Saç ekimi sonrası donör bölge ne zaman iyileşir?

Donör bölge; saç ekilecek alan için lazım olan kıl köklerinin çıkarıldığı bölgedir. Saç ekimi operasyonlarında daha çok donör bölge olarak kullanılan alan ense bölgesinde bulunan güçlü kıl köklerinin olduğu kısımdır. Ense kısmında bulunan saçlar diğer bölgelerde ki saçlara göre daha dayanıklıdır. Kellik problemi olan ya da başlayan insanlara bakıldığında hepsinin ensesine yakın kısımların hala saçlı kalabildiğine şahit olmak pek muhtemel. Saç ekimi operasyonunun öncesinde ve sonrasında uygulanan prp (yani kendi dokunuzdan elde edilen yeni dokular) saçlarınızın daha hızlı sürede güçlenmesini ve hızlı büyümesini sağlarken saçlarınıza da aynı zaman da canlılık katmaya yarar.

Donör bölge bandajları çıkarılıp doğru nemlendirilip, güneşten korunursa 7-10 gün arasında iyileşir. İlk iyileşme süreci bandajlı geçen 3 gündür. Sonrasında koruma süreci vardır.

Saç ekimi operasyonunda temel maddeler vardır. Greftlerin (alınan köklerin) toplanması ve greftlerin ekilmesi. Zaten işlem bu ikisinden oluşan, sekiz ile on saat arasında değişiklik gösteren bir operasyondur. Saç ekimi operasyonunun sonrasında donör bölgesinin ne kadar zamanda iyileşeceği saç ekimi operasyonunun hangi teknikle yapıldığına ve kişilere de bağlıdır.

Saç ekimi operasyonunda FUE tekniği denilen ince uçlu aletler yardımıyla açılan minik delikler sayesinde çıkarılabilen saç kökleri tek tek ve dikişsiz toplandığı için ense bölgesinde iyileşme daha çabuk olmaktadır. Donör bölge olarak iki kulak arkasında ki kısımda, en sık tercih edilen bölgelerden ikincisidir.

Saç Ekimi Sonrası Donör Bölgenin İyileşmesi Ne Kadar Sürer?

Donör bölgeye saç ekiminde saçın alınması için kullanılan bölgeler başın arkası ve yanlarıdır. Cerrah her folikülün etrafında küçük kesikler yapacak ve bunları tek tek çıkaracaktır. Bu kesiler hızla iyileşir. Saç ekiminden sonra donör bölgenin iyileşmesi ortalama 5-7 gün sürer. Donör alan, tipik olarak bir saç ekimi cerrahının folikülleri topladığı, başın arkasındaki ve yan taraflarındaki alandır. Bu, saçların donör bölgeden tek tek (FUE saç ekimi ameliyatı) veya şerit (FUT saç ekimi ameliyatı) olarak alınmasını ve bu saçların saçsız veya seyrelmiş bir alana (alıcı bölge) taşınmasını içerir. Saç ekimi sonrası iyileşme süreci hemen başlar. Küçük kesiler başlangıçta soyulacaktır. Ameliyatın olduğu gün başın arkasında yer alan küçük kesiklerin mikrop kapmaması için bir bandaj ile kapatılacaktır. Bu sayede hem hasta saç diplerindeki yaralarla oynamamış olacak bu sayede mikrop kapması ortadan kalkacaktır. Bu bandajlar bir gün sonra kaldırılabilir olacaktır, burada başın arkasında foliküllerin alındığı küçük kabuklar vardır. Bu kabuklar, ameliyattan hemen banyo yaparken veya saç diplerini yıkarken kendiliğinden soyulup kopacaktır. Kabuğun altında, vücudunuz küçük kesileri küçük yara dokusu ile onarmaya ve kapatmaya başlayacaktır. Bu yara dokusu, donör bölgeye yayılmış boyut olarak 0,7 mm-1 mm arasında olmalıdır. Her küçük nokta çok küçük olduğundan, saç 1 veya 2 boyuna ulaştığında fark edilemez hale gelecektir.

Saç Ekiminden Sonra Donör Bölge Bakımı

Donör bölgenin ne zaman iyileşeceğim belirleyen kısım burasıdır. Saç ekiminden sonra ense bölgesi bandajlanır, üç gün boyunca ıslanmamalı ve bu bandaj açılmamalıdır. Operasyon esnasında uygulanan lokal anestezi nedeni ile ilk gün acı ve ağrı hissedilmez. Sonraki günler de hafif sızlama ve ağrılar olabilir. Rahatsız olursanız doktorunuzdan ağrı kesici ve krem önerileri isteyebilirsiniz.

Saç ekiminden sonra üç gün geçince bandaj çıkarılır ve bu bölgede çok hafif kanamalar oluşabilir. Saç yıkama işleminizi tamamladıktan sonra bu bölge tekrar pansuman yapılır ama tekrar bandajlamaya gerek duyulmaz. Donör bölgesinde oluşan hafif kabuklanmalara karşı nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Fazla baskı uygulamadan ve donör bölgesine zarar vermeden yapmalısınız bu işlemi. Saç ekiminizden on gün sonra artık donör bölgesinde tamamen iyileşmeler göreceksiniz. Etkili ve doğru yöntemle yapılan bakımlar kişilere göre süreç değiştirmeye yardımcı olacaktır. Artık krem kullanmanıza gerek kalmasa da isterseniz yine nemlendirmeye devam edebilirsiniz.

Kaynakça:

https://www.dovepress.com/hair-restoration-surgery-challenges-and-solutions-peer-reviewed-fulltext-article-CCID

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6066700/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir