Saç Ekimi Kaç Seans Sürer?

Saç Ekimi Kaç Seans Sürer? 1

Saç ekimi, greftlerin donör bölgeden saçsız veya seyrek saç olan bölgelere ekilmesi olarak adlandırılır. Bunun için kişinin yeterli donör saça sahip olması gerekir. Başka bir kişiden saç ekimi yapmak mümkün olmadığı için böyle bir zorunluluk bulunuyor. Saç ekiminin insanların genel görünümünü değiştirmesinin yanı sıra yaşam kalitesine de olumlu etkisi var. Bu noktada aklına “saç ekimi kaç seansta tamamlanır?”, “Birden fazla saç ekimi seansına ihtiyacım var mı?” tarzında sorular geliyor. Bu soruların cevapları yazımızın devamında yer almaktadır. Saç ekimi için kaç tedavi seansına ihtiyacınız var? Tek seansta yoğun saç ekimi tamamlanabilir mi? Tüm bu sorularının yanıtlarının tamamı makalemizde yer almaktadır.

“Saç ekimi kaç seans sürer?” sorusu saç ekimi yaptıracak kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Saç ekiminin genel amacı nedir?” ve “Saç ekimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Saç Ekiminin Genel Amacı

Saç ekiminin amacı, saç olmayan bölgelere saç ekimi yapmak ve seyrek saç olan bölgeleri daha gür hale getirmektir. Bu kişi psikolojisini etkilediği gibi estetik bir görünüme kavuşmak isteyen insanlar için de oldukça önemli bir durumdur. Bunun nasıl yapılacağı veya başarıya ne ölçüde ulaşılacağı tamamen kişiye bağlı olarak değişir. Donör alanda yeterli greft varsa hastanın beklentileri tam olarak karşılanır ancak yeterli greft yoksa ona göre başka bir plan yapılır.

Kişinin genel durumu değerlendirilip donör alanı incelendikten sonra saç ekimi uzmanı tarafından kişinin doğal görünümüne uygun olarak saç çizgisi belirlenir. Saç ekimi bu çizgiden geriye doğru yapılır ve doğal bir görünüm elde edilir. Böylece ekilen saçlar bir süre sonra doğal saç gibi görünür.

Saç ekiminin sonucu kişinin genel görünümünü değiştirecektir. Genç ve dinamik bir görünüme yol açan bu işlem, aynı zamanda kişilerin istedikleri stile kavuşmalarına da olanak sağlıyor. Kalıcı bir tedavi olan saç ekimi, aynı zamanda kişilerin özgüvenlerini de artırmakta ve yaşam kalitelerini önemli ölçüde iyileştirmektedir.

Hangi Durumlarda Birden Fazla Saç Ekimi Seansına İhtiyaç Duyulur?

Öncelikle saç ekiminin genellikle tek seansta tamamlandığını belirtmeliyiz. Br çok tedavi merkezinde tek seansa birden fazla uzman katılır ve aynı seansta 5000 greft ekilebilir. Böyle bir rakam oldukça yüksektir ve genellikle kişinin saçlı olmayan bölgeleri için yeterlidir. Ancak bazı durumlarda tek seans yeterli olmayıp birden fazla seansa ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nadir bir durumdur, ama gerçekleşmesi çok ta imkânsız diyemeyiz.Birden fazla seans ihtiyacının farklı nedenleri vardır. Bu nedenlerden en öne çıkanları şu şekilde sıralanabilir:

  • Saçın olmadığı bölge çok büyükse ve 5000+ greft ekimi yeterli değilse ikinci seansa ihtiyaç duyulabilir. Bunun için kişinin yeterince sağlıklı greftlere sahip olması gerekir.
  • İlk ekimden sonra kişi daha gür görünen saçlar isteyebilir. Bu durumda ikinci bir seans uygulanabilir. Bu tamamen onun kişisel tercihidir ve arzu edilen gürlük elde edilinceye kadar seans süresi uzatılabilir.
  • Kişinin saçlarının sıkılaştırılması için yapılan saç ekiminden bir süre sonra saçların bir kısmı (ekilen saçlar değil) zamanla kaybedilebilir ve bir miktar incelme meydana gelebilir. Bununla ilgilenmek için ekstra bir seans yapılabilir. Bu işlem ekim yapılan saçlar üzerinde değil, geçmişte dökülmediği için sistem içinde bulunan mevcut saçların zamanla dökülmesi sonucunda seyrek görünümün ortadan kaldırılması için yapılır. Daha Yoğun Nakil İsteyenler hangi klinikleri tercih etmelidirler?

Klinik Seçiminin Önemi

Yukarıda sıralanmış olan ve benzeri durumlardan sonra ikinci bir seans yapılabilir. Ancak nitelikli bir hekim ve kaliteli bir klinik seçilerek bu tür durumların yaşama olasılığı en aza indirilebilir. Örneğin; Kliniklerde tek seferde 5000+ greft ekilebilmesi, kel alan sayısının fazla olması nedeniyle ikinci seans ihtiyacını önemli ölçüde ortadan kaldırmaktadır. Bunun dışında doğal saç dökülmesi ile ilgili problem de klinikler tarafından yapılan işlemlerle önlenebilir. Özellikle ekim işlemi öncesinde kişinin mevcut saçlarının durumu incelenir ve saç dökülmesi ihtimali varsa bu durum göz önünde bulundurulur. Dökülebilecek zayıf saçlar için ise saç dökülmesini önlemek için PRP tedavisi uygulanabilir.

İkinci Seans Hemen Yapılabilir mi?

Diyelim ki saç ekimi yaptırdınız ve yukarıda belirtilen nedenlerle ikinci bir seansa ihtiyacınız var. Bu durumda “ikinci seans ne zaman yapılacak” diye düşünebilirsiniz. Ancak bu seansın hemen yapılamayacağını bilmelisiniz. İlk seans üzerinden 10-12 ay geçmedikçe ikinci seans teknik olarak yapılamaz. İlk seanstan hemen sonra bunu yapamamanın temel nedeni, ilk işlemin sonuçlarını tam olarak görmek ve ilk ekilen saçları korumaktır. Süreç gözetim altında tutulmalı ve çıkacak görüntüye göre yeni bir aksiyon alınmalı. Ekilen saçların tamamen sağlıklı ve kalıcı hale gelmesi uzun zaman alır ve kişilerin bu dönemde dikkatli olmaları gerekir. Ek olarak, tam sonuç için belirli bir süreye izin verilmelidir. 10-12 ay bekledikten sonra ilk ekim ile ilgili genel bir değerlendirme yapılarak sonuca göre aksiyon alınabilir. Belirli bir süreye izin verilmezse ilk seansta ekilen greftler zarar görebilir. Sonuç beklentilere uygun olmayabilir veya farklı olumsuzluklar ortaya çıkabilir.

Saç Ekimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi yaptırırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri doğru kliniği seçmektir. Çünkü bir hata donör saçın boşa gitmesine veya bir süre sonra ekilen saçların dökülmesine neden olabilir. Özellikle, uygun planlama eksikliği ikinci bir seans ihtiyacı anlamına gelebilir.

Kliniklerde verilen hizmetler uluslararası kalite standartlarının ortalamasının üzerinde olması gereklidir. Konusunda uzman hekimler tarafından gerekli planlama son derece hassasiyetle yapılmak zorunda. Bu sayede ikinci seansa gerek kalmadan hayalinizdeki saçlara olabildiğince erken kavuşabilirsiniz. Unutmayın ki bir defa yaptıracağınız işlem. Bu nedenle derin analizler yapmalı, titiz olmalı ve en üst performansı elde edebileceğiniz kliniğe başvurmaya özen göstermelisiniz. İşlem öncesi mutlaka oturun uzun uzun konuşun ve aklınızdaki tüm soru işaretlerini ortadan kaldırın.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/hair-transplant#:~:text=You%20may%20require%20up%20to,each%20transplant%20to%20fully%20heal.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK547740/

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.