Saç Ekimi Hangi Yaşlarda Yapılır?

Genetik sebepler ya da hormonal faktörlerin etkisiyle bazı kişilerde saç dökülmesi gözlenebilir. Bu soruna karşı en etkili çözüm olan saç ekimi, son yıllarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Genellikle erkekler tarafından tercih edilen bu uygulama, çeşitli nedenlere bağlı olarak herkesin yaptırabileceği bir uygulamadır. Çoğunlukla 25-45 yaş aralığında yapıldığı gözlenen bu işlem, dökülme veya kellik olan bölgelere doğal bir görünüm vermeyi hedefler.

Genç kesim olarak adlandırılan 20-25 yaş aralığındaki kişiler, saç dökülmesinden en çok rahatsız olan kesimdir. Bu sebeple erkenden saç ekimi işlemini yaptırıp bu dertten kurtulmak isterler ancak işlem sonrasında saç dökülmesinin azalacağının garantisi yoktur. Bu detay dikkate alındığında ve bilimsel araştırmalar incelendiğinde dökülmenin 40’lı yaşlardan sonra büyük oranda azalma gösterdiği bilinir.

Doğal saç görünümü isteğinin yanı sıra tıbbi açıdan saç ekimi gerektiren durumlar da olabilir. Kaza geçirip saçını kaybeden ya da herhangi bir yanık sonucunda da bu işlem uygulanabilir. Önemli olan saç ekim işleminin doğru zamanda ve planlı şekilde yapılmasıdır. Bu nedenle profesyonel bir doktordan yardım almanız oldukça önemlidir. Her yaşta farklı etmenlerden dolayı uygulanabilen saç ekimi, etkili bir uygulamadır.

Saç Ekimi İçin İdeal Yaşın Önemi

Birçok farklı nedenden dolayı saç dökülmesi yaşanabilir. Bunun en temel ve kesin çözümü olan saç ekimi, profesyonel kişiler tarafından uygulandığında istenilen sonucu verir. Sebebine bağlı olarak her yaşta yapılabilen bu işlem tıbbi bir gereksinim barındırmıyorsa doğru zaman beklenerek uygulanmalıdır.

Estetik bir saç yapısına sahip olmak için sıklıkla erkekler tarafından tercih edilen saç ekimi, kellik olan bölgeye uygulanır. Oldukça önemli olan ve dikkat gerektiren bu uygulamada yaş aralığı en önemli detayların başında gelir. Geç kalındığında ya da yanlış zamanda uygulanan bu işlem sonucunda saç dökülmesi problemi devam edebilir. Bu sebeple kişinin saç dökülmesi oranı dikkatle incelenmelidir.

Erken yaşlarda başlayarak boy gösterebilen bu probleme sahip kişiler, saç dökülmesini ilk gözlediklerinde bir doktora başvurmalıdırlar. Özellikle dökülme son bulduğunda uygulanırsa bu işlem, kalıcı bir çözüm olmayı başarır fakat dökülme devam ederken yapılan bu işlem sonucunda tekrardan saç ekimine ihtiyaç duyulabilir. Bu nedenle aceleci davranmadan ancak fazla geç kalmadan da bu işlem uygulanmalıdır. Ortalamalara ve sonucun başarılı olma oranı incelendiğinde saç ekimi için ideal yaşın 35 olduğu belirlenir.

Saç Ekiminde Yaşın Yanında Gerekli Olan Şartlar

Saç ekiminin ciddi ve etkili bir uygulama olduğu herkes tarafından bilinir. Bu çözüm yoluna ihtiyaç duyan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli etmen yaştır. Doğru yaş aralığında daha etkili olan bu yöntem, profesyonel sağlıkçılar tarafından uygulanır.

Yaş detayının yanı sıra bu uygulama için gerekli olan başka detaylar da vardır. Bunların başında saç ekimi yaptıracak kişinin ciddi bir sağlık probleminin olmaması gerekir. Diğer yandan yapılacak uygulama bu hastalığı olumsuz etkileyebilir. Ayrıca saç ekimi işlemi yaptıracak kişinin yeterli miktarda saç köküne sahip olması da önemli bir detaydır. Farklı bölgelerden alınan tüylerle de yapılan bu işlem için gerekli olan saç kökü miktarı saç ekiminin başarılı sonuçlanması için oldukça önemlidir.

Mevcut saçlara zarar gelmeyecek şekilde uygulanan saç ekim işlemi bu detaylara dikkat edildiğinde daha etkili olur. Herhangi bir yan etkisi bulunmadan büyük bir titizlik gerektiren saç ekimi, birçok kişinin kurtarıcı çözümüdür. Bu işin uzmanı olan doktorlara veya dermatologlara başvurulduğunda dökülme sorunu büyümeden başarılı şekilde atlatılmış olur.

Kaynakça:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2825128/#:~:text=Planning,are%20considered%20for%20hair%20transplantation.

https://www.researchgate.net/publication/331277625_What_is_the_maximum_age_limit_for_getting_hair_transplantation_done_for_an_individual

0 Yorumlar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir