Saç Ekimi Sonrası Hapşırmak Zararlı Mıdır?

Saç Ekimi Sonrası Hapşırmak Zararlı Mıdır? 1

Saç ekimi özellikle sonrasında oldukça dikkat edilmesi gereken hassas bir süreçtir. Bu süreç estetik basit işlemlerle karıştırılmamalıdır. Sterilizasyona ve daha bir çok ameliyat kuralına dikkat edilen bir mikro cerrahi işlem, bir operasyondur. Hastalar genellikle saç ekiminde yapılan işlemi, saçların köklere tek tek oturtulması nedeniyle ağrı ve acı çekeceklerini düşünerek süreçten çekinmektedirler. Oysa anestezi ve ağrı kesici ilaçlar ve gün gün ilerleyen tıp teknolojileri sayesinde çekilen ağrı ve acı oldukça minimal düzeyde kalmaktadır. Saç ekiminde en esaslı nokta, ekim işleminden sonra gösterilmesi gereken dikkat ve özen yükümlülüğüdür. Bu özen ve dikkat ile saç ekimi işleminin başarısı tamamlanır ve hastalar istedikleri saçlara kavuşmuş olurlar. 

Dikkatli olunmadığı takdirde saç kökleri zarar görmekte, saç greftlerinin kaybedilmesi söz konusu olmaktadır. Belli bir maliyetle yapılan saç ekimi işleminde operasyon süreci de tamamlandıktan sonra yalnızca gerekli özeni göstermediğinden dolayı ekilen saçların beklenen sonucu vermemesini kimse istemez. Daha da önemlisi bu süreçte dikkat edilmesi gerekenler konusunda gereken özen gösterilmezse saç köklerinin enfekte olması gibi bir sorunla karşı karşıya kalınabilir. Saç ekiminden sonra yapılmasının ya da kaçınılmamasının saç kökleri için zararlı olduğu bazı davranışlar vardır. Bu davranışlardan kaçınarak operasyonun başarı oranı çok yükseklere çıkabilir. 

“Saç ekimi sonrası hapşırmak ekimi olumsuz etkiler mi?” sorusu saç ekimi yaptırmış kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Saç ekimi sonrası hapşırmak zararlı mıdır?” ve “Saç ekimi sonrası hapşırma hissine karşı nelere dikkat edilmelidir?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Saç Ekimi Sonrası Hapşırmak Zararlı mıdır?

Saç ekimi operasyon yapılmış kişilerin hareketlerine oldukça dikkat etmesi gerekir. Son derece sakin ve yavaş hareketlerde bulunmaları ilk haftalar için en önemli konulardan biridir. Yavaşça ve sakince hareket edilerek yeni saçların iyice saç köklerine oturması sağlanır. Saç ekiminden sonra ani hareketlerden kaçınmak, saç greftlerinin zarar görmesini ve saç grefti kaybını önler. Yine aynı şekilde alınma ihtimali olan darbelerden, sürtünmelerden oldukça kaçınmak gerekir. Saç ekimi sonrasında hapşırmanın zararlı olup olmadığı oldukça merak edilen bir konudur. Bunun sebebi ise hapşırırken vücutta meydana gelen etki ve tepkilerdir. 

Hapşırma sırasında burun ve ağızdan aynı anda nefes verilerek oluşan bir tepki söz konusu olur. Bunun nedeni ise burun sinirlerinin uyarılmasıdır. Oluşan hapşırma ile vücutta bir basınç oluşur. Öyle ki bu basıncın kemik kıracak kadar güçlü dahi olabileceği anlatılır. Gerçekten de hapşırırken bazen bu basınç hafif olarak hissedilirken bazense hapşırma esnasında oluşan basınç çok kuvvetli olur. Bu basınç ve kuvvet sonucunda vücutta bazen kramplar meydana gelebilir ya da birden bir bölgeyi ağrıtabilir. Hal böyleyken saç ekimi yapılan kişilerin hapşırması bir takım riskleri beraberinde getirebilir. Bazı kişiler genelde kuvvetlice hapşırırken bazı kişilerin hapşırması hafiftir. Hafif şiddette gelen hapşırıklar saç ekilen bölgeler açısından risk oluşturmaz ve normal bir şekilde hapşırıldıktan sonra hiçbir etki görülmez. 

