Saç Ekimi Sonrasında Greft Kaybı Nedir?

Saç Ekimi Sonrasında Greft Kaybı Nedir? 1

Saç ekimi işleminden sonraki aşamada en hassasiyetli bölüm diye isimlendireceğimiz süre ilk 10-15 gündür. Bu süre zarfında hastanın greftlere zararı olabilecek ve yerinden oynatabilecek tüm durumlardan kaçınması gerekmektedir. Henüz yeni ekilmiş saç diplerine içeriden ve dışarıdan baskı uygulanmamalı ve her türlü darbe oluşumundan uzak durulmalıdır. Bunun nedeni yeni yerleştirilmiş olan greftlerin yerleştirildikleri yerde serbest halde olmasıdır. Deformasyonlara açık bir şekilde hücrelerin tutunmasını beklerken dış faktörlerden de etkilenebilmektedir. Bu sebeple bu hassas süreçte greftleri her türlü baskıdan korumaya özen göstermelisiniz. 

Saç ekimi işleminden sonra kafaya alınan her türlü darbe greftlerin yerinden oynamasına hatta yerinden çıkmasına dahî neden olmaktadır. Bu da işlemi doğrudan etkilemektedir. Nakledilen saç kökleri nakil edilirken ve kanallara yerleştirilirken canlı halde olmaktadır. Canlı hücreler, kanallara tutunabilirlerse canlı kalabilmektedirler. Kafaya alınacak her türlü darbe, ani hareket bu tutunmaya engel olacaktır. Başa darbe gelir ise canlı hücreler ölür ve ölü hücrelerden yeni saçlar çıkması beklenemez. Bu sebeple greft kaybetmemek için her türlü olumsuz şartlardan hasta kendini korumalıdır. 

“Saç ekimi işlemi sonrasında greft kaybı yaşanır mı?” sorusu saç ekimi yaptırmış kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Saç ekimi sonrası greftler ne zaman tutar?” ve “Saç ekimi sonrası kafanın korunması neden önemlidir?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Saç Ekim Sonrası Greftler Ne Zaman Tutar?

Saç ekim işleminden sonrasındaki ilk 10 gün çok mühimdir. Çünkü greftler saç ektirme işleminden 10 gün sonra yerleştirildikleri yerlere adapte olmaya başlıyor. Bu süreci bitirdikten sonra ise yerleştirildikleri yerlerinden çıkmaları güçleşiyor. Saç derisine ufak dokunuşlar yapmak yada şapka kullanımı ile greftler hasar görmez. Ancak greftlerdeki kabukların tamamen gitmesi 1-3 gün arasında daha sürebilmekte. İlk 10 günden sonra saç ektirme işleminin tehlikeye girmesi çok az bir risk taşır. Saç ektirme işleminden 10 gün sonrasında hastalar, topla oynanan sporlar ya da boks, tekvando gibi başa darbe alabilme riski olan sporlar dışında istedikleri her spor  dalına başlayabilirler. 10. gün sonrasında greftlerin zarar görmesi ve greft kaybı için ya kafanızı sert bir şekilde bir yere vurarak kanamasına ve greftlerin çıkmasına sebep olmalısınız ya da grefti saç derinizdeki kabuklanmaları arındırırken kendiniz hatalı bir hamle ile çekmelisiniz. 

İlk yıkama genellikle 2. veya 3. gün yapıldıktan sonra birinci hafta greftleri çok fazla ellememeli ve narin hareketlerle yıkama işlemi yapılmalıdır. İşlemden sonraki ikinci haftada ise nazik hareketlerle masaj yaparak kabukların yumuşatılması ve saç derisinden arındırılması lazımdır. Saç ekimi işlemi sonrasında ekilen saç greftlerinin kökleri derinin içerisinde kalarak yaşamayı sürdürür, 10-15. günlerde kıl kısımları yavaş bir şekilde dökülmeye başlar ve ekilen tüm saçlar, ekim yapıldıktan hemen hemen 1-1.5 ay içinde kaybedilebilir. Bu nedenle hastalar saç greftlerini kalıcı olarak kaybettiklerini düşünebilirler. Fakat saç derisi içindeki canlı kalan saç kökleri ise yaklaşık 3-4 ay içinde saç üretimi yapar ve yeni saçların çıkmasına olanak tanır

Saç Ekimi Sonrası Kafanın Korunması Neden Önemli?

Saç ekimi işlemi sonrasında hastanın kafasını darbelere karşı ve her türlü gelebilecek zararlı etkilere karşı koruması gerekir. Çünkü bu koruma sağlanmazsa greftler zarar görür hatta greft kaybı bile yaşanabilir. Bu darbelerden etkilenen greftler hareket ederek yerlerinden oynayabilir veya yerlerinden dışarıya çıkabilir. Kafaya alınan darbeyle birlikte şok sonucunda meydana gelen greft bulunduğu kanalla bağlantısını kaybeder ve greft canlılığını kaybederek ölür. Ölü hücrelerden saç çıkması imkansızdır. Bu olumsuz durumun tanımlaması ise greft kaybıdır. Greft kaybı yaşansa dahi hastanın bunu görmesi ve sonuçlarının farkında olması 6 ayı bulabilir. Saç ekimi operasyonu sonrasında uzman doktorlar saç ekim işlemi yaptıran hastalara uygun şapkalar kullanmanızı öneriyorlar. Bu şapka sizi her türlü darbeden ve greft kaybından korumaya yardımcı olacaktır. Saç ekimi sonrası greft kaybını önlemek için şapkanızı nasıl kullanmanız gerektiğini uzman bir doktordan öğrenebilirsiniz. 

Saç Ekimi Yapılacak Hasta Nasıl Değerlendirilir?

Saç ekimi yaptırmaya isteği olan bireylerin ilk değerlendirmesi hastanın baş ve surat şeklini kontrol ederek yapılmaktadır. Değerlendirmenin yapılmasındaki sebep baş, yüz ve alının genetik özelliklerini anlayabilmektir. Baş bölgesinin şekli ve özellikle en tepe kısmının genişliği saç ekimi planı yapılırken en mühim noktadır. Saç ön çizgisinin belirlenmesi için tepe kısmının genişliği fazlasıyla önemlidir. Yuvarlak bir kafa yapısı olan bir birey ile uzun bir kafa yapısına sahip bireyin saç ön çizgisi benzer olmayacağından bu değerlendirmeler çok önemlidir. Doğal bir görünüm kazanmak için bu ayrıntıları göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Yuvarlak kafa şekline sahip kişilerin saç ön çizgisi daha yuvarlak olurken v tipi kafa şekline sahip kişilerde yine v tipi saç ön çizgisi uygulanması doğal bir görünüm kazanılmasına fayda sağlayacaktır. Kadınlar için saç ön çizgisi daha yuvarlak olurken erkeklerde v şeklinde ve köşeli saç çizgisi uygulanmaktadır. Hastanın tüm bu şartlara uyduğu takdirde saç ekimi operasyonu uzman doktorlar tarafından uygulanacaktır ve tamamlanacaktır. Hasta bu durumda sağlıklı ve gür saçlara sahip olacak ve estetik bir görünüme kavuşacaktır.

Yasal Uyarı: Bu sayfadaki ifadeler bilgi verme amaçlı olup, bağlayıcı nitelik taşımaz. Hiçbir bilgi, tedavi tavsiyesi olmayıp, doktor tavsiyelerinin önünde değildir. Kesin bilgi ve talimatları, yalnızca doktorunuzdan almanız sağlığınız açısından son derece önemlidir.

Kaynakça:

https://hqhairtransplants.com/hair-transplants/post-op-aftercare

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.