Estetik işlemler kadar hatta estetik işlemlerden dahi çok tercih edilen bir yöntem de lazer epilasyon uygulamalarıdır. Öncelikle belirtmemiz gerekir ki; genital bölge lazer epilasyon nasıl yapılır, bikini bölgesi lazer epilasyon nasıl yapılır, koltuk altı lazer epilasyon nasıl yapılır, cinsel organ lazer epilasyon uygulamalarının hepsi aynıdır. Sadece bölgeleri farklıdır. Uygulama tekniği ve ışın şiddeti aynıdır.

Lazer epilasyon uygulaması video çeşitlerinde de görüntüleyebileceğiniz gibi yüz bölgesine lazer epilasyon nasıl yapılır, tüm vücut lazer epilasyon nasıl yapılır yöntem ve ışın şiddeti bakımından farklılık gösterebilir. Bunun en belirgin nedeni yüz bölgesinin çok daha ince bir cilt dokusuna sahip olmasındandır. Yüz için lazer epilasyon türü ve uygulama seçim ayarları farklılık gösterebilir.

Lazer Epilasyon Tanımı

İstenmeyen tüylerin – kılların ışın teknolojileri kullanılarak giderilmesi – yeniden çıkışlarının süresinin uzatılması – yeniden çıkışta çok daha ince, zayıf ve açık renkli olarak gelmesini hedefleyen bir işlemdir. Lazer ışık teknolojilerinin hedefi kılın bizatihi köklerine yönlendirilir. Böylece kıllar köklerinden kuruyarak birkaç saat içerisinde düşmeye başlar. Tamamen düşmeleri ise birkaç günü bulur. Lazer epilasyonunun başarılı olmadığı kıl renkleri beyaz gibi açık renkli kıllardır. Lazer uygulamalar bu kıl renklerinde başarı sergileyemez. Aynı zamanda ince –zayıf – çok kısa kıllarda da başarı oranı düşüktür.

Lazer Epilasyon Kimlere Yapılır?

Genetik nedenler ya da metabolik – hormonel sistemdeki sorunlar nedeniyle yoğun – çok – sert kıl çıkış oranları fazla olan erkek – kadınlarda ya da tamamen kozmetik – estetik bakımdan daha iyi bir görüntüye ulaşmak isteyen tüm erkek – kadınlara yapılabilir. İşlem yapılmadan önce hastanın sağlık özgeçmişi sorulur – araştırılır – tetkik – tahlilleri yapılır. Endokrin – hormonel sistem hastalıkları olanlara yapılamaz ya da tedavi olmadan yapılamaz.

Önce Tanı Sonra Uygulama

Hastanın önce Ferriman Gallway adı verilen kıllanma skoru belirlenmelidir. Kıllanma yoğunluğu, kıl rengi, kılların olduğu cilt bölgelerinin rengi ve analizi yapılır. Ardından uygulama safhasına geçilir.

Lazer Epilasyonun Uygulama Bölgeleri

Tüm vücuda uygulanabilir. Tek tek sıralamak gerekirse;

 • Bacak
 • Omuz
 • Sırt
 • Bel
 • Ense
 • Genital bölge
 • Göğüs
 • Kulak
 • Koltuk altı
 • Bikini bölgesi

Lazer Epilasyon Kimlere Yapılamaz?

 • Endokrin sistem hastalıkları olanlara
 • Cilt hastalıklarından – melanin rahatsızlığı olanlara
 • Kanser hastalarına
 • Hipopigmentasyon hastalarına
 • Işığa karşı hassaslık tedavisi * ilacı kullananlara

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

 • Uygulama sahasının hijyeni sağlanır.
 • Kurulanır.
 • Lazer epilasyon cihazları öncelikle cildi, cilt rengini, kıl tipini, kıl rengini vb gibi etkileri tarar
 • Ardından kıl köklerine ışınlar yollayarak, kıl köklerinin tahrip edilmesini sağlar.

Yukarıda anılan saptama ve uygulama imkanını bir arada sunan tam otomatik lazer epilasyon cihazları olduğu gibi manuel kontrol imkanı sunan cihazlarda vardır. Otomatik algılama sistemine sahip cihazların kullanılması önerilir. Böylece cilt tipi, rengi, kıl tipi – rengi gibi tüm ayarları kendi yaparak ona göre uygulama yapabilmektedir. Kılların yoğun – kalın – siyah olduğu bölgelerde ışın şiddeti arttırılarak maksimum verim ve başarı elde edilir. Kıl yoğunluğu daha düşük – cilt rengi ve cilt dokusunun daha ince olduğu bölgelerde de ışın şiddeti azaltılarak cilde zarar vermeden istenmeyen tüylerin giderilmesi sağlanabilmektedir. Seans süresi uygulama bölge ya da bölgelerine göre değişir. Örneğin bacak seansı her iki bacakta da yapıldığı için en az 30 dakika sürmektedir. Genital bölge epilasyon işlemleri en az 10 dakika sürmektedir. Tüm vücut tek seans en az 2,5 saat sürmektedir.

Lazer Epilasyon için Kaç Seans Gereklidir?

Genel vücut için 4 – 6 seans, Yüz için 8 – 10 seans, Bacaklar için 4 – 6 seans, Özel bölge için 2 – 4 seans.

Lazer Epilasyon Kalıcımıdır?

%100 başarı – kalıcılık sağlayamaz. Genel başarı – kalıcılık oranı seansların tamamlanması sağlanırsa %80 - %90’dır. Cilt tipi, kıl tipi, kıl rengi, cilt rengi gibi etkiler başarı yüzdesini arttırabilir ya da azaltabilir.

Lazer Epilasyon Kimlere Yapılır?

12 yaşını geçmiş her kadın – erkeğe yapılabilir. Lazer cihazının Dünya Sağlık Örgütü’nce onaylanmış olmasına dikkat edilmelidir.

Yaralı Bölgelere Lazer Yapılır mı?

Yara, enfeksiyon, kesik, çizil, uçuk, pişik, tahriş olmuş herhangi bir bölgeye lazer yapılamaz.

Adet – Regl Döneminde Lazer Epilasyon Yapılır mı?

Adet dönemleri kıl çıkış ve yoğunluğunu tetikler. Bu nedenle lazer uygulamaları yaptırmak için adet döngüsünün sonlanması beklenmelidir.

Kaynakça:

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/lazer-epilasyon-nedir-lazer-epilasyon-nasil-yapilir-40909477

https://www.milliyet.com.tr/pembenar/lazer-epilasyon-nasil-yapilir-2158411

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir