Saç ekimi operasyonu saçları gürleştirir mi?

Saç ekimi operasyonu saçları gürleştirir mi? 1

Saç ekimi yaptıracak kişiler tarafından “Saç ekimi operasyonu saçları gürleştirir mi?” sorusu sıklıkla araştırılmaktadır. Cerrahi saç ekimi daha kalın ve yoğun tüylerle sonuçlanır. Çoğu saç ekimi alıcısının saçları, işlemden sonraki ilk 3 ay içinde daha ince görünür ve ardından giderek daha kalın ve kalın hale gelir. Saç ekiminin amacı, hastanın gelecekte daha fazla saç dökülmesi yaşamaması için saçı kalıcı olarak eski haline getirmektir. Saç ekimi minimal invaziv bir işlem olduğundan, belirli riskler içerir ve saça daha fazla hacim katarak neredeyse bir yıl içinde size daha genç bir görünüm kazandırır. Fakat bazı önerilen yöntemlerden uzak durulmalıdır.

“Saç ekimi operasyonu saçları gürleştirir mi?” sorusu saç ekimi yaptıracak kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Saç ekimi sonrası saçlar ne zaman çıkar?” ve “Sağlıklı saçlar için beslenme nasıl olmalıdır?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Isı veren şekillendiricilerden uzak durulmalı


Saçlarımızı şekillendirmek için kullandığımız düzleştirici taraklar gibi şekillendirme araçları saçlarımıza düşündüğümüzden daha fazla zarar verir. Saçlarımızın seyrelmesinin en büyük sebeplerinden biri olan bu şekillendiricileri kullanmak ciddi saç dökülmesine neden olabilir. Ağırlıklı olarak saç dökülmesine neden olan bu işlemler, ince saçlarıyla sonuç olarak ekilen saçlara veda etmek için bir sebep oluştururlar. Zararı çok büyük olsa da çoğumuz bu kalıpları kullanmaktan çekinmiyoruz. Ancak gür ve dolgun saçlara sahip olmak istiyorsak öncelikle saça zarar vermeyi bırakmalıyız. İlk önce bu ürünleri kullanmayı bırakmak biraz zor olabilir ama en azından kullanımlarını azaltarak saçlarınız için büyük bir adım atmış olursunuz. Bununla birlikte, saçı doğal olarak şekillendirmeyi deneyebilir veya doğal haliyle kullanmayı deneyebilirsiniz.

Beslenmene özen gösterilmeli


Sağlıklı ve gür saçlara sahip olmanın en önemli yolu dengeli kalmak ve düzenli yemek yemektir. Saçınıza iyi bakın beslenmeye dikkat etmezseniz saçlarınız gücünü kaybeder ve dökülmeye başlar. Saçlarını kalınlaştırmak isteyen herkes öncelikle saçlarının ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri almalıdır. Demir, çinko, biotin gibi birçok bileşen saç için gereklidir. Bu saçlara saç eklerseniz saçlarınız gürleşecek ve kalınlaştırmak için adımlar atılacaktır.

Stresten uzak durulmalı


Stresin vücudumuza verdiği zararı hepimiz görmezden geliyoruz. Ancak günlük yaşamda stresin yarattığı fiziksel hasar gözle görülür bir gerçektir. Stres vücuda verdiği zararın yanı sıra saçlarımıza da ciddi şekilde zarar verir. Strese bağlı saç dökülmesinin bilinmeyen birçok sorunu vardır. Stres kaynaklı saç dökülmesi de ciddi kayıplara ve bitkinliğe neden olabilir. Saçlarınızın sağlıklı olmasını istiyorsanız, stresli bir yaşam tarzından kaçınmanız gerekir.

Ekilen saçlar ne zaman çıkar?

Ekilen saçlar çıktığında, Saç ekimi hastaları her zaman saçlarının bir an önce alınmasını beklerler. Ancak saç ekimi operasyonu uzundur ve belli bir süre sonra istenilen sonuca ulaşılır. Ekilen saçlar başlangıçta iki ila üç ay içinde şok dökülme denilen bir süreçten geçer. Bu işlemden sonra saçlar yavaş yavaş uzamaya başlamaktadır. 4 ila 5 ayda saçlar 2 santimetre uzunluğa ulaşacaktır ancak hem hasta hem de hekim tarafından beklenen sonucun tam olarak alınabilmesi için bu sürenin en fazla 1 yıl olması gerekmektedir. Bu süreler hastadan hastaya değişse de hemen hemen her zaman olmasa da çoğunlukla birbirine yakındır.

Saç Ekimi Operasyonundan Sonra Ki Geçici Dökülme

Saç ekimi sonrası ilk iyileşme sürecinden sonra geçici bir dökülme söz konusu olur. Ardından saç tellerinin normal büyüme ve oluşum sürecidir. Ancak bu süre 4 ve 5 ay sonra yavaş yavaş ortaya çıkar. Şok bırakma adı verilen geçici deşarj her hasta için farklıdır. Bir ay sonra bu süreç biter. Saç ekimi sonrası 4. ayda saç telleri uzamaya başlar ve saçlar belirli bir şekil almaya başlamaktadır. 6 ve 7. Ayda kök kıllarının 6 aydan itibaren  %80 arasında uzaması beklenir. 1 yıl sonra saç kökleri güçlenir ve beklenen doğal şekle kavuşur. Hastalar kıvırcık saçlara sahip olabilir ancak bu panik edilecek bir durum değildir. Yılın sonunda bu kıvırcık görüntü doğal bir hale dönüşecektir.

Saç Ekimi Büyüme Zaman Çizelgesi

Saç ekimi yaptıran herkes, saç ekiminin sonuçları görülmeye başladığında çok mutlu olduklarını söyleyebiliriz. Saç ekimi prosedürü, tüm saçlar kafa derisinden ve her saç tamamen olgunlaştığında, kalınlaştığında, koyulaştığında ve dokuyu normalleştirdiğinde nihai büyüme durumuna ulaşır. İmplantasyondan sonra saç kökleri doğal bir dinlenme evresine girer.

Yeni Ekilen Saçların Patlaması

İlk 6 Ay Gelişme

Saç ekimi sonrası en önemli dönemlerden biri de ilk 6 aydır. 3. ve 5. aylar arasında saçlar saç derisine ilk ulaştığında çok ince, şeffaf, kısa ve incedir. Bu, “olgunlaşmamış” görünüm adı verilen bir durumdur. 6 ay sonra sonuç yaklaşık %40-50 oranında “tamamlanmış” olarak kabul edilir. Bu noktada çoğu hasta tatmin olur ve gerçek kozmetik faydalar görmeye başlayabilir. Genel sonuç açısından, bunun sadece bir kısmı olduğunu hatırlamalıdır. Saçın sadece %70’i kafa derisine nüfuz eder ve saç, doğal saçın geri kalanına kıyasla daha ince ve biraz kıvırcık olur. Aktarılan saçlar 8. aya kadar biraz parlak ve ince kalır.

İlk 1 Yıl Gelişme

Ekilen saçlarda gerçek kalıcı sonuçlar 1 yılı bulabilir. 9. ve 12. aylar arasında saçlar tahriş olmaya başlar. Bu noktada, yeni saçların neredeyse tamamı kafa derisinden uzar ve saç gerçekten daha koyu, daha yoğun ve doku normal veya saçın geri kalanına uyacak şekilde pürüzsüz bir şekilde gelişimini tamamlamaya başlar. Saçın %100’ü kafa derisinden çıkar ve tüm bu saçlar tamamen koyulaştı, tekrar uzadı ve artık saç normale döner.

18. Ay Gelişme

Tüm hastaların benzersiz bir fizyolojisi vardır, bu nedenle saç tüm hastalarda farklı şekilde büyüme gösterebilir. Birçok hasta 18 ayda veya hatta bu ayda değişiklikler yaşar, bu nedenle doktorunuz hala dökülmemiş saçların olduğunu ve 12 aydan fazla büyümek için yeriniz olduğuna inanıyorsa sakın üzülmeyin. Ekilen saçlar bu bölgelerde eskisinden daha yavaş uzuyor ve büyüyor ve çoğu doktor bu bölgelerdeki nihai sonuçların tam 18 ay sürdüğüne inanıyor. Sonuç olarak saç ekimi işlemi uzun vade de güzel sonuçlar elde edilen bir işlemdir.

Kaynakça:

https://wecure.co.uk/how-to-get-fuller-and-thicker-hair-with-a-hair-transplant

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.