Saç Ekimi Sonrası Ağır Kaldırmak

Saç Ekimi Sonrası Ağır Kaldırmak 1

Çeşitli nedenler sebebiyle kişilerin baş bölgesinin bazı yerlerinde kelleşmeler görülmektedir. Kelleşmelerin yanı sıra saç seyrekliği de ciddi problemler oluşturmaktadır. Hem kişinin psikolojik olarak kendini iyi hissetmek hem de estetik açıdan kelleşme görülen bölgelerin tekrar saç ile kapanması için kişiler saç ekim işlemine ihtiyaç duymaktadır. Saç ekim işlemlerinde DHI, FUE, FUT gibi ileri teknolojilerle işlemler gerçekleştirilmektedir. Saç ekim işlemlerinin gerçekleştirildiği bir çok farklı merkezde kişiler saç ekim işlemi sayesinde daha doğal görünen ve gür saçlara sahip olmaktadırlar. Saç ekim işlemi yaptırmak isteyen kişiler mutlaka profesyonel kişiler ile çalışmalıdır. Profesyonel bir şekilde yapılmayan işlemlerde ciddi sorunlar yaşanılabilir. Saç ekimi işlem sonrası ağır kaldırma gibi konular mutlaka dikkat edilmesi gereken konulardır. Saç ekiminden sonra kişilerin saç bölgesini koruması gerekmektedir.

“Saç ekimi sonrası ağır kaldırmak ekime zarar verir mi?” sorusu saç ekimi yaptırmış kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Saç ekimi sonrası kızarıklık neden olur?” ve “Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi uzmanlar tarafından yapıldığı zaman oldukça pratik işlemlerdir. Yapılan ekim işlemi sonrasından yeniden sağlıklı ve gür saçlara sahip olabilirsiniz. Sağlıklı ve gür saçlara sahip olabilmek için saç ekimi sonrasında dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Saç ekim işleminden sonra bir süre ağır spor yapmaktan kaçınmanız gerekmektedir. En az bir ay kadar ağır nesne kaldırmamalı, yürüyüşe çıkmak için en az bir hafta beklemeli ve ilk on beş gün boyunca ağırlık kaldırmamanız gerekmektedir. Özellikle saç ekimi sonrasında ağır kaldırma konusunda dikkatli olmanız gerekir. Kaldırılan nesne çok ağır olduğu takdirde saç deriniz gerilebilir bu da saç ekimi işleminde olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. En az 1 ay boyunca ağır kaldırmamanız gerekir. Eğer spor amaçlı ağırlık kaldırıyorsanız 2 ya da 3 ay kadar ağırlık kaldırmak için beklemeniz gerekmektedir. Ağırlık kaldıracağınız sporlar saç ekimi işlemi sonrasında size yan etki oluşturacak etkiler oluşturabilmektedir. Saç kökleri için en hassas olan ilk 15 günlük dönemde saç köklerini korumanız gerekmektedir. 

Saç Ekimi Sonrasında Oluşan Kızarıklık 

Saç dökülmesi ve kellik problemi yaşayan kişilerin ilk başvurdukları işlem saç ekimidir. Profesyonel merkezler ve uzman kişiler tarafından yapılan işlemler ile doğal ve sık görünümlü saçlara sahip olabilirsiniz. Saç ekim işlemi öncesinde ve sonrasında kişilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Saç ekim bölgesini korumak en önemlisidir. Saç ekimi işlemi sonrasında iyileşme dönemi normal seyrinde ilerlerken kafa derisinde kızarıklık oluşması çok normaldir. Bunun yanında bir de iyileşmeden kaynaklı olarak deride kızarıklık durumları olabilmektedir. Saç ekimi sonrasında kızarıklığın oluşmasında birden çok sebep olabilmektedir. Folikülit, Selülit, Kistler ve Deri Nekrozu gibi durumlar saç ekimi işlemi sonrasında deride kızarıklık oluşumuna neden olabilmektedir. Bazı hastalar saç ekimi işlemi sonrasında bazı enfeksiyonlara maruz kalmaktadırlar. Bu enfeksiyonların iyileşmesi 8 ay kadar sürebilir. Folikülit minik sivilceler şeklinde saç telleri arasında oluşan kümeler demektedir. Sıcak ve kaşıntılı bir his yaratmaktadır. Selülit olan bir kişide ise yine işlem sonrasında kızarıklık durumu ile karşılaşılabilmektedir. Kafa derisinde ağrı hissetme durumu söz konusudur. Kist ve Deri Nekrozu da kızarıklık oluşumuna sebep olmaktadır. İyileşmeye bağlı olarak bir uzmana danışarak kızarıklıklar için merhem ya da ağrı kesici kullanılarak sorun giderilebilmektedir.

Saç Ekimi Yapılacak Merkez Neden Önemlidir?

Türkiye’de hemen her gün yeni bir saç ekim markası kurulmaktadır. Ülkemizde bulunan bu saç ekim uzmanı furyası arasında laborantlardan tıbbi sekreterlere kadar herkes kendini uzman olarak ilan etmiş bulunmaktadır. Unutmamak gerekir ki beyaz önlük giyen herkes saç ekim uzmanı olamaz.  Saç ekimi işlemi olmaya karar verdikten sonra klinik ve merkezleri dikkatlice araştırmak gerekmektedir.  Saç ekimi yapacak olan hekim ve yardımcılarının saç ekimi yapmaya yetkisi var mı? Diploma ve sertifikaları mevcut mu? Gibi soruları mutlaka araştırmanız gerekmektedir. Saç ekimi işlemi hekim ve yardımcıları ile yapılır. Hekim kontrolünde yardımcı ekip saç ekimi işleminde çalışmaktadır. Anestezi teknisyeni, hemşire gibi meslek grupları da saç ekimi işleminde bulunabilirler. Laborant, yaşlı bakımı ve tıbbi sekreter gibi ameliyathane ile alakası olmayan kişiler kesinlikle saç ekimi işlemi yapamazlar. Saç ekimi cerrahi bir işlemdir bu sebeple apartman daireleri ve kuaför salonları gibi mekânlarda yapılamaz. Saç ekim için uygun merkezler Sağlık Bakanlığı izni ile açılmaktadır. Cerrahi bir işlem olması sebebiyle mutlaka steril ortamlarda yapılması gerekmektedir. Tercih etmiş olduğunuz saç ekim merkezinin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olmasına ve geçmişte yapmış oldukları saç ekim işlemlerine ait fotoğraf ve diğer belgelere, saç ekimi yaptıran müşterilerin memnuniyetlerine ait belgeleri inceleyerek değerlendirmenizi yapabilirsiniz. Tüm soru işaretlerinizi aydınlatmış olan merkezlerde saç ekim işleminizi yaptırarak sağlıklı ve gür saçlara sahip olabilirsiniz. Saç ekimi öncesi ve sonrasında yapılması gereken tüm detayları tercih ettiğiniz merkez ile görüşerek sağlıklı bir şekilde saç ekim işlemi sürecinizi geçirebilir ve hayal ettiğiniz sağlıklı gür saçlara saç ekimi işlemi sayesinde kavuşabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu sayfadaki ifadeler bilgi verme amaçlı olup, bağlayıcı nitelik taşımaz. Hiçbir bilgi, tedavi tavsiyesi olmayıp, doktor tavsiyelerinin önünde değildir. Kesin bilgi ve talimatları, yalnızca doktorunuzdan almanız sağlığınız açısından son derece önemlidir.

Kaynakça:

https://www.desmoderm.in/blogs/pre-and-post-hair-transplant-care

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.