Saç Ekimi Sonrası Hangi Vitaminler Alınmalı ?

Saç ekimi işlemi cerrahi bir operasyondur. Bu sebeple, öncesinde ve sonrasında bazı şeylere dikkat etmek gereklidir. Bunlardan bir tanesi de vitaminlerdir. Saç ekimi sonrasında beslenmenizde yeteri kadar protein, vitamin ve mineral içerikli gıdalar tüketmeniz yararlı olacaktır. Saç derinize ekilen foliküllerinizi güçlendirmeniz çok önemlidir. Aynı zamanda iyi bir beslenme ile alınan vitaminler sayesinde ekilen saçlar daha hızlı uzamaktadır. Saçların kalitesini arttıran keratin ve protein içerikli besinler tüketmeniz sayesinde vücuda alınır. Yeterli vitamin ve mineral alınmadığı durumda, ekilen saçların dökülmesi ya da yavaş uzaması sorununa sebep olabilir. Bu nedenle saç ekimi işlemi sonrasında beslenmenize dikkat etmeli ve vitamin içeren ürünler tüketmelisiniz.

Saç Ekiminde Vitaminin Önemi

Vitamin kullanımı saç ekiminden sonra saçların uzaması ve ekimin olumlu sonuçlanması açısından çok önemlidir. Saç ekimi işleminizden sonra saçların hızlı uzaması için her gün B6 vitamini kapsülleri kullanabilirsiniz. B6 vitamini özellikle saç ve tırnakların güçlenmesinde etkili bir vitamindir. Bu süreçte demir takviyesi almanız da vücuda oksijen alımını arttırdığı için saç köklerinin beslenmesini olumlu olarak etkileyecektir.

Demir takviyesini yiyeceklerden rahatlıkla alabilirsiniz. Özellikle kepek gevreği, mercimek gibi ürünler, kaju fıstığı gibi çerezler bu süreçte olumlu etkiler yaratacaktır. Vitaminler, mineraller proteinler ve yağ asitleri vücut tarafından gerekli miktarlarda alınmadığında, hücrelerde eksiklikler meydana gelir. Bu durum normal saç yapısında da devamlılık döngüsünü olumsuz olarak etkilemektedir. Saç köklerinin zayıflamasına neden olmakta ve bunun sonucunda da saç dökülmesi gibi problemlere sebep olabilmektedir. Özellikle saç ekimi yaptıran kişiler bu besinlere dikkat etmeli ve vücudun gereksinim duyduğu kadar alınmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Kullanılacak Önemli Vitaminler

B- kompleks vitaminler olarak adlandırılan B7 ve B12 vitaminleri, doktorlar tarafından önerilen vitaminlerden en önemlileridir. Bu vitaminler saçın kalitesi ve büyümesinde çok önemlidir. Bu vitaminleri içeren bazı besinler şunlardır: yemişler, yumurta, kırmızı et, avokado, muz…

Çinko hem vücut için hem de saç için çok önemli bir elemandır. Çinko eksikliği dolayısıyla vücutta ilk gözlenen şey saç dökülmesidir. Bu sebeple saç ekiminden sonra çinko takviyesi almak çok önemlidir. Çinko kolajen üretme de ve hücre çoğalması sağlamada, doku onarımında etkilidir. Çinko aynı zamanda birçok vitaminin emilimini sağlayan bir yapıya sahiptir. Çinko içeren besinler ise şöyle sıralanabilir: karides, yumurta, balık, tahıllı ürünler, ıspanak, kuzu eti, nohut…

Demir eksikliği de çinko eksikliğinde olduğu gibi saç dökülmelerine neden olmaktadır. Demir, saçları güçlendirerek saç dokusunu geliştirmede rol oynar. Demir takviyesi, vücutta oksijen seviyesini arttırdığı için hücre yenilenmesi ve çoğalmasında çok etkilidir. Bu sebeple saç dökülmelerinin önlenmesinde ve saç ekiminden sonra saçların güçlenmesinde çok önemlidir. Dana eti, istiridye, ciğer, ıspanak, fasulye gibi yiyecekler demir bakımından zengin yiyeceklerdir.

Antioksidan özelliği bulunan ve bu sayede hasarlı ciltlerin iyileşmesinde önemli bir yere sahip olan E vitamini, işlem yapılan alanlardaki yaralar iyileşme gösterdikten sonra dışarıdan uygulandığında, bölgelerin iyileşmesi kolaylaştırır. E vitamini; ay çekirdeği, zeytinyağı, badem gibi ürünlerde bulunmaktadır.

Bir başka antioksidan görevi üstlenen vitamin ise C vitaminidir. C vitamini de yaraların iyileşmesinde ve kolajen üretiminde önemli bir rol üstlenir. C vitamini, saç dökülmesi ve saç beyazlamasına sebep olan strese karşı vücutta mücadele eden bir vitamindir. C vitamini için turunçgiller, biber, kivi, brokoli gibi birçok yiyecek tüketilebilir.

Vücudumuzda tüm hücrelerin gelişmesinde etkili bir rol oynayan a vitamini, sağlıklı saçlar için de vazgeçilmez bir vitamindir. A vitamini eksikliği de saç dökülmesine sebep olmakta ve kuru bir cilt oluşumuna yol açmaktadır. A vitamini takviyesi, özellikle saç ekiminden sonra çok yararlıdır. Çünkü saç ekimi sonrasında görülebilecek yan etkileri azaltır. A vitamini içeren besinler ise havuç, patates, balkabağıdır.

0 Yorumlar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir