Ortodonti Nedir_

Ortodontik tedavi, dişlerin görünümünü ve çalışmasını iyileştirmek için dişleri düzleştirmenin veya hareket ettirmenin bir yoludur. 

Ayrıca, ısırma basıncını tüm dişlerinize yayarak dişlerinizin, diş etlerinin ve çene eklemlerinin uzun süreli sağlığına bakmanıza yardımcı olabilir.

Birçok insan kalabalık veya çarpık dişlere sahiptir. Ortodontik tedavi dişleri düzleştirir veya daha iyi bir konuma getirir. 

Bu, görünümlerini ve dişlerin birlikte ısırma şeklini geliştirirken, aynı zamanda temizlenmelerini de kolaylaştırır.

Bazı insanlar çıkıntı yapan ve çirkin görünen üst ön dişlere sahiptir. Bu ‘belirgin’ dişlerin hasar görme olasılığı daha yüksektir, ancak ortodontik tedavi onları tekrar sıraya getirebilir. 

Ya da üst ve alt çenelerin buluşma şekli dişlerin çirkin görünmesine ve yanlış bir ısırmaya neden olabilir. Ortodontik tedavi bu sorunların her ikisini de düzeltebilir.

Dişler doğru bir şekilde karşılanmadığında, bu çene kaslarına gerginlik yaratarak çene ve eklem sorunlarına ve bazen baş ağrısına neden olabilir. Ortodontik tedavi daha eşit ısırmanıza ve zorlanmayı azaltmanıza yardımcı olabilir.

Bu ortodontik tedavi için en iyi zaman genellikle çocukluk dönemidir, ancak yetişkinler de ortodontik tedavialarak dişlerini ve çene yapılarını yaptırmaktadırlar. 

Çocuklarda tedaviye başlamadan önce yeterli dişin gelmesini beklemek gerekebilir.

Diş hekiminiz ortodontik tedavi yapabilir veya sizi ekstra niteliklere sahip bir uzmana gönderebilirler. Uzman bir muayenehanede veya bir hastane bölümünde olabilir ve bu özel uzmanlara ortodontist denir.

Ortodonti ile düzeltilebilen dentalmaloklüzyonların bazıları şunlardır:

Kalabalık dişler – Ağız için çok büyük olabilecek dişlerin ya da dişlerin hizalanmasının yetersiz olması. Bu, kötü bir ısırmaya ve çirkin bir görünüme yol açar. Kalabalık en yaygın dişler üst köpek dişleridir.

Açık bir ısırık – Bu, üst ön dişlerin alt ucu, alt ön dişlerin üst ucuna değmediğinde ortaya çıkar. Bu yetersiz çiğnemeye yol açar.

Derin ısırık – Bu, üst ve alt ön dişlerin hizalanmadığını ve alt dişlerin ağız çatısına temas etme eğiliminde olduğu, bazen diş etlerine ve damağa zarar verdiği durumlardır. Bu diş eti hasarına, dişeti hastalıklarına, diş kaybına ve diş aşınmasına yol açabilir.

Çapraz ısırma – Diş uçları uyuşmadığında ortaya çıkar. Kötü görünüm, yetersiz çiğneme ve kolayca çıkarılabilir dişlere yol açar.

Arttırılmış overjet – Bu, üst dişlerin ne zaman çıkıntı yaptığını ve başparmak veya parmak emmesinden kaynaklanabileceğini açıklar. Bu aynı zamanda düzensiz çene kemiği büyümesine bağlı olabilir.

Ters overjet – Alt çene üst çenenin dışına taşar. Kötü kozmetik görünümün yanı sıra, yıpranmış dişlere yol açabilir.

Aralıklı – Dişler arasındaki doğal olmayan boşluk, az gelişmiş, daha küçük veya eksik dişlerden kaynaklanabilir.

Ortodonti kimlere yapılabilir?

Ortodonti tedavisi dişlerinde belirli rahatsızlıklar olan her yaştan insana uygulanabilir. Bu tedavileri uygulayabilmek için öncelikle bir diş hekiminden daha sonra ortodontistten yardım alınmalıdır. Bu sayde uzun yıllar sürecek tedavilerin sonuçları beklendiği gibi olur. Çeneler ve dişler düzgün gelişmezse, maloklüzyon meydana gelebilir. Dişler eğri ve hizalı olmayacak ve alt ve üst diş setleri sıralanmayabilir.

Maloklüzyon bir hastalık değildir ve fiziksel sağlığı etkilemez. Dişlerin pozisyonunda bir değişikliktir. 

Bununla birlikte, yüzün şeklini ve dişlerin görünümünü etkileyerek utanç, kendine güven eksikliği ve hatta depresyona neden olabilir.

Nedenleri, dişlerin veya yüz kemiklerinin yaralanmasını ve diğerlerinin yanı sıra sık başparmak veya parmak emmesini içerir.

Bir ortodontist, insanların kenetlenmesini ve dişlerini öğütmesini durdurmak için gece ağzı koruması sağlayabilir.

Şiddetli maloklüzyon yeme, konuşma ve dişlerin temiz tutulmasını etkileyebilir.

