Saç ekimi sonrası bandana

Saç ekimi sonrası bandana 1

Saçlar estetik görünümün tamamlanmasındaki en temel öğelerindendir. Değişen şartlar ve zaman ile günümüzde saçlarıyla ilgili sorun yaşayan pek çok kişiye rastlanabilir. Burada kişinin karşılaştığı sağlık sorununu çözebilmek adına öncesinde pek çok araştırma yapmak gerekir. Kişinin sağlık geçmişi önemli bir noktada yer alır. Kişinin genetiği, bir cilt hastalığının olup olmaması, vitamin değerlerindeki eksiklikler, yaşın ilerlemesi, sağlıksız beslenme, kirli yaşam koşulları ve bazı hastalıklar saçlarda ortaya çıkan bu problemin temel sebepleri olabilmektedir.

Saç kayıplarını engellemenin en iyi yolu, önceden tedbir almaktır. Sağlıklı besinler tüketmek, zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, spor yapmak, temizlik kurallarına riayet etmek, sağlığa önem vermek bu tedbirlerin bazılarıdır. Tüm bu tedbirlere rağmen saç dökülmesi ile karşı karşıya kalındığı durumlar da olabilmektedir. İşte, böyle durumda ilk başvurulması gereken tedavi yöntemlerinden bir tanesi saç mezoterapisidir.

Saç ekim operasyonunun tüm aşamalarında hijyen kavramı mutlak bir öneme sahip olup, bu durum saç ekimi sonrası bandaj çıkarma noktasında da aynı şekilde önemi korumaktadır. Operasyondan sonraki ikinci ya da üçüncü gün bandaj açılarak saç ekimi sonrası ilk yıkama yapılır ve bu yıkama esnasında özel losyon ile şampuanların kullanıldığı unutulmamalıdır. Genellikle operasyon sonrasındaki 48 saatlik süre içerisinde bandaj çıkartılır. Yıkama sonrasında çoğunlukla bandaj tekrar takılmaz, bunun nedeni ise; terlemeye bağlı olarak saç köklerinin iyileşme sürecinin gecikmesi ve çıkan saç sayısının azalma ihtimalidir.

Genel itibariyle bakıldığında; saç ekimi sonrasında dikkat edilmesi gereken tüm noktaların birbirleriyle ilişki içerisinde olduğu ve bu noktaların esas alınmasındaki temel amacın; operasyon sonrası oldukça hassas hale saç ekimi sonrası saç bandı ne zaman çıkar gelen saç köklerinin iyileşme sürecinin hızlandırılması ve operasyondan alınacak olan verimin arttırılması olduğu görülür. Dolayısıyla operasyon süreci geçiren bireylerin kesinlikle hekim tavsiyelerinin dışına çıkmaması ve doğruluğu kanıtlanmamış bilgilere itibar etmemesi gerekir.

“Saç ekimi sonrası bandana kullanılır mı?” sorusu saç ekimi yaptırmış kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Saç ekimi sonrası bandana takılır mı?” ve “Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Saç ekimi sonrası bandana takılır mı?

Saç ekimi, kaybedilen saçların yerine yine kişinin kendi saçlarının yerleştirilmesi ile uygulanan kalıcı ve en güvenilir bir yollardan biridir. Ameliyatsız, kesiksiz, neşter kullanılmadan yapıldığı için işlem sonrasında herhangi bir iz kalma ihtimali olmaz. Ayrıca saç ekiminde kişinin kendi doğal saçları kullanıldığı için yeni saçlar diğerlerinden farklı olmayan, doğal bir görünüme sahip olmaları sağlanır.

Saç ektirme işlemi için sağlık merkezlerine müracaat eden kişilerin öncelikle gerekli bütün testleri yapılarak alerjik durumlarının olup olmadığı uygulanacak tedavi yöntemlerinin deri tabakalarına nasıl etki edeceği alınan sonuçlar doğrultusunda kararlar alınarak uygulama aşamasına geçilmektedir. Tam teşekküllü modern tıbbi cihazlarla donatılmış saç ekim merkezleri tecrübeli estetik cerrahları ile yaptıkları çalışmalarda yan etki oluşturabilecek bütün tetkikleri yapmaktadırlar. Fakat günümüzde birçok saç ekim merkezi sadece ticari kazanç hedefleyerek birçok faydalı olabilecek tedavi yöntemini atlayabilmektedir. Böyle bir durumda deri dokusunun cerrahi müdahaleye karşı göstereceği reaksiyon saç ekimi tedavisi süresi içerisinde şişlik ve morluk olarak ortaya çıkmaktadır.

Kurallara uyulduğu taktirde ağrı, morluk veya şişlik oluşması çok fazla görülmemektedir. Operasyondan sonra hastaya nasıl davranması gerektiği ayrıntılı bir şekilde anlatılarak, operasyondan sonra oluşabilecek sıkıntıların önüne kesin olarak geçilmektedir. Saç ekim operasyonundan sonra hastaya kullanması gereken ilaçlar verilir. Bu ilaçların kullanılması son derece önemlidir. Bir ila iki gün kullanılacak bu ilaçların kullanılma şekli hastaya ayrıntılı bir şekilde anlatılır. Hasta bu ilaçları aksatmadan kullandığında ağrı oluşması engellenmiş olacaktır.

Saç ekimi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Saç ekimi operasyonu sırasında hem donör bölgeye hem de nakil bölgesine işlem yapıldığından, bu bölgelere ekstra özen gösterilmesi gerekir. Saç ekimi sonrası saç bandı ne zaman çıkar sorusunun kesin cevabı hekiminiz tarafından verilir. 

  • Saç ekimi sonrası ilk 3 gün evde istirahat edip, baş bölgesini olası darbelere karşı korumalısınız. Operasyondan sonra ilk 15 gün saçlarınızda kızarıklık ve kabuklanmalar oluşur. Oluşan bu kabuklanmalar 15 gün içerisinde kendiliğinden dökülecektir. Saç ekimi İstanbul merkezleri saç ekimi konusunda oldukça iyidir.
  • Operasyon sonrasında ilk 15 gün mutlaka şapka takmalısınız. Bu sayede güneşten gelen zararlı UV ışınları, yağmur, rüzgar, toz gibi dış etkenlere karşı korunmuş olacaksınız. Saç ekimi sonrasında ilk bir ay spor salonlar, deniz, hamam gibi ortamlardan uzak durun.
  • Böylece ekim yapılan bölgede oluşabilecek iltihaplanmaları ve olası darbeleri önlemiş olursunuz. Saç ekiminden sonra yaptırabileceğiniz birkaç seans PRP işlemi ile saç köklerinin gelişiminde ihtiyacı olan vitamin, mineral ve aminoasitleri sağlayabilirsiniz. Bu sayede ekilen saçlarınız hem çok daha hızlı uzayacak hem de daha doğal gözükecektir.

Saç ekimi sonrasında, saç ve saç derinize zarar verebilecek aksesuarların bir kısmına, belli bir süre ara vermenizde fayda vardır. Bandana da bunlardan bir tanesidir. Tıpkı şapka ve peruk gibi bandana da saç ekimi sonuçlarını negatif etkileyebilecek bir aksesuardır. An azından ilk 6 ay kullanılmaması faydalı olabilir.

Yasal Uyarı: Bu sayfadaki ifadeler bilgi verme amaçlı olup, bağlayıcı nitelik taşımaz. Hiçbir bilgi, tedavi tavsiyesi olmayıp, doktor tavsiyelerinin önünde değildir. Kesin bilgi ve talimatları, yalnızca doktorunuzdan almanız sağlığınız açısından son derece önemlidir.

Kaynakça:

https://nashvillehairdoctor.com/fue/recovery-tips/dos-donts-after-hair-transplant

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.