Saç Ekimi Sonrası Denize Girmek

Saç Ekimi Sonrası Denize Girmek 1

Saç ekimi işlemi, saç dökülmesi sorunu olan, saçlarından seyreklik olan ve kellik problemi yaşayan kişilere uygulanan vücudunda farklı noktalarda bulunan kıl köklerinin dökülme problemi yaşanan bölgelere nakledilmesidir. Kişi görünümden rahatsız oluyorsa saç ekimi işlemini düşünebilir ve operasyon kararı alabilir. İşlem süresi nakil yapılacak bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle 4 ve 6 saat arasında gerçekleşir. Saç ektirme işlemi acısız bir işlemdir. Saç ekimi yapacak doktor iyi seçilmeli ve alanında uzman olmalıdır. Çünkü saç ekimi işleminde uygulanan tekniğin doğru olması başarılı sonuçlar almak adına oldukça önemlidir. Saç ektirme işlemi sonrasında kişinin dinlenmesi ve 1-2 gün dışarıya çıkmaması önerilmektedir. Saç ekimi işleminin etkilerini operasyon geçirildikten 6 ay sonrasında görülebilirsiniz. 

“Saç ekimi sonrası denize girmek zararlı mıdır?” sorusu saç ekimi yaptırmış kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Saç ekimi sonrası denize girilir mi?” ve “Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Saç Ekimi Sonrası Denize Girmek Zararlı mıdır?

Saç ekimi işlemi sonrasında denize, hamama, saunaya ve spaya girmeniz kullanılan tekniğe göre değişebilmektedir. FUE veya DHI gibi ameliyatsız ve dikişsiz bir şekilde kıl kökleri tek tek alınarak ve tek tek nakledilerek bir işlem gerçekleşirse ortalama 10 gün içinde saç derinizdeki kabuklar düşmektedir. Saç derinizdeki kabuklar düştükten sonra yani işlemden 10 gün sonra denize, hamama, saunaya ve spaya girmenizde bir sakınca yoktur. 

Saç Ekimi İşlemi Sonrasında Denize Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi işlemi sonrasında denize veya havuza girerken kafanızın güneş ışınlarına maruz kalmaması gerekmektedir. Güneş ışınlarından korunmak için güneşin etkili olmadığı saatlerde güneş koruyucunuzu kullanarak bu etkinlikleri gerçekleştirmeniz doğru olacaktır. Denize veya havuza girerken kafanıza bone takabilirsiniz. Sahilde veya havuz kenarında ise şapka kullanmanız doğru olacaktır. Hamam, sauna ve spada ise kalma sürenizi kısa tutmalı ve ortamın hijyen koşullarına uyup uymadığını kontrol etmelisiniz. Hamam, spa ve sauna gibi aşırı sıcak olan mekanlar FUE ya da DHI tekniği dışında diğer tekniklerde daha uzun süre beklenmesini gerektirir. Aşırı sıcak ortamlar yaraların ve dikişlerin iyileşme sürecini yavaşlatır ve risk faktörü oluşturur. FUT tekniği yani saç derisinin direkt alınarak yapılan saç ekimi işlemlerinde bu süreç daha uzundur. Aynı zamanda Microgreft işlemlerinde de denize ve havuza girmek için süreç uzayabilir. Bu teknikle yapılan saç ekim işlemlerinde kafa derinizdeki kabukların düşmesi 30-45 günü bulabilmektedir. Bu sebeple bu teknik uygulandığında denize, hamama, sauna ve havuza girmek için 2-3 ay beklenmelidir. Aynı zamanda kişi bu süreçte güneş ışınlara karşı kendini korumalıdır.

Saç Ekimi İşlemi Sonrasında Denize ve Havuza Girmenin Zararlı Etkileri

Havuz klorlu su içerir. Klorlu su saç ektirme işlemi sonrasında saç greftlerinizi olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebeple işlemi tehlikeye atmamak adına saç ektirme işlemi sonrasında havuza girilmemelidir. 

Yüzme havuzunda bulunan nem, klor ve diğer kimyasallar saç derinizde tahrişlere neden olabilmektedir. 

Saç ektirme işlemi sonrasında denize girmek enfeksiyon riskini arttırmaktadır. Bu sebeple saç ektirme işlemi sonrasında hastanın denize girmesi önerilmez. 

Saç ektirme operasyonu sonrasındaki ilk haftalarda sauna ve kaplıca gibi ortamlara gitmeniz önerilmez.

Saç Ekimi İşlemi Kimlere Uygulanabilir?

Saç ekimi işlemi cinsiyet fark etmeksizin saç dökülmesi, kellik, saç seyrekliği yaşayan herkese uygulanabilmektedir. Saç ekim işlemi öncesinde doktorunuz veya saç ekimi uzmanınızın yapacağı testlerde bu işlem için herhangi bir engel bulunmadığı takdirde işlemin uygulanması gerçekleşecektir. Kanser tedavisi gören ve tedavi süreci devam eden kişilerin tedavisi sürerken saç ektirme işlemi yaptırmamaları gerekmektedir. Aynı zamanda şeker hastaları da bu süreçte dikkatli olmalıdır. Ayrıca kişinin saçlı bölgelerinde ya da vücudunun diğer bölgelerindeki kıl kökü alınacak yerler yetersizse saç ekimi işlemi uygulanamayacaktır. Hastanelere veya cerrahi tıp merkezlerine danışarak saç ekimi operasyonu geçirip geçiremeyeceğinizi, şartlara uyup uymadığınızı öğrenebilirsiniz.

Saç Ekimi İşlemi Estetik İşlemi Midir Tıbbi Bir İşlem Midir?

Saç ekimi işlemi tıbbi bir işlemdir ancak estetik işlem özelliği de taşımaktadır. Kişinin estetik kaygısı duyarak yaptırdığı bir işlem olması sebebiyle estetik işlemde diyebiliriz. Özetle saç ekimi işlemi hem tıbbi bir işlemdir. Hem de estetik işlemidir. 

Saç Ekimi İşlemi Sizin İçin Uygun Mu?

Gelişiminizi tamamlamışsanız,

Saç ekimi işleminize engel olacak fizyolojik hastalığınız bulunmuyorsa,

Saç ekimi yapılacak alanda saç kökü nakledilecek boşluk oluşmuş ise,

Saç ekimi işlemi sadece erkek tipi saç dökülmelerde değil, çeşitli hastalıkların sebep olduğu boşluklara, yara izi, yanık izi, ameliyat dikiş izine de başarı ile uygulanabilmektedir.

Saç ekimi işlemi saçlarıyla ilgili sorun yaşayan kadınlarda da başarı ile uygulanabilmektedir. 

Tüm bu şartları sağlıyorsanız en kısa sürede doktorunuzla ön görüşme yapabilir ve saç analizi yaptırabilirsiniz.

Saç ekim sonrası dikkat etmeniz gereken unsurlar doktorunuz tarafından size anlatılmaktadır.

Saç Ekilen Bölge Doğal Görünür Mü?

Saç ekilen bölgenin doğal görünmesi için alanında uzman kişilerin ve uzman doktorların saç ekimi işlemini gerçekleştirmesi gereklidir. Kendiniz için doğru ve uzman bir doktor bulursanız saç ekilen bölge doğal görünecektir ve işlemden memnun olacaksınızdır.

Yasal Uyarı: Bu sayfadaki ifadeler bilgi verme amaçlı olup, bağlayıcı nitelik taşımaz. Hiçbir bilgi, tedavi tavsiyesi olmayıp, doktor tavsiyelerinin önünde değildir. Kesin bilgi ve talimatları, yalnızca doktorunuzdan almanız sağlığınız açısından son derece önemlidir.

Kaynakça:

https://www.miamihair.com/blog/hair-transplant/swimming-after-hair-transplant-surgery

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.