Saç Ekiminden Sonra Hapşırma Gelirse Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bazı kişilerin hapşırması ciddi anlamda çok kuvvetlidir. Bu sebeple saç ekimi işleminden sonra meydana gelen hapşırmalar için bazı dikkat edilecek noktalar vardır.  Hapşırma esnasında vücut bir miktar sarsılır ya da titreme benzeri bir reaksiyonla karşılık verebilir. Böyle bir durumda hastanın hareket etmesi gibi değil içten sarsılan ve içten gelen bir hareket söz konusu olur. Dolayısıyla hastanın dikkatli hapşırması, hapşıracağını anladığı sırada yatar pozisyonda ise hemen bir miktar doğrulması yerinde olur. Böylece hapşırma ile gelen içten sarsıntı sebebiyle kafa bölgesi planlanandan farklı olarak kafanın dayanıldığı yere sürtünmez ve bu risk ortadan kalkmış olur. Yine aynı şekilde etrafta hastanın hapşırma esnasında çarpma ihtimali olan bir nesne ya da bir kişi bulunmamalıdır. 

Kişinin hapşıracağını anladığı esnada dikkatli davranması önemlidir. Bununla beraber bazı hastalarda alerjik durumlar var olabilir. Alerjik bir bünye hastaları oldukça hapşırtabilir. Saç ekim işlemi yaptırmadan önce böyle bir alerjik durum varsa ve sürekli biçimde ya da şiddetle hapşırtıyorsa öncesinde işlemi yapacak cerrahla bu konuyu görüşmekte fayda olabilir. Ancak çok büyük bir kısıtlama oluşmayacaktır. Hekim bunda bir sorun görmeyebilir ya da alerjik durumlardan kaynaklanan hapşırmalar için bir takım önerilerde bulunabilir. Eğer operasyon sonrası böyle bir hapşırma durumu ortaya çıkarsa her konuda olduğu gibi bu konunun da hekimlerle paylaşılması en doğrusu olacaktır.

Sonuç olarak, saç ekiminden sonra hapşırmanın ciddi zararları bulunduğu söylenemeyebilir. Ancak dikkatli olmakta fayda vardır. Şiddetli gelen ve vücut olarak sarsılınacak bir hapşırma geldiği hissedilirse ve eğer kafa bölgesi bir yere dayanmaktaysa hemen doğrulmak, etrafta çarpılacak bir kişi ya da nesne varsa oradan bir miktar uzaklaşmak, kafa üzerine hafifçe konulmuş şapka, başörtü benzeri şeyler varsa mümkünse hapşırma esnasında gelen sarsıntı sebebiyle bunlara sürtünme ihtimalinin engellenmesi oldukça işe yarayabilir. Eğer sık sık gerçekleşen şiddetli hapşırmalar varsa, alerjik durumlar varsa bu durumda bir hekime görünerek hastanın kendi özelinde tavsiye istemesi en doğrusu olacaktır.

Tüm bunlar ve hekim tarafından süreç dahilinde dikkat edilmesi istenen hususlara uyulması, sağlıklı bir saç ekim süreci geçirilerek istenen sonuçlara kavuşulmasını kolaylaştırır.

Yasal Uyarı: Bu sayfadaki ifadeler bilgi verme amaçlı olup, bağlayıcı nitelik taşımaz. Hiçbir bilgi, tedavi tavsiyesi olmayıp, doktor tavsiyelerinin önünde değildir. Kesin bilgi ve talimatları, yalnızca doktorunuzdan almanız sağlığınız açısından son derece önemlidir.

Kaynakça:

https://austinhairclinic.com/hair-loss-blog/how-to-care-for-hair-after-treatment

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.