Saç Ekimi Sonrası Bepanthol Losyon Kullanımı

SAÇ EKİMİ SONRASI BEPANTHOL LOSYON KULLANIMI

Saç ekimi sonrası Bepanthol losyon kullanımı, doktorlar tarafından hastalara sıklıkla tavsiye edilmektedir. İşlem sonrası oluşacak olan kabuklanma sürecini en hızlı ve etkili şekilde atlatabilmek için Bepanthol Losyon kullanımı göz ardı edilmemelidir. Çünkü operasyon sonrasında hastalar bir süre boyunca rahatlıkla saçlarını yıkayamaz ve hiçbir şekilde işlem yapılan bölgeye kimyasal şampuanlar ile temas edilemez.

Kabuklanan ve yer yer kanama görülen bölgeye yapılması gereken tek işlem, doktorunuz tarafından reçete ile yazılan Bepanthol Losyon uygulanmasıdır. Bu yazımızda saç ekimi sonrasında iyileşme sürecinizin olumlu bir şekilde tamamlanabilmesi için hayati öneme sahip olan losyon kullanımının önemini ve nasıl yapılması gerektiğini inceledik.

“Saç ekimi sonrası Bepanthol kullanılır mı?” sorusu saç ekimi yaptırmış kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Saç ekimi sonrası Bepanthol losyon nasıl kullanılır?” ve “Saç ekimi sonrası Bepanthol losyon kullanımının önemi nedir?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Saç Ekimi Sonrası Bepanthol Losyon Kullanımının Önemi Nedir?

Bepanthol Losyon kullanımı, en çok işlem sonrası hastaların kafa bölgesinde oluşan kabuklanmanın hızlı bir şekilde iyileşmesi için kullanılmaktadır. FUE tekniği ile uygulanan saç ekim işlemlerinde iğne kullanımı sıklıkla yaygındır. İğne ile saçsız bölgeye saç enjekte edilmesi, hastanın kafa derisinde ödem oluşumuna, bu oluşumlarda kabuklanmalara sebep olmaktadır. Bepanthol Losyon kullanımı hastaların kabuklanma şikayetini büyük oranda yok etmekte ve iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Bepanthol Losyon kullanımının bir diğer önemi ise, saç ekim işlemi sonrası oluşabilecek kanama riskini en aza indirmesidir. Çünkü saç ekimi anestezi uygulanarak iğne kullanılan ciddi bir operasyondur. Bu gibi operasyonlar da hastanın işlem bölgesinde az da olsa kanama oluşturabilmektedir. Losyon kullanımı ise bu kanama şikayetini en aza indirir ve iyileşme sürecindeki bölgenin bakımının yapılmasını sağlar. Son olarak operasyon sonrası hastaların bir hafta süreyle saçlarını yıkamaları doktor tarafından yasaklanmaktadır.

Bephantol Losyon kullanımı ile saç derisine uygulanan losyon sürme yöntemi, işlem uygulanan bölgenin temizliğinin de yapılmasını sağlamaktadır. Bu sayede hastalar saç ektirdikleri bölgenin hem bakımını hem de temizliği gerçekleştirmiş olurlar.

Saç Ekimi Sonrası Bepanthol Losyon Nasıl Kullanılır?

İşlem sonrası kullanılması gereken Bepanthol Losyon, hastanın işlem görmüş olan kafa derisine yavaşça yukarıdan uygulanmalıdır. Daha sonra kabuklanmış bölgeye, tampon yapılarak sürülme işlemi gerçekleştirilmelidir. Losyonu uygularken hastanın kafa derisini asla bastırılmamalıdır. Aksi taktirde kabuklu bölge zarar görebilir ve ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir. Losyon uygulanırken sağlıklı deriye taşması bir sorun teşkil etmemektedir. Önemli olan losyonun işlem görmüş her bölgeye eşit olarak yayılmasıdır.

Yani bir bölgede losyonun birikmiş şekilde kalmaması gerekmektedir. Ayrıca losyon uygulandıktan sonra hastanın çok soğuk veya çok sıcak alanlarda bulunmaması gerekmektedir. Genel olarak losyonun kullanımı oda sıcaklığı içerisinde olması gerekmektedir. Yaz aylarında uygulandığı sürede ise işlem uygulanmış bölgenin güneş ışınlarından mümkün olduğunca uzak tutulması gerekmektedir.

Kullandığınız Bepanthol Losyonun vücut tarafından tam olarak emilimi gerçekleştirildiğinde sıra durulama aşamasına gelmektedir. İşlem yapılmış bölgede kalan fazla losyon, yukardan su dökme yöntemi ile durulanmaktadır. Ilık bir su hastanın losyon sürülen bölgesine dökülürken aynı zamanda el yardımıyla yapılan tampon sayesinde yavaş yavaş kabuk bölgesinden atılmalıdır.

Durulama işlemi boyunca kesinlikle elinizi kabuklu bölgeye sürtmemeniz gerekmektedir. Yıkama işlemi özenli ve dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Aksi halde kabuklu bölgede kanamalar veya çatlamalar meydana gelebilmektedir. Losyonun kafa derisinden su yardımıyla atılmasının zorlanıldığı durumlarda ise aynı şekilde tampon yöntemi ile fazlalığının atılması sağlanabilir.

Son olarak işlem bölgesinde losyon kaldığında bebek şampuanı kıvamında bir temizleyici ile kafa denizi temizleyebilir ve yine bir peçete vasıtasıyla tampon yöntemi ile durulamasını gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemlerin hepsinde dikkatli ve yavaş olmayı unutmayın. Aksi halde işlem görmüş bölgeye zarar verebilirsiniz ve kafa derinizde yer alan kabul bölgesinde kanamalar oluşmasına sebep olabilirsiniz.

Saç ekimi sonrası Bepanthol losyon kaç gün kullanılır ?

Yumuşatıcı losyon cilt hücrelerinin yenilenmesini artırır, cildi nemlendirir ve kabuklanmayı yumuşatır. Losyon kullanımı genel olarak hekiminizin tavsiyesi ile periyodik bir şekilde kullanılabilen ve tedavi sürecinize pozitif şekilde etki eden bir unsur olarak görülmektedir. Losyon kıl köklerinin hem alındığı yerlere hem de saç ekimi yapılan yerlere sürülmesi ve uygulanması gereken bir tedavi yöntemidir. Bahsedilen bölgelere hafifçe vurarak losyon sürülmelidir. Ilık su ve şampuanla yıkamak için yaklaşık 15-30 dakika beklenmesi gerekir. Lütfen saç ekimi yapılan alanı çizmekten, deforme etmekten kaçının ve havluya çok dikkat edin. Saç yıkama, tüm kabuklar dökülene kadar her gün yapılmalıdır.

Kaynakça:

https://www.realself.com/questions/fue-hair-transplant/lotion

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6388556/

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.