Saç Ekimi Öncesi Saçlar Kesilir Mi?

Saç Ekimi Öncesi Saçlar Kesilir Mi? 1

Saç ekimi yaptırmayı düşünen bireylerin araştırdıkları konulardan birisi de saç ekimi öncesinde saçların kesilip kesilmeyeceğidir. İnsanların estetikli görünümü açısından en önemli bölgelerinden birisi olan saçların daha gür ve canlı görünmesi için yapılan bu saç ekim yöntemlerinde bireyler normal hayatlarını etkilememek adına saçlarının kesilmeden yapılmasını istemektedir. Günümüzde de bu isteğe uygun olarak birçok saç ekim yöntemi kullanılmaya başlanmış ve genellikle saç ekimi yapılırken tıraşsız işlemler ön planda tutulmaya özen gösterilmiştir.

“Saç ekimi öncesi saçlar kesilir mi?” sorusu saç ekimi yaptıracak kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Saç ekimi öncesinde saçları kesmek gerekir mi?” ve “Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Saç Ekimi Öncesinde Saçları Kesmek Gerekir Mi?

Yapılacak saç ekim işlemine bağlı olarak doktor ve hasta birlikte bir planlama yaparak ve saç ekim yöntemi belirleyerek anlaşma sağlamaktadır. Bu nedenle saç ekimi öncesinde saçları kesmemek daha doğru olacaktır. Öncelikle muayeneye uzun bir saç ile giderek doktorun hangi bölgelerde sorun olduğunu anlayabilmesi açısında oldukça önemlidir.

Günümüzde tıraşsız saç ekimi yöntemi daha çok tercih edildiği için ne muayene öncesinde ne de saç ekimi operasyon öncesinde hastaların saçlarını kesmesine gerek duyulmamaktadır. Bu konuda uzmanlar yalnızca gerekli görürlerse bazı bölgelerde saç kesme işlemi uygulayabilmektedir. Zaten bu işlem belirli bölgelerde olacağı için de diğer uzun saçlar gizlenmiş işlemi görmektedir. Böylelikle hastalar normal hayatlarında herhangi bir sorun yaşamamaktadır.

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrasında Dikkatli Olmak

Saç ekimi her ne kadar estetik açıdan yapılmış olsa da cerrahi bir operasyon olduğu için saç ekimi öncesinde ve sonrasında hastaların dikkat etmesi gereken ve özen göstermesi önemli olan bazı noktalar bulunmaktadır. Hastaların herhangi bir sorun yaşamadan bir operasyon gerçekleştirmesinin yanı sıra iyileşme dönemini de daha konforlu geçirebilmesi için hastanın özenli davranması oldukça önemlidir.

Doktor ya da saç ekimi uzmanı konusunda tecrübeye önem vermenin yanı sıra hastanın da saç ekimi sonrasında dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Saç ekimi operasyonu sonrasında doktorlar genellikle hastalarına kullandıkları teknik ve uygulama şekillerine bağlı olarak komplikasyonlar hakkında detaylı bilgi vermektedir. Aynı zamanda bakım konusunda da verilen bu bilgiler hastanın işlem sonrasında stresini de en aza indirecektir.

Saç Ekimi Öncesi

Hastalar saç ekimi ile ilgili randevu aldıkları sırada doktorları ile görüşürken sağlık geçmişleri hakkında detaylı bir bilgi vermelidir. Bu kapsamda tedavi aşamasında da tüm rahatsızlıklar ve sağlık sorunları hakkında hatta düzenli ilaç kullanımı gerektiren rahatsızlıklar hakkında, kullanılan ilaçlar ve kullanım periyodu ile ilgili bilgilendirmede bulunmak çok önemlidir.

Saç ekimi operasyonundan 1 hafta öncesinde Aspirin ve benzeri tüm kan sulandırıcı veya pıhtılaşmayı önleyici özelliği olan ilaçların kullanımı tamamen bırakmalıdır. Kan sulandırıcı etkisi olduğu için alkol kullanımı da bir hafta öncesinde ya da 3 gün öncesinde bitirilmelidir. Bunun yanı sıra nikotinin de vücut üzerinde olumsuz etkileri bulunduğu için operasyon sırasında herhangi bir sorun yaşanmaması adına bir hafta öncesinden ya da üç gün öncesinde tamamen kesilmesi önerilmektedir.

Bunların yanı sıra E vitamini ve B vitamini bulunan bitki çaylarının tüketimi kanamayı artıracağı için bir hafta öncesinden durdurulmalı, yorucu egzersizler de yine bir hafta öncesinden bırakılmalıdır. Kafein, nikotin tüketiminin de hem saç ekimi öncesinde hem saç ekimi sonrasında kesinlikle birer gün durdurulması önerilmektedir.

Operasyon Günü Yapılması Gerekenler

Operasyon günü hastanın saçlarının yıkanmış olması, kimyasal saç şekillendirici kullanmamış olması ya da saç ve saç derisine herhangi bir ilaç sürmemiş olması gerekmektedir. Aynı zamanda kıyafet seçimi konusunda da rahat çıkarılabilecek geniş yakalı fermuarlı ürünlerin tercih edilmesi önerilmektedir. Ve sabah saatlerinde kahvaltı yapılması, öğle saatlerinde ise hafif bir öğle yemeği yenilmesi operasyonda da tok olunması gerekmektedir.

Saç Ekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi operasyonları genellikle hastanede yatılmasına gerek olmayan bir operasyon türü olarak bilinmektedir. İşlemin bitimi ile birlikte hasta dinlenmek üzere evine gönderilmektedir. Ancak operasyon bitiminde en az 6 saat gibi bir süre araba kullanılmaması gerekmektedir.

İşlem sonrasındaki ilk 48 saat için en kritik süreç olarak tanımlama yapılmaktadır. Bu süreçte ekim yapılan bölgeye herhangi bir temas olmaması ve yeni ekim yapılan bölgelere de aynı şekilde adaptasyon sürecinde olduğu için son derece dikkat edilmesi gerekmektedir. İlk saç yıkama konusunda ise bunun uzman tarafından yapılması önerilmektedir.

İşlem Sonrası İlk 3 Gün

Saç ekimi işlemi sonrasında ilk 3 gün için alkol tüketimi, aspirin kullanımı ve egzersizler tamamen yasaktır. Bunun yanı sıra doktor aksini belirtmedikçe işlem bölgesine herhangi bir su temas ettirilmemelidir. Reçete edilen ilaçların önerilen zamanlarda kullanılmaları oldukça önemlidir. Operasyon sırasında oluşmuş olan ödemin daha çabuk bir şekilde düzelmesi için başı dik tutmak, güneşten temasından kaçınmak ve yumuşak ürünler kullanmak oldukça önemlidir.

Bireyler saç ekimi konusunda bir karara vardıkları zaman doktor ile görüştükleri ilk muayenede tüm gerekli bilgileri edilmekte ve kendilerini özel olarak bir planlama hazırlanmaktadır. Bu nedenle saç ekimi öncesinde herhangi bir saç kesimine gerek olmamakla birlikte bu durumda saç ekimi yapılacak bölgelerin tespiti açısından bir zarar oluşturulabilmektedir.

Kaynakça:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2825128/

http://www.turkjplastsurg.org/article.asp?issn=1300-6878;year=2019;volume=27;issue=4;spage=160;epage=166;aulast=Civas

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.