pasif jimnastik

İstenmeyen kilolardan kurtulmak, vücut sıkılaştırmak için yapılan sporlar arasında son yıllarda pasif jimnastik dikkat çekmektedir. Vücuttaki fazla yağların sıkılaştırılmasını temel alan pasif jimnastik, kişilerin ciddi efor sarf etmeden hayallerindeki vücuda kavuşmalarını sağlar. Pasif jimnastik ile kilo vermek, daha sıkı bir vücuda sahip olmak isteyen kişilerin bu egzersizi doğru bir şekilde uygulaması gerekir. Doğru şekilde uygulanmadığı takdirde istenilen sonuca ulaşılması mümkün olmaz.

Pasif jimnastik yaparken kişinin kas yapısı ve beden anatomisi çok önemlidir. Temel olarak belirli hareketlerden oluşmasına rağmen pasif jimnastik yaparken kişiye özel egzersiz programı, etkili sonuç alınmasına yardımcı olmaktadır.

Pasif Jimnastik Nedir?

Pasif jimnastik yapılırken öncelikle vücudun yağ sıkılaştırılması hedeflenen bölgelerine pet veya apartlar takılır. Bu aparatlar sayesinde elektrik akımı verilir. Ancak bu elektrik akımı kişiyi rahatsız edecek veya kişinin sağlığını olumsuz etkileyecek yükseklikte bir akıma sahip değildir. Yağların sıkılaştırılmasına yardımcı olmaktadır. Elektrik akımının kullanılmasındaki bir diğer amaç ise cilt ve cilt altı dokularda kasılmalar meydana getirerek yağ hücrelerinin parçalanmasına yardımcı olmaktır.

Kilo verme sürecinde diyet ile egzersizi bir arada uygulamak kolay kilo vermek için etkilidir. Ancak pasif jimnastik hızlı kilo alıp verme, çok kilo vermeden sonra vücutta meydana gelen sarkmaların giderilmesi için de etkili bir yöntemdir.

Pasif Jimnastik Aleti Nedir?

Bir diğer adı Elektroterapi olan pasif jimnastik aslında bir tür zayıflama aletinin adıdır. Kas gruplarının düşük akımlara sahip elektrikle uyarılmasına dayalı çalışmaktadır. Bu uyarılma sonucunda kaslarda daha fazla kalori harcanması teşvik edilmiş olur. Bu teşvik uzun süredir zayıflama, diyet, saç çıkarma, vücut geliştirme ve vücut şekillendirme gibi pek çok çalışma dalında kullanılmaktadır. Ancak bu aleti zayıflama odaklı tercih etmek sadece 4 – 5 yıllık bir süreci kapsamaktadır.

Pasif jimnastik yani Elektroterapi yöntemi kullanılarak ortaya çıkartılan kürler; zayıflama, incelme, şekillenme gibi amaçların yanı sıra selülit için de tercih edilebilmektedir. Bu aletler bilgisayara bağlanarak kullanılmaktadır. Çeşidine göre 16 – 24 adet elektrotlar vardır. Yine çeşide göre 6 veya 9 farklı program ayar seçeneği olan pasif jimnastik aleti mevcuttur. Mod çeşitliliği yani program çeşitliliği elektro şok şiddeti ve kullanım alanları – tercihe göre değişir. 9 farklı mod seçeneğini daha iyi anlayabilmeniz için aşağıda sıralıyoruz. Böylece kullanım alanları, yararları gibi bilgileri aklınızda daha kolay şekillendirebilirsiniz;

  • Standart şok dalgası
  • Tonlama dalgası
  • Hızlı şok tercihi
  • Göğüs dikleştirme dalgaları
  • Rahatlatma sinyalleri
  • Karın kaslarını çalıştırarak göbek zayıflatma şokları
  • Kalça, basen, popo inceltme şokları
  • Lenfatik drenaj sinyalleri
  • Ameliyat olmaksızın yüz germe sinyalleri

Pasif Jimnastik Nasıl Yapılır?

Pasif jimnastik hareketleri, kas hareketi ile gerçekleştirilmektedir. Kasların çalıştırılması ile vücudun sıkılaşmasını sağlayan pasif jimnastik, tek başına kilo vermeye fayda etmez. Bu nedenle kilo vermek için değil, vücudun sıkılaşması ve yağ hücrelerinin parçalanması için tercih edilmelidir.

Bölgesel incelme konusunda pasif jimnastik çok sık tercih edilmektedir. Kasılma ve gevşeme hareketi ile gerçekleştirilen pasif jimnastikte amaç, kasın çalıştırılarak sıkılaştırılmasını sağlamaktır. Kişinin efor sarf etmeden rahatlıkla gerçekleştireceği pasif jimnastikte makinelerin hareketi ile vücudun çalışmasına yardımcı olunmaktadır.

Pasif jimnastik, vücudun sıkılaşmasına yardımcı olduğu gibi aynı zamanda kan dolaşımının da hızlanmasına yardımcı olur. Böylece selülit tedavisi ve kireçlenmelere karşı etkili bir yöntemdir. Eklem ve bağ dokusunu destekleyen pasif jimnastik yapılması vücutta kas kütlesini artırırken kilo artışına neden olmaz. Kalıcı sonuçlar veren pasif jimnastikte seans sayısı kişilere göre değişkenlik göstermektedir. Bir seans 45 dakika sürmektedir.

Pasif jimnastik yapmaya yeni başlayan kişiler etkilerin ne zaman görülmeye başlayacağını merak eder. İlk seansta vücutta gözle görülür bir etki yaratmaz. Ancak pasif jimnastik düzenli olarak devam edildiği takdirde kalıcı sonuçlar doğuran bir egzersiz programıdır. Vücutta gözle görülür sıkılaşma etkileri genellikle 4 veya 5 seans sonrasında görülmeye başlanmaktadır.

Pasif jimnastik bölgesel zayıflama, selülit, kan dolaşımının düzenlenmesi, lenf drenaj, doğum sonrası göbek toparlaması, göğüs ve kolların toparlanması, bel ve sırt ağrılarının giderilmesi için pasif jimnastik etki etmektedir.

Pasif Jimnastik Yan Etkileri Nelerdir?

Pasif jimnastik, makine hareketlerine ve elektrik akımına bağlı olarak vücudun sıkılaşmasını sağlayan bir uygulamadır. Bu da bölgesel incelme ve sıkılaşmaya yardımcı olmaktadır. Pasif jimnastik yapılmasının en önemli yan etkilerinden bir tanesi diğer bölgelere etki etmemesidir. En büyük zararı olarak kabul edilen bu durum kişilerin pasif jimnastik ile birlikte spor yapmaya da devam etmelerini gerektirir.

Elektrik akımı verilmesi, pasif jimnastik konusunda kişilerin endişeye kapılmasına neden olabilir. Ancak elektrik akımları çok düşük frekanslar halinde uygulandığından dolayı insan sağlığına ve vücuduna bir sorun teşkil etmez. Kimyasal içermemesi de pasif jimnastiğin en güvenilir, en zararsız bölgesel zayıflama uygulamalarından biri olmasını sağlamaktadır.

Pasif jimnastik, kalp pili olan hastalar, kalp hastaları, epilepsi hastaları, büyük cerrahi operasyon sonrası, varis damar üzeri, testis, yumurtalık ve kalp üzerinde, adet döneminde uygulanmamalıdır.

Pasif Jimnastik Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pasif jimnastik, bölgesel zayıflamada yağ hücrelerinin parçalanmasını sağlayarak incelme ve sıkılaşma sağlar. Ancak pasif jimnastik uygulamasının ardından bol su içilmesi gerekir. Su tüketimi, vücutta yağ hücrelerinin daha kolay parçalanmasına ve daha hızlı bir şekilde pasif jimnastik etkilerinin görülmesine yardımcı olmaktadır.

Pasif jimnastik uygulaması bir kilo verdirme programı değildir. Bu nedenle pasif jimnastiğe başladığınız zaman aynı zamanda dengeli beslenmeye de dikkat etmelisiniz. Diğer bölgelerin de bu süreçte kilo verme ve sıkılaşmasını sağlamak, daha dengeli bir vücut görünümüne sahip olmak için pasif jimnastik döneminde normal kardiyo, jimnastik, günlük egzersiz, koşu, yürüyüş gibi sporların yapılmasına da devam edilmesi gerekmektedir.

Pasif Jimnastik Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Pasif jimnastik fiyatları seans başı olarak ücretlendirilmektedir. Profesyonel bir firma tarafından pasif jimnastik hizmeti almak doğru şekilde faydalanmak için çok önemlidir. Bu nedenle güvenilir, belge sahibi olan firmalar tercih edilmelidir. Sadece ucuz olduğu için pasif jimnastik firması seçiminden kaçınılmalıdır.

Pasif jimnastik fiyatlarında fırsatlardan yararlanmak için indirim dönemleri takip edilebilir. Uygulama merkezlerinin online web siteleri veya müşteri bilgilendirme SMS, mail gibi yöntemleri ile pasif jimnastik indirimli fiyatlarından faydalanmak mümkündür.

Pasif Jimnastik Kilo Verdirir mi?

Bu uygulama zayıflatıcı etkiler sunamaz. Sadece uygulandığı alanda sıkılaşma etkilerinin sunulmasında etkili sonuçlar içerir.

Pasif Jimnastik Faydaları Nelerdir?

Kalori yakımını destekler. Vücuda egzersiz yapılıyor etkisi verir. Kilo kaybettirmez ancak yağ yakımını desteklediği için yağların atılmasına da katkı sunar. Kilo vermeye yani zayıflamaya yardımcı olabilir.

Pasif Jimnastik Çalışma Prensibi Nedir?

Radyo dalgaları yollayarak uygulama sahasını sürekli olarak egzersiz yapıyor etkilerine sunmak üzere çalışmaktadır. Böylece metabolik faaliyetleri düşük olan bireylerin, spor, diyetle birlikte daha kolay zayıflamalarına yardımcı olabilir.

Pasif Jimnastik Kimlere Yapılamaz?

Gebeler, gebelik şüphesi olanlar, kalp pili olanlar, emziren anneler, adet döngüsünde olan kadınlara yapılması önerilmemektedir.

Pasif Jimnastik Zayıflamaya Yardımcı Olur mu?

Tek başına zayıflatıcı etki sunamaz. Ancak metabolizması yavaş bireylerde uygulandığı takdirde; spor aktiviteleri ve uygun bir diyet eşliğinde zayıflama çalışmalarını kolaylaştırmaya katkı sunabilir.

Kaynakça:

http://www.yeldayaman.com/pasif-jimnastik-nedir

https://www.drnelsonchaves.com/passive-gymnastics/#:~:text=Passive%20gymnastics%20is%20an%20effective,can%20also%20rejuvenate%20facial%20tissue.

0 Yorumlar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir