Saç Ekimi Sonrası Beslenme

Saç Ekimi Sonrası Beslenme 1

Saç ekimi sonrasında beslenme de saç ekimi ve diğer yardımcı faktörler kadar önem arz eder. Beslenme normal şartlarda da saç üzerinde oldukça etkilidir. Saç dökülmesine erken beyazlamasına veya hassaslaşmasına genetik kadar etki edebilmektedir. Beslenme sonrasında da aynı şekilde iyileşme sürecinin hızlanmasında ve alınan sonucun verimine de doğrudan katkı sağlar. Bu durumun temel sebebi ise saçların canlı köklerinin olması ve bu köklerin kanımız yardımı ile beslenmesinden gelir. Kanımızın kaliteli olması yani kanımızın içindeki besinlerin dolayısı ile de tükettiğimiz besinlerin kaliteli olması saçın beslenmesi için iyi olduğundan iyileşme sürecini bir hayli hızlandırdığı gözlemlenmiştir. Yalnızca iyileşme sürecinin hızlanması için değil aynı zamanda çıkan saçın kaliteli olması ve en az fire ile çıkabilmesi anlamında da oldukça etkilidir. 

Saç ekimi sonrasında özellikle tahıl ve buğday türevi gıdaların 10 veya 15 günlük bir çerçevenin içerisinde azaltılması tavsiye edilir. Ayrıca özellikle hayvansal olan süt, maya ve mayalı ürünler ( genelde süt mayası yani yoğurt, kefir ve probiyotik vb. ) ve turşu gibi asidik yiyecekler mümkün olduğunca minimuma indirilmelidir. Bunun yanında normal yaşantımızda da kanın kalitesini bir hayli düşüren işlenmiş gıdalar, sigara, alkol, nargile ve benzeri olan tütün ürünlerinden uzak durulması da kişinin yararına olacaktır. Özellikle yapılmış olan saç ekim uygulamasından sonraki birkaç gün içerisinde çay, kahve ve kafein içeren içeceklerden uzak durulması da kan değerleri açısından çok iyidir. 

“Saç ekimi sonrası beslenme nasıl olmalıdır?” sorusu saç ekimi yaptırmış kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Saç ekimi sonrası hangi vitaminleri almalısınız?” ve “Saç ekimi sonrası kullanabileceğiniz vitaminler nelerdir?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Beslenme ve yeme aynı şey değildir

Genel anlamda beslenme dendiğinde akla gelen yemek yemektir ancak temelde istenen durum bundan biraz farklı yani asıl unsur çok fazla yememektir. İyi beslenmek daha büyük bir önem arz etmektedir yani öğünleri hafif geçirmeli ama içerik açısından da oldukça besleyici ve vitamin açısından da oldukça zengin gıdalar tercih etmeliyiz. Eğer söylenenin aksine içerik anlamında besleyici ürünler bulup gereğinden fazla tüketirsek bu kez de vücudumuz yediğimiz fazla yemeği tüketebilmek adına enerji harcar ve bu durum saçlarımız için faydalı bir durum olmayacaktır. Keza bu süreçte aç kalmak da tercih edilmemesi gereken durumlardandır. Uzun süreli veya ağır bir diyet planınız varsa bir süre ertelemeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Aynı zamanda öğün kavramını tam anlamı ile kavrayabilmek ve zamanında atlamadan öğün yapmak da çok önemlidir. Aynı zamanda tüm bu temel beslenme öğünlerinin yanında ceviz, badem, fındık ve fıstık gibi saç sağlığı için faydaları kanıtlanmış olan kuru-yemişler ile ara öğünler yapılarak beslenme desteklenebilmektedir. Saçımız derimiz ve tırnaklarımızın yapısında bulunduğu bilinen etkin madde Keratin’dir. 

Keratin

Keratin ise protein bazlı bir maddedir. Dolayısı ile saç sağlık ve gelişiminde protein grubu besinlerin etkisi de oldukça büyüktür. Aynı zamanda B12 ve B7 yani halk arasındaki adı ile biotin de saç sağlığı üzerinde büyük bir rol oynayan vitaminlerdir. B7yi yumurta sarısından oldukça yüksek miktarda vücudumuza almamız söz konusu iken hemoglobin üretimini tetikleyerek saçların büyümesini hızlandıran B12 vitamini genelde et, balık, süt gibi protein grubu gıdalarında bulunduğu için temelde protein alımının saçlar için çok faydalı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Saç ekimi sonrasında kan değerlerimizin ve saç beslenmesinin normal seviyede veya daha üst bir seviyede tutulabilmesi için vitaminler de oldukça önemlidir. Aşağıda bazı vitaminler ve bu vitaminleri alabilmeniz için tüketebileceğiniz ürünler gösterilmiştir.

B vitamini

Saçın kalitesi ve büyümesi üzerinde önemli rolü olan vitamin çeşitlerinin başında gelir. Aynı zamanda besin kaynaklarının daha verimli kullanılabilmesi için de büyük rol oynamaktdır. Tam tahıllar, et ve hayvansal gıdalar, baklagil çeşitleri, ıspanak gibi yapraklı sebzeler ve prtakal gibi narenciyeler başlıca b vitamini bulunduran gıdalardır.

E vitamini

Özellikle yaraların iyileşmesi için önemli olan bu vitamin grubu saç kökleri için de faydalıdır. Badem ve fındık gibi kuruyemişlerin yanı sıra zeytinyağı, balık eti ve yapraklı sebzelerde bulunur.

C vitamini

Yara iyileşmesi ve stres açısından yatıştırıcı olduğu bilinen c vitaminini protakal, limon gibi turunçgillerden elde edebiliriz.

A vitamini

Büyüme vitamini olarak da bilinir. Kaşıntının minimalize edilebilmesi açısından da önem arz eder. Süt, tereyağı, yumurta, peynir gibi süt ürünleri ve pırasa, havuç ve maydanoz gibi bitkisel gıdalardan elde edilebilmektedir

Çinko

Saç dökülmesinin sebeplerinden birisi de çinko eksikliğidir. Saç dokusunun onarımı, kollajen üretimi ve vitamin kullanımı için oldukça faydalıdır. Kırmızı et, ıspanak, sarımsak ve yer fıstığı başlıca çinko açısından zengin gıdalardır.

Demir

Eksikliği saç dökülmesine sebep olabilir. Kümes hayvanlarının etleri, ıspanak ve lahana başlıca demir kaynağı besinlerdir.

Tabi ki sağlıklı beslenmek demişken olmazsa olmazımız su içmek de uygulanan tüm diyet, gıda ve vitamin takviyeleri ve öğünlerimizi desteklemekte aynı zamanda saçlarımız için de büyük önem arz etmektedir. Dolayısı ile hasta günde en az iki litre su içmelidir.

Yasal Uyarı: Bu sayfadaki ifadeler bilgi verme amaçlı olup, bağlayıcı nitelik taşımaz. Hiçbir bilgi, tedavi tavsiyesi olmayıp, doktor tavsiyelerinin önünde değildir. Kesin bilgi ve talimatları, yalnızca doktorunuzdan almanız sağlığınız açısından son derece önemlidir.

Kaynakça:

https://www.nahairrestoration.com/what-should-you-eat-after-hair-restoration-surgery

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.