Saç Ekimi Sonrası Cinsel İlişki Neden Yasak ? 3

Saç ekimi sonrası cinsel ilişki belli bir süre sınırlanmalıdır. Bunun nedeni şöyle açıklanabilir:

Öncelikle saç ekimi basit de olsa cerrahi bir işlemdir. Bu konuda çok sayıda faktöre dikkat edilmelidir. Bu faktörlerden bir tanesi de cinsel ilişki olabilir. Yani daha açıkça söylemek gerekirse cinsel ilişki saç ekimini doğrudan etkilemese de yarattığı etkiler saç ekimi sonrası iyileşme dönemini olumsuz etkileyebilir. Bahse konu olabilecek olumsuz etkiler şunlardır:

  • Terleme

Kafa derisi ince olduğu için bu alanda oluşan terleme yeni ekimi yapılan saç köklerini olumsuz etkiler. Cinsel ilişkide terlememek nerdeyse imansız olduğu için, saç ekimi sonrası cinsel ilişki kafa dersinin terlemesine yol açar. B da istemeyen bir durumdur.

  • Yüksek Kan Basıncı

Cinsel ilişki sırasında kan akışını hızlanmasına bağlı olarak kan basıncı yükselir. Böyle bir durum tam oturmamış saç greftlerinde kanama ya da patlamaya neden olabilir. Bu tip bir oluşumunda çok sayda saç grefti kaybı olur.

  • Olası Kazalar

Cinsel ilişki sırasında taraflar vücut hareketlerinde kontrolü kaybedebilirler. Böyle bir durumda saç ekim bölgesine darbe alınması ile sonuçlanan küçük kazalar olabilir. Eken dönemde greft darbesi alınması greft kaybına yol açar.

  • İyileşme Dönemi

Saç ekimi cerrahi bir işlem olduğu için ameliyat sonrası iyileşme döneminde dikkatli olunmalıdır. Bu amaçla işlem sonrası vücut güçlü tutulmalıdır. Cinsel ilişkinin yorucu olması iyileşme sürecini olumsuz etkiler.

Saç Ekiminden Kaç Gün Sora Cinsel İlişki Yaşanabilir ?

Saç ekiminden kaç gün sonra cinsel ilişkiye girilebilir sorusu oldukça sık merak edilen konular arasındadır. Bu konuda en doğru bilgiyi doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Genel olarak saç ekimi sonrası 1 ila 3 gün geçtikten sonra hastalar normal günlük alışkanlıklarına dönebilirler. Fakat yine de yukarıda anlatılan sebeplerden dolayı yorucu faaliyetlerden uzak durulmalıdır. Saç ekimi sonrası greftlerin yerleşmesi ve yerlerine alışması yaklaşık 4 ila 12 gün sürmektedir. Bu süre dikkate alındığında, doktorlar saç ekimi sonrası cinsel ilişkiye girmeden 7 ila 10 beklenmesinin uygun olduğunu bildiriyorlar

Saç Ekiminde Kullanılan Teknik Cinsel İlişkiye Girilmeden Beklenmesi Gereken Süreyi Etkiler Mi?

Saç ekiminde doktor tarafında uygulanan teknik bu konuda önemlidir. Saç ekimi işlemi FUT adı verilen eski bir teknikle yapılabildiği gibi son dönemlerde geliştirilmiş olan FUE ve DHI gibi yeni teknikler de kullanılabilir. Bu teknikler içinde en gelişmiş yöntem DHI ‘dır. DHI uygulaması sonrası hastanın iyileşme süresi çok daha kısadır. Bu yüzden DHI uygulamasından sonra cinsel ilişkiye girmek için beklenmesi gereken süre de daha kısalır.

Saç Ekimi Sonrası Mastürbasyon Yapılabilir Mi?

Mastürbasyon cinsel ilişki kadar çok enerji harcanan bir aktivite değildir. Yine de yüksek tansiyon şikayeti olmamak, kaza riski taşımamak gibi noktalara dikkat edilmelidir.

Bu yazıda saç ekimi sonrası cinsel ilişki neden yasak konusunda anlatılanlar sadece genel bilgiler olup mutlaka doktorun önerileri takip edilmelidir.

Kaynakça:

https://www.realself.com/questions/fue-hair-transplant/sex

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4507484/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir