Saç Ekimi Hangi Yaşlarda Yapılır?

SAÇ EKİMİ HANGİ YAŞLARDA YAPILIR

Genetik sebepler ya da hormonal faktörlerin etkisiyle bazı kişilerde saç dökülmesi gözlenebilir. Bu soruna karşı en etkili çözüm olan saç ekimi, son yıllarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Genellikle erkekler tarafından tercih edilen bu uygulama, çeşitli nedenlere bağlı olarak herkesin yaptırabileceği bir uygulamadır. Çoğunlukla 25-45 yaş aralığında yapıldığı gözlenen bu işlem, dökülme veya kellik olan bölgelere doğal bir görünüm vermeyi hedefler.

Genç kesim olarak adlandırılan 20-25 yaş aralığındaki kişiler, saç dökülmesinden en çok rahatsız olan kesimdir. Bu sebeple erkenden saç ekimi işlemini yaptırıp bu dertten kurtulmak isterler ancak işlem sonrasında saç dökülmesinin azalacağının garantisi yoktur. Bu detay dikkate alındığında ve bilimsel araştırmalar incelendiğinde dökülmenin 40’lı yaşlardan sonra büyük oranda azalma gösterdiği bilinir.

Doğal saç görünümü isteğinin yanı sıra tıbbi açıdan saç ekimi gerektiren durumlar da olabilir. Kaza geçirip saçını kaybeden ya da herhangi bir yanık sonucunda da bu işlem uygulanabilir. Önemli olan saç ekim işleminin doğru zamanda ve planlı şekilde yapılmasıdır. Bu nedenle profesyonel bir doktordan yardım almanız oldukça önemlidir. Her yaşta farklı etmenlerden dolayı uygulanabilen saç ekimi, etkili bir uygulamadır.

“Saç ekimi hangi yaşlarda yapılır?” sorusu saç ekimi yaptıracak kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Saç ekimi için ideal yaş kaçtır?” ve “Erken yaşta saç ektirmek zararlı mıdır?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Saç Ekimi İçin İdeal Yaşın Önemi

Birçok farklı nedenden dolayı saç dökülmesi yaşanabilir. Bunun en temel ve kesin çözümü olan saç ekimi, profesyonel kişiler tarafından uygulandığında istenilen sonucu verir. Sebebine bağlı olarak her yaşta yapılabilen bu işlem tıbbi bir gereksinim barındırmıyorsa doğru zaman beklenerek uygulanmalıdır.

Estetik bir saç yapısına sahip olmak için sıklıkla erkekler tarafından tercih edilen saç ekimi, kellik olan bölgeye uygulanır. Oldukça önemli olan ve dikkat gerektiren bu uygulamada yaş aralığı en önemli detayların başında gelir. Geç kalındığında ya da yanlış zamanda uygulanan bu işlem sonucunda saç dökülmesi problemi devam edebilir. Bu sebeple kişinin saç dökülmesi oranı dikkatle incelenmelidir.

Erken yaşlarda başlayarak boy gösterebilen bu probleme sahip kişiler, saç dökülmesini ilk gözlediklerinde bir doktora başvurmalıdırlar. Özellikle dökülme son bulduğunda uygulanırsa bu işlem, kalıcı bir çözüm olmayı başarır fakat dökülme devam ederken yapılan bu işlem sonucunda tekrardan saç ekimine ihtiyaç duyulabilir. Bu nedenle aceleci davranmadan ancak fazla geç kalmadan da bu işlem uygulanmalıdır. Ortalamalara ve sonucun başarılı olma oranı incelendiğinde saç ekimi için ideal yaşın 35 olduğu belirlenir.

Erken Yaşta Saç Ektirmenin Zararı Var Mıdır?

Saç ekiminin çok genç yaşta yapılmasının büyük riskleri vardır. Ne yazık ki, yirmili yaşlarının başındaki hastalar genellikle saç dökülmelerinin bir sonucu olarak çaresizce mutsuzdurlar ve hızlı bir düzeltme isterler. Çoğu genç yaşta hasta saçlarının çok hızlı şekilde iyi görünmesini istedikleri için yaşın bir sorun olmadığını düşünerek bu ameliyatı yaptırmak isterler. Fakat 20’li yaşlarda olunabilecek ameliyatlar ileri yaşlarda bazı sorunlara yol açabilmektedir. 25 yaşın altında ameliyat olmanın riski, saç dökülmesinin ilerleyici bir durum olması ve saç ekimi ameliyatında kullanmak zorunda olduğumuz donörün saç arzının çok sınırlı olmasıdır. Bu, özellikle genç yaşta saç kaybına uğrayan hastalar için geçerlidir, çünkü önümüzdeki yıllarda yaygın saç dökülmesine devam etme olasılıkları çok daha yüksektir. Her ameliyat gibi saç ekiminin de yanlış zamanlarda saç ektirmenin zararları vardır.  Bu, diş prosedürleri, kozmetik ameliyatlar ve saç restorasyonu için de geçerlidir. Nakil sırasında sinir hasarı gibi komplikasyon riski kesinlikle düşük olsa da takip bakımı önemlidir. Nakil ameliyatı sonrası bakım, cerrahınızın iyileşme tavsiyesine uymayı içerir. Ayrıca kafa derinize de uygun şekilde bakmanız gerekir. Bu, saç yıkama talimatlarını takip etmeyi ve yorucu faaliyetlere dönmeden önce cerrahınızın tavsiye vermesini beklemeyi içerir. Klinik size ilaçlar veya bakım sonrası spreyler sağlıyorsa, bunları iyileşmeyi ve yeni saç büyümesini teşvik etmek için belirtildiği şekilde uygulayın. Nakil işleminizden sonra herhangi bir sorunuz veya endişeniz olduğunda, bir uzmanla konuşmak için kliniğinizi arayın.

 

Saç Ekiminde Yaşın Yanında Gerekli Olan Şartlar

Saç ekiminin ciddi ve etkili bir uygulama olduğu herkes tarafından bilinir. Bu çözüm yoluna ihtiyaç duyan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli etmen yaştır. Doğru yaş aralığında daha etkili olan bu yöntem, profesyonel sağlıkçılar tarafından uygulanır.

Yaş detayının yanı sıra bu uygulama için gerekli olan başka detaylar da vardır. Bunların başında saç ekimi yaptıracak kişinin ciddi bir sağlık probleminin olmaması gerekir. Diğer yandan yapılacak uygulama bu hastalığı olumsuz etkileyebilir. Ayrıca saç ekimi işlemi yaptıracak kişinin yeterli miktarda saç köküne sahip olması da önemli bir detaydır. Farklı bölgelerden alınan tüylerle de yapılan bu işlem için gerekli olan saç kökü miktarı saç ekiminin başarılı sonuçlanması için oldukça önemlidir.

Mevcut saçlara zarar gelmeyecek şekilde uygulanan saç ekim işlemi bu detaylara dikkat edildiğinde daha etkili olur. Herhangi bir yan etkisi bulunmadan büyük bir titizlik gerektiren saç ekimi, birçok kişinin kurtarıcı çözümüdür. Bu işin uzmanı olan doktorlara veya dermatologlara başvurulduğunda dökülme sorunu büyümeden başarılı şekilde atlatılmış olur.

Kaynakça:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2825128/#:~:text=Planning,are%20considered%20for%20hair%20transplantation.

https://www.researchgate.net/publication/331277625_What_is_the_maximum_age_limit_for_getting_hair_transplantation_done_for_an_individual

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.