Bir ortodontist ayrıca dişlerin taşlanması veya sıkılması ve çenenin tıklanması veya hareket ettirilmesi gibi sorunların çözülmesine yardımcı olabilir.

Başparmak veya parmak emme dişlerin ve destekleyici kemiğin yanlış şekil almasına neden olabilir. Bu da çocuk yaştan itibaren oluşabilecek bir dental rahatsızlık olup ileriki yaşlarda bir ortodonti tedavisi gerektirebilir. 

Ortodonti nasıl yapılır?

Diş hekimleri, hastanın diş öyküsüne bakarak, dişlerinin alçı modelini alarak ve / veya dişlerinin röntgenlerini alarak ortodontik çalışma gerektirip gerektirmediğini söyleyebilir. 

Bir diş hekimi ortodontik çalışma önerisinde bulunursa, size ihtiyaçlarınıza en uygun tedavi planını sunabilecek bir ortodontist tavsiye eder. 

Ortodontik tedavi planları genellikle dişlerinizi nazikçe düzeltebilen bir ortodontik araçtan oluşur. 

Ortodontik aletlere örnek olarak parantezler, hizalayıcılar, tutucular, kafa dişli verilebilir. Bu araçlar, doğru sonuçların elde edilmesi için özen ve bakım gerektirir. 

Ortodontistiniz en iyi sonuçları alabilmeniz için tedavinizle birlikte size özel talimatlar verecektir.

Ortodonti sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Ortodonti tedavisi yıllarca tel takma veya ağızlık kullanma şekilde devam etmektedir.

 Bu uzun yıllar tel takma tedavisi bittikten sonra tutucu adı verilen ve geceleri takılan ağızlık aşamasına geçilmektedir.

Aktif tedavi tamamlandıktan sonra, ortodontistiniz muhtemelen tutucuları reçete edecektir. 

Ortodontik tedavinin başarısını sürdürmenin anahtarı reçeteli olarak takılmasıdır. Dişleri sizin ve ortodontistinizin taşıdığı yerde tutma sorumluluğu size aittir. 

Bu “retansiyon” bakım aşaması, tedavi sonuçlarının uzun vadeli stabilitesi için kritik öneme sahiptir.

Tutucular iki nedenden dolayı reçete edilir: birincisi, dişleri hareket ettirdikten sonra dişleri tutan kemiğin yeniden inşa edilmesine izin vermek ve ikinci olarak aktif ortodontik tedavi bittikten sonra dişlerin sağlıklı yeni pozisyonlarını korumak içindir.

Vücudunuz tüm hayatınızı değiştirir ve dişleriniz de değişir. Dişlerinizi ortodontik tedavinizin yarattığı ideal pozisyonda tutmanın tek yolu ömür boyu tutucu takmaktır!

Ortodontistinizle ne kadar süre tutucu takacağınız hakkında konuşun.

 Birçok hasta, yaşam boyu gece boyunca tutucu kullanır. Tutucular çok uzun veya çok fazla giyilemez. 

Tutucular giymek ağız hijyeni rutininizin bir parçası haline gelir: yatmadan önce fırçalayın ve diş ipi kullanın ve ömür boyu gece tutucular takın.

Uygun bakım ile düzgün dişlerinizi uzun yıllar kullanabilirsiniz. 

Ancak, tutucuların diğer herhangi bir cihaza benzer olduğunu ve muhtemelen bir noktada değiştirilmesi gerekeceğini unutmayın. 

Tespit elemanlarının uygun bakımı, tespit parçasının ömrünü uzatacaktır. “Uygun bakım” aşağıdakilerden oluşur:

  • Çıkarılabilir tutucuları, tutucuların ağızda olmadığı durumlarda saklamak.
  • Tutucular sıcak araçların içi de dahil olmak üzere ısı kaynaklarından uzak tutulmalıdır.
  • Tutucular evcil hayvanlardan uzak tutulmalıdır.
  • Tutucularınızı kabı olmadan cebinize koymayın.
  • Tutucunuz şeklini kaybetmiş gibi görünüyorsa veya dişlerinize yerleştirmeye çalıştığınızda artık uymuyorsa, ortodontistinizi bilgilendirin.

Ortodontide dikkate alınması gereken en önemli risklerden biri de tedaviden istenen sonucu elde edememektir. Bununla birlikte, çoğu durumda, tedavi faydaları olası risklere ve dezavantajlara göre daha fazladır. Risklerin bazıları şunlardır:

Erken diş çürümesi 

Bu durumun meydana gelmesi diş telleri etrafındaki alanlar temiz tutulmazsa ve çürüğe neden olan sabit bir küme etrafında plak birikmişse ortaya çıkabilir (özellikle kişinin kan şekeri seviyesi yüksek olan bireylerde).

Dişlerin köklerinin emilmesi veya çözünmesi – Dişlerin diş telleri ile hareketi ve bağlanması bu komplikasyon ile sonuçlanabilir.

Diş eti desteği kaybı 

Bu durum bazı bireylerde diş teli kullanımından da kaynaklanır. Diş telleri ve ortodontik tedavi, diş eti iltihabına yol açabilir veya ağırlaştırabilir ve dişeti hastalığı riskini artırabilir.

0 Yorumlar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir