Saç ekimi öncesi hangi testler yapılır?

Saç ekimi öncesi hangi testler yapılır? 1

Saçınızı ekimi yaptırmak istiyorsanız ve ameliyat için hastaneye gidiyorsanız Ameliyattan önce kan tahlili yapılmalıdır. Bu, ameliyatınızı nasıl geçireceğinizi veya ameliyat olacağınızı belirler. Ameliyat öncesi testlerde kan testleri, protrombin zamanı, HIV ve hepatit kontrolleri yapılır. Bu testlerden en önemlisi hepatit testi olarak bilinir. Saç ekimi için hepatit testi yaptırmak sizin ve çevre için çok önemlidir ve bu gözden kaçırılmaması gereken bir noktadır.

“Saç ekimi öncesi hangi testler yapılır?” sorusu saç ekimi yaptıracak kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Saç ekimi öncesi hepatit testi yaptırmak neden önemlidir?” ve “Saç ekiminde viral hepatit çeşitleri nelerdir?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Hepatit A

Hepatit A oral yolla bulaşır, Hepatit A virüsü olan hastalarda dışkı bulaşmış su ve yiyeceklerle bulaşabilir, Yetersiz pişmiş veya kontamine dışkı bulaşmış çiğ gıdaların tüketilmesi sonucu oluşabilir, Cinsel ilişki yoluyla bulaşabilir, Hastalığın bulaşma yolu da klorsuz ve kirli havuzlara girmektir. Ve Kirli eşyalar sonucu oluşur. Hepatit A’nın kuluçka süresi ortalama 6 ila 8 haftadır. Hepatit A ile enfekte hastalarda hastalık hızlı bir şekilde ilerlemez. Siroz veya kanser olamaz. Ergenlik döneminde olanlara 2 doz hepatit A aşısı yapılır. 18 ve 24 Aylık çocuklara da uygulanır. Erişkinlerde de 6 ay arayla uygulama yapılır.

Hepatit B

Hepatit B cinsel ilişki ve doğum yoluyla bulaşır. Aynı zamanda steril olmayan enfekte iğnelerin kullanımı yanı sıra split jilet ve diş fırçası kullanımı da hastalığın bulaşmasına neden olur. Hepatit B virüsü ortak bir kaptan yemek yemek, sarılmak, tokalaşmak, öksürmek veya yüzme havuzunda yüzmekle bulaşmaz. Belirtiler, hepatit B virüsüne maruz kaldıktan sonra 6. hafta ile 6. ay arasında ortaya çıkar. Hastalığın bulaşmasından sorumlu madde olan HbsAg, pozitif olan kişiler bulaşıcı olarak kabul edilir. Hepatit B virüsü ile enfekte olmuş yetişkinler genellikle hastalığa karşı direnç geliştirir veya tamamen iyileşebilir. Hepatit B virüsü ile enfekte olan kişilerin %1-2’si karaciğer kanseri veya siroz geliştirebilir ve ölebilir. Çocuklarda hepatit B aşısının ilk dozu doğumdan sonraki ilk 72 saat içinde yapılmalıdır.1 ve 2. doz ay sonunda ve 3. doz 6. ay sonunda yapılır. Aşı yetişkinlerde 1. ve 2. doz, 2. ve 3. doz arasında en az 4 hafta olmak üzere şu şekilde yapılır. Dozlar arasında en az 8 hafta olmalı ve 3. doz ilk dozdan en az 16 hafta sonra verilmelidir.

Hepatit C

Hepatit C (HCV), dünya çapında 70 milyon insan için önemli bir sağlık sorunudur. Hepatit C kan dolaşımı yoluyla bulaşır. Cinsel ilişki ile bulaşma riski çok küçük olmasına rağmen kan veya travma durumunda bulaşma riski artmaktadır. %70’inde kronik karaciğer hastalığı gelişir. Hastaların %4 ila %5’inde siroz gelişir. Sirozlu hastaların %1 ila %5’inde karaciğer kanseri gelişir. HCV virüsü vücuda girdikten yaklaşık 6 ila 8 hafta sonra belirti gösterir. Hepatit C’ye karşı aşı yoktur. Hastalığı önlemek için genel hijyen kurallarına uyulmalı ve başkalarının kullandığı iğne, jilet, diş fırçası gibi malzemelere dikkat edilmelidir.

Hepatit D

Hepatit D virüsü, dünyadaki en küçük hepatit türüdür, ancak en hızlı büyüyenidir. Bulaşma yolları, hepatit B ile hemen hemen aynıdır. Hepatit D’nin anneden çocuğa bulaşma olasılığı daha düşüktür. Hastalığa neden olan hepatit D virüsünün süresi 24 ile 51 gün arasındadır. Hepatit D virüsünün hastalık olarak adlandırılabilmesi için kişinin hepatit B hastası veya taşıyıcısı olması gerekir. Hepatit D virüsü vücuda girdiğinde en fazla bir hafta vücutta dolaşır ve hepatit B virüsü vücuda girmediğinde hepatit D virüsü vücuttan salınır. Hepatit D’yi yok etmek için, hepatit B’yi yok etmek için tasarlanmıştır.

Hepatit E

Hepatit E virüsünün bulaşma yolları, hepatit A’nınkine benzerdir. Hepatit E virüsünün tekrarlama riski kadar azaltılır. Virüs bulaştıktan sonra hastalığın ortaya çıkması 2 ila 7 hafta sürebilir. Enfekte kişilerde hastalık 2 ay kadar sürer. Hepatit E virüslü birçok hastanın hızla iyileştiği bulunmuştur. Kısacası, kan testiniz sizde hepatit B olduğunu gösteriyorsa saç ekimi yaptırabilirsiniz. Sağlık çalışanları hepatit B aşısından korunmalıdır. Ancak, hepatit C veya HIV kan testiniz pozitifse, daha önce yapılmış olsa dahi, saç ekimi gibi estetik ameliyatların yayılma, sağlık ve güvenlik riski nedeniyle maalesef yapılmaması gerekir.  Bu nedenle her ameliyattan önce yapılan tetkikleri anlarsanız, doktorumuz sizi bir sonraki muayeneye doğru bir şekilde yönlendirecektir. HAV kronikleşip tamamen kaybolmayabilirken, HBV ve HCV iyileştikten ve yayılmaları devam ettikten sonra kronikleşebilir. A, B, D ve E gruplarına ait hepatite neden olan viral enfeksiyonlarda, daha önce veya şimdi olup olmadığı doktor bilgilendirilmelidir. Hepatit A, B, D ve E gibi viral enfeksiyonların neden olduğu hepatitlerin tedavisi sonrası ameliyatta herhangi bir sorun yaşanmazken, aşısız ve enfeksiyon riski taşıyan hepatit C grubu operasyona alınmadı.

HIV (AIDS) Hastalığı

HIV’in neden olduğu AIDS hastalığı vücudumuzun bağışıklık sistemini hedef alan immünosupresif bir hastalıktır. Bu hastalarda grip de ölümcül bir hastalık olabilir. Cinsel temas veya kan yoluyla da bulaşabilen hastalıklar arasındadır.

Saç Ekimi Öncesi Hepatit Testi Yaptırmak Neden Önemlidir?

Her cerrahi işlemde olduğu gibi, saç ekimi öncesinde HIV ile ilişkili viral hepatit ve AIDS gibi bulaşıcı hastalıkların tespiti için laboratuvar testleri yapılmaktadır. En tuhaf ve yaygın sorun olan Hepatit B hastalığı, hastalığın akut dönemleri dışında saç ekimine engel değildir. Bu sadece işlem öncesi ve sonrasında verilmesi gereken bakım açısından oldukça önemlidir.

Saç Ekiminde Viral Hepatit Çeşitlerinin Durumu

Saç ekimi sürecinde incelenmesi gereken viral hepatit türleri bulunmaktadır. Aslında tüm hastalıkların akut döneminde saç ekimi yapmak doğru değildir. Özellikle hepatit B hastalığının akut döneminde, işlem sırasında ve sonrasında alınan ilaçların karaciğer enzimlerini arttırdığı için beklenmesi önerilir. Estetik yerine ciddi sağlık sorunlarına odaklanmanın doğru yolu budur.

Kaynakça:

https://besthairtransplanthyd.com/do-i-need-to-get-blood-tests-before-a-hair-transplant

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.