Saç ekimi hangi mevsimde yapılmalı?

SAÇ EKİMİ HANGİ MEVSİMDE YAPILMALI

Saç ekimi yaptırmayı düşünen herkesin ilk aklına gelen sorulardan bir tanesi de ‘ne zaman yaptırmalı’. Tabi net bir cevap için özel bir ay ya da mevsim bulunmamaktadır. Kliniklerde, yılın on iki ayı da saç ekimi operasyonu için uygundur. Sadece bazı aylarda ve mevsim geçişlerinde kişilerde saç dökülmesi artışı veya azalması gözlemlenebiliyor. Her kişinin saç yapısına göre de değişken bir durum, bu yüzden de saç ekimi öncesinden bunun tespit edilip ona göre karar verilmesi çok daha sağlıklı sonuçlar elde etmeye yardımcı olmaktadır.

“Saç ekimi hangi mevsimde yapılmalıdır?” sorusu saç ekimi yaptıracak kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Saç ekimi için doğru mevsim hangisidir?” ve “Saç ekimi hangi mevsimde daha çok yapılır?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Ekim zamanına dikkat etmek ve doğru zamanı seçmek önemli hususlardan birisi yani. Özellikle yaz aylarında yapmayı seçen kişiler arasında yüzmeyi, güneşlenmeyi, sık sık duş almayı sevenler varsa fikir değişikliği yapmaları yerinde bir karar olur. Operasyon sonrası kesinlikle on gün yüzme ve güneşlenme gibi bir faaliyet içerisine girmek mümkün değil çünkü. Kış aylarını seçenler için ise işlem yapılan kanalların soğuktan korunması adına pamuklu ve kafanızı sıkmayan şapkalar, bereler kullanmanız öneriler arasında. Yaz mevsiminin saçı erken uzatma gibi bir avantajı olduğundan insanlar bu seçeneğe daha yakın bakabiliyorlar.

Cildin yenilenme oranı da yaz aylarından yükseliş gösteriyor. Fakat bunlara rağmen ülkemizde genellikle daha serin ve soğuk mevsimlerde yapılması tercih ediliyor. Ekim yapıldıktan sonra üç ay içinde saçlar çıkmaya başlıyor. İnsanlar yaz mevsimi yeni saçlarıyla karşılamak ve güneş ışığının oluşturacağı sorunları ortadan kaldırmak, kızarıklık riskini azaltmak için; sonbahar ya da kış mevsimini tercih edebiliyor.

Mevsimlere dayalı deri problemleri olmayanlar için serin havalar daha ideal duruyor gibi. Cerrahi bir işlem değildir saç nakli. Kozmetik ve estetik bir işlemdir. Kişiler ne zaman talep ettiriyorsa yaptırabilme hakkına tabi ki sahiptirler. Canım yanacak, sonrasında çok ağrım olacak kaygılarını akıllardan silerek girmek gerekir ekim işlemine.

Hastane ortamında, uzman doktorlar tarafından yapılıyor olması bu işlem bir ameliyattır psikolojisi yaratmasın lütfen akıllarda. İlk iğne hissettikten sonra durum stabile düşer. İşlemin yapılmaya başladığı andan itibaren geçen sekiz saatin sonrasında bambaşka birisi olursunuz. Estetik işlemler arasında en hızlı cevap veren, görüntülü değiştiren seçenektir saç ekimi. Bu durumda saç ekimi yaptıracak herkes için motive yükseltmeyi başardığı için sonrasında ki kızarıklığa ve kabuklanmaya göz yumulmasına sebep oluyor. İşlemden sonra ki ilk üç gün çok hassasiyet gösterilmesi, dikkat edilmesi, su ve güneş konusunda korunması, ne yapmak gerekir listesinde yer alan konulardan.

Kaynakça:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2825128/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2956960/

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.