Porselen Diş Kaplama

Porselen kron, bireylerin dişlerinde kırık ya da çatlak olduğu zaman, çürük olduğu zaman ve renk değişimleri gibi durumlarda köprü olarak veya gerekli sayıda dişe sabitlenen bir protez türüdür.

Gülüş sırasında görünen yerlerde daha çok kullanılan bir malzeme türüdür. Hasta bu protezleri kendisi ağzı içerisinden çıkaramaz, hekim tarafından kalıcı şekilde sabitlenirler.

Bu yapısı sayesinde çıkarılıp yeniden takılan protez çeşitlerine göre daha kullanışlıdırlar.

Yapılış süreci hastadan hastaya değişmekle birlikte yaklaşık olarak 7 gün sürmektedir. 7 gün içerisinde hastanın 3 ya da 4 kere kliniğe gitmesi gerekebilmektedir.

Bu seanslar öncesinde de ölçü alımı ve kişinin kendi ağız yapısına uyacak türde özgün şekilde ön hazırlık yapılmaktadır.

Porselen kron kaplamaların zirkon destekli, metal destekli, empres porselen ve porselen laminate kaplama olmak üzere farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Hangi türün tercih edileceği hastanın ağız yapısı ve ekonomik durumuna uygun olarak hekim tarafından kararlaştırılan bir durumdur.

Dayanıklılık bakımından metal türde olanlar, estetik olarak üst yapıda da porselen malzemeler kullanılmaktadır.

Porselen Diş Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

 • Porselen Laminate Veneer

Porselen yaprak tabaka olarak adlandırılır. Bu yaprak tabakalar normal dişten alınarak elde edilir ve yapıştırılır. Alınan dişin yapısı ve gereksinime göre 0.3 mm ile 0.7 mm arasındadır. Hasta tarafından istenilen renkte hazırlanabilen Veneer metal barındırmamaktadır. Işık kaynaklarının dişe girmesini engelleyen Veneer aynı zamanda kırılma darbelerine karşı da oldukça dayanıklı bir yapı sergilemektedir. Laminate poselen veneer’lar hafif düzeyde diş dizilim bozukluğu çeken hastalarda, dişlerinin rengi değişmiş veya kırılmış hastalarda tercih edilen bir tekniktir.

 • Zirkonyum Kaplama Destekli Porselen Kaplama

Doğada yer alan Zirkonyum beyaz renge sahiptir. Zirkonyum alt yapı olarak uygulanmakta olup porselen bölmeleri hem ön dişlerde hem de arka dişlerde tercih edilebilir. Oldukça sağlam olması sebebiyle diş hekimlerince en sık başvurulan yöntemlerden biridir.

 • Metal Destekli Porselen Kaplama

Porselen kısmın altına metal yerleşim yapılmaktadır. Diş dokusuna oldukça uygun olup dayanıklı bir sahiptir. Metal bir alaşım olup Krom, Nikel ve Kobalt karışımından elde edilmektedir. Metal destekli kaplamalar koyu renkli olduğu için dişin daha beyaz görünmesini engeller bu nedenle ön dişlerde tercih edilmemektedir. Genellikle arka dişlerde kullanılmaktadır.

 • Empress (Full Porselen) Diş Kaplama

Full porselen kaplama yöntemini ifade eder. Doğrudan dişler üstüne yapılır. Full porselen kaplamanın gerçekleştirilebilmesi için kesinlikle mevcut diş olması elzemdir. Uygulama için dişlere traşlama işlemi yapılır ve eşit dağılma tekniği ile kaplamaya uygun hale dönüştürülür. Ardından geçici kaplama yapılarak hassasiyet gözlemlenir. Hassasiyet olmadığı takdirde kalıcı full porselen uygulaması tamamlanır. En sık tercih edilen ana porselen kaplama tekniğidir.

Porselen Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Porselen diş kaplama talebi ile gelen hastalarda öncelikle bireyin ağız – diş sağlığı detaylı incelenir. Porselen kaplama yapılabilmesi için uygun bir aday olup olmadığı hakkında muayene yapılır. Full porselen kaplamaya en elverişli hastaların dişleri genelde birbirinden aralıklı ya da aşınmış olabilir. Ayrıca renkleşmiş ya da diş mine kısımlarında yoğun tahribatlar – deformeler olmuş olabilir. Bu tür sorunlara sahip hastalar full porselen kaplamaya en ideal hastalardır.

Uygunluk Sonrası Fotoğraf Çekimi

Eğer hasta porselen kaplama tedavisine uygunsa ardından hem ağız içinin her açıdan fotoğrafları çekilir hem de yüz fotoğrafları alınır. Bu işlemin sonrasında diş ölçülerinin tespiti gerçekleştirilir. Ölçüm adımından sonra da hastanın gülüş tasarımı yapılır. Örnek kalıplar üzerinden hasta ile birebir iletişime geçilir. Bireyin görüntü ve diş sağlığı açısından tüm istek, beklenti ve talepleri göz önünde bulundurularak elde edilmek istenen son görünüm hakkında müteala edilerek karar kılınır. Görünüm kararının ardından gülüş tasarımı gerçekleştirmek üzere hastaya lokal anesteziler uygulanarak porselen kaplama adımına geçilir.

Geçici Tasarımlar ve Gözlem

Diş renklerine uygun olarak geçici diş tasarımlarının yapıştırılması bitirilir. Bu adımdan sonra hassasiyetlerin gözlemlenmesi yapılır. Porselen kaplama için geçici tasarımda ve uyumda herhangi bir sorun oluşmaması durumunda kalıcı yapıştırma adımı gerçekleştirilir. Böylece full porselen kaplama tedavisi başarıyla tamamlanmış olur. Kaplama sonrası bilgilendirmeler ve öneriler yapılarak hasta evine gönderilir.

Hangi Durumlarda Porselen Kron Kullanılmaktadır?

Porselen kronların kullanılması belirli durumlar neticesinde hekim tarafından önerilen bir işlemdir. Bu belirli durumların ne olduğu konusunda akıllara gelen sorulardan biri de hangi durumlarda porselen kron kullanılmaktadır, olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Bireyin dişlerinde estetik anlamda rahatsız edici olan her durumda pek çok seçenek bulunur. Bunlardan biri de porselen kron işlemine tabi tutulmaktır. Ancak bu işlem için mutlaka hekim muayenesi yaptırmak ve hekimin önerilerine göre hareket etmek büyük önem taşır.

Porselen kronun kullanıldığı durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Diş renginde bozulma meydana gelmesi
 • Dişte kırık oluşması
 • Dişin herhangi bir yerinde çatlak oluşması
 • Dişte madde kaybı tespit edilmesi
 • Kanal tedavisi sonrası dişin dokusunda azalma olması ve bu azalan kısmın kapatılmak istenmesi gibi durumlardır.

Önceden yapılmış olan porselen kaplamalar da yenilenebilmektedir. Bu amaçla da işlem tekrarlanabilir. 

Yani, bireyin bu işlem sonrasında porselen kron kaplamaları eskidiğinde başka bir tedavi almasına ihtiyaç duyulmaz. İşlemin tekrarlanabilirliği vardır. Bu sayede farklı tekniklere göre bu konu bakımından daha ekonomik olduğunu söyleyebiliriz.

Porselen Kronların Ömrü Ne Kadar?

Gülüş estetiği hepimiz için oldukça önemli bir konudur. Gülümseme, konuşma ve kahkaha atma gibi eylemler sırasında hepimiz sağlıklı görünen dişlere sahip olmak isteriz. Dişlerimizdeki özellikle görünen yerlerde var olan problemler bizi rahatsız ederek toplum içinde kendimizi özgüvensiz hissetmemize neden olabilir.

Dişlerde meydana gelen sorunlardan kaçmak yerine onarımları için bir hekime danışabiliriz. Bize her zaman kendi yapımıza ve bütçe yapımıza göre en iyi seçeneğin ne olduğunu en doğru şekilde hekim belirtebilir.

Dişlerinde problem yaşayan ve dişlerindeki bu problemi porselen kron ile çözmek isteyen bireylerin akıllarına gelen sorulardan biri de porselen kaplamaların ömrü ne kadardır, sorusu olabilir.

Porselen kapmaların ömrünün ne kadar olduğu hastanın ağız ve diş bakımını ne derecede doğru yaptığı ile tamamen doğru orantılı bir durumdur.

Eğer kişi diş dahil olmak üzere ağız içerisinde yer alan dokularının bakımını etkili ve doğru bir şekilde yapmıyorsa, porselen kronlarına tıpkı dişlerine bakması gerektiği gibi bakmıyorsa sorun yaşaması kaçınılmaz bir hal alabilir.

Hastanın mutlaka günlük olarak ağız bakımı yapması, ihmal etmemesi ve porselenlerinin hasar almaması için dikkat etmesi gerekenlere gerekli özeni göstermesi gerekmektedir.

Porselen Dişlerin Bakımı

Porselen dişlerin bakımı doğal diş bakımından çok da farklı bir uygulama içermemektedir. Tamamen aynı şekilde fırçalamak, diş ipi kullanmak, asitli gıdalardan ve ağız pH dengesini bozabilecek besinlerden sonra dişlerin bakımını yapmak vb. gibi uygulamaları içermektedir.

Bunların yanı sıra kesinlikle kabuklu kuru yemişlerin dişler kullanılarak kırılmaması, dişlerle soda kapağı açmaya çalışmak, kalem arkası ısırmak gibi davranışlardan kaçınılması gereklidir.

Bu durumlarda porselen kronlarda kırıklar oluşabilir. Bu da doğal olarak porselen kronun ömrünü azaltabilecek bir davranıştır. 

Ayrıca tırnak yeme, parmaklardaki deriyi kemirme, çatal ısırma, diş gıcırdatma ya gece diş gevme gibi davranışlarda porselen kronların korunması bakımından zararlı davranışlardır. 

Bu tür eylemlerden kaçındığınızda uzun yıllar boyunca porselen kronlar ile yaşayabilirsiniz.

Porselen kronun ömrü çok iyi bakıldıklarında tamamen ağız içerisinde yer alan dokularla olan uyumu ile ilgili bir durumdur. 

Porselen kronların çevre doku ile olan uyumuna hekim tarafından çok dikkat edilir. Porselen kronlar çok güzel bir şekilde yapılmış olsalar bile eğer çevre dokular ile uyum sağlamadığı kontroller sırasında tespit edilirse sökülürler ve bu malzeme yerine başka bir uygulama hekim tarafından önerilebilir.

Ancak bu durum oldukça nadir karşılaşılan bir durum olduğundan çok fazla endişe duymak da doğru değildir. Herhangi bir problem fark edildiğinde porselen kronlar hakkında diş hekiminiz ile irtibata geçmeniz, kendisine muayene olmanız ve kendi başınıza evde tedavi uygulamaya çalışmamanız en doğru davranış şekli olacaktır.

Kaynakça:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6311473/

https://www.researchgate.net/publication/307781722_Esthetics_with_Veneers_A_Review

 

6 Yorumlar
 1. Yunus
  Yunus says:

  hocam ben 18 yaşındayım ve dişlerimin birkaçında kırık var. görüntü olarak çok kötü durduğu için dişlerimi yaptırmak istiyorum. porselen diş kaplama yöntemi yaşıma uygun mudur yoksa başka bir tedavi mi denemeliyim? cevaplarsanız çok sevinirim

  Cevapla
 2. Hulki
  Hulki says:

  Hocam merhabalar. 25 yaşındayım ve birkaç senedir dişlerimde sararma sorunu yaşıyorum. Sigara kullanmadığım halde böyle bir sorunla karşılaşıyor olmam beni şaşırttı ve bu yazı gerçekten problemi keşfetmemde faydalı oldu. Porselen diş kaplama için fiyat alabilir miyim?

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir