Kimler Saç Ektirmelidir?

Kimler Saç Ektirmeli?

İnsan vücudunun estetik yapısını tamamlayan ögelerden birisi olan saçların dökülmesi, kimi insanları mutsuz yapabilmektedir.

Kalıcı saç dökülmesi yaşayan kişiler: Çeşitli sebeplerden ötürü geri dönüşü olmayan saç kayıpları yaşayan kişilerin saç ektirmesi, onların eski görünümlerine kavuşmalarını veya o görüntüye yakın bir görünüme kavuşmalarını sağlayabilmektedir. Kişi üzerinde olumsuz etkiler yaratabilen kellik sorunun ortadan kalkması kişinin eski yaşantısına geri dönmesini sağlayabilmektedir.

Saç dökülmesinden psikolojik olarak etkilenen kişiler: Kişinin saç dökülmesi/kellik seviyesi onun günlük hayatının önemli bir yerini kaplamaya başladıysa, kişi kendini saçlarının yapısından ötürü mutsuz hissediyor ve kendini beğenmiyorsa ve kişi saçlarıyla ilgili bu sorunu sık sık anımsıyorsa saç dökülmesinden kaynaklı olarak kişinin psikolojik bütünlüğünün zarar gördüğünü söylemek mümkündür.

Saç ektirmek isteyen bir kişi mutlaka saç ekimiyle ilgili bir doktora görünmeli ve doktorundan onay almalıdır.

Estetik bir görünüme kavuşmak isteyenler: Ülkemizde saç ekimi doktorlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Ciddi saç kayıpları yaşayan kişiler, ortaya çıkan yeni görüntülerinden rahatsızlık duyabilmektedirler. Saç ekimi alın hatlarının belirlenmesinin ardından yapılan bir operasyondur ve bu noktada her kişi için altın oran yakalanmaya çalışılır. Estetik bir görünüme kavuşmak isteyen kişiler, doktorlarıyla beraber yapacakları analiz sonrasında eğer gerekiyorsa saç ektirebilirler. Doktor, yapılan saç analizi ve hastayla ayrıntılı konuşma yaptıktan sonra kişinin saç ekilip, ekilmeyeceğine karar vermektedir.

Saç yoğunluğu oranı azalmış kişiler: Saç dökülmesinin türü ve kişinin saçlı derisindeki saç yoğunluğu oranları saç ekilmesinde önemlidir. Genellikle saç yoğunluğu %50’nin altına düşmüş kişilerde saç ekimi gerekli görülmektedir.

HERKES SAÇ EKTİREBİLİR Mİ?

Saç ekiminde cinsiyet ayrımı yoktur. Hem erkek hem de kadınlara saç ekimi yapılabilmektedir.

Tamamen saçı olmayan kişilere normal şartlarda saç ekimi yapılamaz. İyi bir saç ekimi yapılabilmesi için, kişinin beklentilerini karşılayabilecek verici saç sahasına sahip olabilmesi gerekmektedir. Yani, saç ekimi yaptırabilmesi için, kişinin donör verici sahasında yeteri kadar saçın olması gerekmektedir.

Kimi hastalıklar saç ekimi operasyonunu tehlikeli hale getirmektedir. Tansiyon hastaları, kalp rahatsızlık olan kişiler, kontrol altına alınmamış şeker hastalığı, Hepatit C ya da hemofili olan kişiler de saç ekimi yapılabilmesi için DOKTOR ONAYI ŞARTTIR.

DİKKAT! Saç ekimi yaptırmak isteyen kişinin saç yoğunluğu ve dökülme hızı bir doktor tarafından analiz edilmelidir. Kimi durumlarda doktor, kişinin saç ekimi yaptırmak için bir süre daha beklemesi gerektiğine karar verebilir.

Saç ektirmeye karar aşamasında seçeceğiniz doktor çok önemlidir. “Saç ekimi için uygun muyum?” veya “Saç ektirmeli miyim?” sorusuna aradığınız cevabı size en doğru verecek kişi doktorunuzdur.

Kaynak:

Dr. Yetkin Bayer’i Facebook, Instagram, Twitter sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

0 Yorumlar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir