Periodontoloji Tedavisi

Periodontoloji, dişlerin çevre dokularında (diş eti ve diş kökünü çevreleyen kemik dokular) meydana gelen herhangi bir sağlık probleminin ortadan kaldırılması ile ilgilenen bir bilim dalıdır.

Bu bilim dalı ile ilgilenen bireyler periondotolog, diş eti hastalıkları uzmanı ya da periodontist olarak nitelendirilirler.

Periodontoloji Hekimleri Hangi Hastalıklar ile İlgilenir?

Dişlerin çevresinde yer alan dokuların kimisi sert doku kimisi yumuşak doku yapısına sahiptir. Bu alanda yer alan dokuların sağlığı; genel beden sağlığı açısından ciddi derecede büyük öneme sahiptir.

Bu nedenle genel beden sağlığının korunabilmesi için dişleri çevreleyen dokuların yapısında meydana gelen bir sağlık sorunu ertelenmemeli ve göz ardı edilmemelidir.

Beden sağlığı ile ağız içi sağlığı arasında çok yakın bir ilişki vardır. 

Diş etlerinde meydana gelen bir iltihabi durumun ilerlemesi ve diş kaybına yol açmasının korunması için periondotologlar gerekli tüm tedaviyi sağlarlar.

Periondotologlar, diş etinde ve diş kökünde yer alan kemik dokularında meydana gelen tüm hastalık durumları ile ilgilenirler. 

Periodontol Alana Giren Hastalıklar Nelerdir?

İltihaplanma durumu yalnızca yumuşak dokularda görülüyor ise buna gingivitis adı verilir. 

Gingivitis gibi bir hastalık durumu daha da ileri bir duruma ulaştığında alttaki kemik dokulara doğru yayılım gösterir. Bu raddeye ulaşmış hastalığın adı periodontitis adını alır. Bu süreçte meydana gelen önceki ve sonraki tüm aşamalar periodontal hastalıklar olarak sınıflandırılmaktadır. 

Periodontol hastalıklar meydana geldiklerinde durdurulabilir ve ortadan da kaldırılabilirler.

Ancak bu hastalıklar ile savaşmada diş hekimlerinin tek başına çabaları yeterli olamamaktadır. 

Hastanın da tedavi aşamalarında yardımcı olması ağız bakımını ihmal etmemesi, diş ve diş eti bakımlarını da günlük olarak düzenli bir şekilde gerçekleştirmesi gerekmektedir. 

Bunun nedeni bu tür hastalıkların temel nedeninin ve ana kaynağının hastanın ağız bakımını ihmal etmesinden kaynaklanmasıdır. 

Ağız bakımınızı ihmal ettiğinde ağız içerisinde çoğalan bakteriler bu tür oluşumlara neden olmaktadır. 

İyi bir ağız bakımı yapılmadığında ağız içerisinde çoğalan bakteriler çok fazla sayıya ulaşabilirler ve bu da dokuların yıkımına neden olabilir.

Bu hastalıkların ortaya çıkmasındaki ilk aşama dişlerin dip kısımlarında ve mine tabakasının hemen üzerinde meydana gelen plaklardır. 

Plaklar ağız içerisinde yer alan yiyecek artıklarının içeriğinden beslenirler. Beslendiklerinde daha çok ürerler ve ağız pH’sını bozarak ağzı da asidik bir ortam haline getirirler. 

Bu da diş ve diş etini ve bunları destekleyen dokuların tahrip olmasına neden olabilir.

Periodontoloji Tedavisi Nasıl Yapılır?

Periodontoloji tedavisinin ilk aşaması hastalık teşhisidir. Bunun için ilk olarak hastanın anemnezi yani hikayesi dinlenir. 

Anemnezde hastanın var olan sağlık problemleri ve ağzı ile ilgi şikayetleri dinlendikten sonra klinik muayene ve radyografik olarak değerlendirilmesi yapılır. Radyoloji tetkikleri sayesinde hastalığın ne derece ilerlemiş olduğu tespit edilebilir. 

Ardından hastanın hangi yanlış tutumlarının bu duruma sebep olduğu tespit edilir.

Hastaya bu davranışlarından uzak durması gerektiği ve ağız bakımını nasıl yapması gerektiği hakkında gerekli eğitimler sağlanır.

Hastanın eğer bu tutumlarını değiştirmezse ileride ne gibi problemlerle karşılaşacağı konusunda bilgilendirmesi de sağlanır.

Hatanın bu durumda diş hekimi ile birlikte iş birliği içerisinde olmasının tedaviye olumlu katkılarından bahsedilir. 

Ardından profesyonel bir ağız içi temizliği hekim tarafında sağlanır. 

Muayenehanede bulunan özel aletler ile diş çevresindeki var olan tüm diş taşları tek tek temizlenir ve ağız içerisinden uzaklaştırılır. 

Bu aşamada daha derinlemesine bir temizlik sağlamak için ultrasonik cihazlardan yararlanılabilir. 

Ardından diş yüzeyinin parlatılması yani polisaj denilen özel bir işlem uygulanır. 

Eğer hastada iltihabın derecesi ciddi anlamda ileride ise lokal şekilde uygulanan anestezi ile diş yüzeylerine subgingival küretaj denilen derinlemesine temizlik işlemi yapılır. 

Bazı hastalarda, hastalık ciddi bir ağız içi enfeksiyon ile birlikte görülmektedir. Bunun için hastaya akut diş eti enfeksiyonundan kurtulabilmesi adına antibakteriyel gargara uygulaması ve bazen de antibiyotik kullanımı gerekli görülür.

Hastanın antibiyotiği kaç saat aralık ile ve kaç gün boyunca kullanması gerektiği açıklanır. Bu aşamada hastaya tüm kutuyu bitirmesi gerektiği ve antibiyotik direncinden bahsedilebilir. 

Çok daha ileri vakalarda cerrahi tedavi gerekli olabilir. Cerrahi tedaviler hastanın talebine bağlı olarak nadiren de olsa genel anestezi altında ve çoğunlukla lokal anestezi altında yapılır.

Bu tedaviler şu şekilde sıralanabilir:

  • Diş etinin dişin yüzey bölgesinden ve kemik dokusundan uzaklaştırılarak dişin kök kısımları temizlenebilir.
  • Diş etlerinin iç kısmı ve kemik dokuların tamamı iltihaptan temizlenebilir.
  • Bazı bireylere kemik grefti ve kemik tozu yerleştirilmesi uygulaması yapılıp; diş eti yeniden yerine dikilebilir.

Kaynakça:

http://nek.istanbul.edu.tr:4444/ekos/TEZ/45209.pdf

http://www.turkperio.org/haber-detay/dis-eti-hastaliklari-ve-tedavi-yontemleri-23.html

 

0 Yorumlar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir