Hangi Doktorlar Saç Ekimi Yapar?

Hangi Doktorlar Saç Ekimi Yapar_

Günümüzde saç ekimi yaptıracak olan bireyler genellikle saç ekimi uzmanı ve doktoru arayışına girmektedir. Bu konuda bilinmesi gereken en önemli nokta birçok kişinin kendini saç ekimi uzmanı olarak nitelendirmesi ve başarılı bir şekilde saç ekimi yaptığını iddia etmesidir. Saç ekimi yaptıracak olan bireylerin de bu işlem için öncelikle tecrübeli bir kurumda çalışan doktorları tercih etmesi gerekmekte ve plastik cerrah, dermatolog, deri ve zührevi hastalıklar uzmanı ya da medikal estetik sertifikalı doktorların yapması oldukça önemlidir.

“Hangi doktorlar saç ekimi yapar?” sorusu saç ekimi yaptıracak kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Saç ekiminde doktor seçimi neden önemlidir?” ve “Saç ekimini hangi doktorlar yapabilir?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Saç Ekiminde Doktor Seçiminin Önemi

Saç ekimi cerrahi bir operasyon olduğu için ameliyat ortamında yapılması oldukça önemlidir. Operasyonu gerçekleştirecek olan doktorun tecrübeli olması ve bu operasyonu daha önce yapmış olması aynı zamanda operasyonlardan başarılı sonuçlar elde etmiş olması gerekmektedir.

Tüm bu durumlar ışığında saç ekimi yapacak olan doktorun seçimi de oldukça önemli olmaktadır. Hatta bu konuda bireyler çevresinde saç ekimi yaptıran tanıdıkları varsa tecrübe edinmek amacıyla bilgi alabilmekte ve en doğru seçimi yapmak için daha doğru adımlar atabilmektedir.

Yanlış bir uzman doktor seçimi ve yanlış bir ameliyat ile hasta dış görünüşünü ve psikolojini değiştirmek içerken daha da çöküntüye uğramaması adına uzman bir doktor konusunda detaylı bir araştırma yapmalıdır. Böylelikle hem doğal görünüm hem de başarılı bir sonuç elde etmek kaçınılmaz olacaktır.

Saç Ekimi Yapabilen Doktorlar

Saç ekimi operasyonu cerrahi olduğu için bu konuda uzman kişilerden yardım almak gerekmekte, plastik cerrahinin dermatolog, deri ve zührevi hastalıklar uzmanı veya medikal estetik sertifikasına sahip bir doktorun saç ekimi yapabileceği bilinmektedir.

Saç ekimi konusunda doktor seçiminde alanında uzman doktor tercihi yapmak oldukça önemlidir. Bu nedenle plastik cerrahlar saç ekimi konusunda daha iyiye gidebilmek ve kendisini geliştirebilmek adına bu alanda uzmanlaşmak ister. Bu konuda en önemli sorun ise alanı olmadığı halde saç ekimi yaptığını söyleyen doktorların bulunmasıdır.

Saç ekimi yapabilmek için yalnızca doktor olmak değil bu konuda uzman olmak ve belirli bir tecrübeye de sahip olmak gerekmektedir. Tecrübesiz ve uzman olmayan doktorların yaptığı işlemler ise genellikle başarısız geçmektedir. Bu nedenle hastaların öncelikle doktor seçiminde tecrübeli ve saç ekimi konusunda uzmanlaşmış doktorlara yönelmeleri gerekmektedir.

Saç Ekimi Yapılacak Merkez

Saç ekimi konusunda doktor seçimi yanı sıra işlem yapılacak olan kliniğin de özellikleri oldukça önemlidir. Bu merkezlerin Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenmiş olması ve onay alan bir kuruluş olması operasyonun başarılı geçmesi ile doğrudan orantılıdır. Çünkü sağlık Bakanlığı saç ekimi operasyonu gerçekleştiren tüm kuruluşları düzenli olarak denetlemekte ve bu yoğun denetlemeler ile birlikte saç ekim merkezleri de temizlik noktasına büyük önem vermektedir.

Saç ekimi operasyonu yapılacak olan merkezin temiz olması operasyon sırasında hasta için tüm komplikasyonun da önüne geçebilmektedir. Çünkü temiz olmayan bir saç ekim merkezinde yapılacak olan saç ekimi işlemi kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Bu kapsamda iyi bir saç ekim merkezi tercihi yapılmalı ve saç ekim merkezi açısından tecrübeye ve hijyen şartlarına dikkat edilip edilmemesine bakmak oldukça önemlidir.

Saç Ekimi Yapacak Doktorla İletişim

Saç ekimi konusunda ilk muayene ile birlikte doktor ile iletişimin ne kadar iyi olduğuna dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü saç ekimine karar vermeden önce yapılan test ve tetkikler, doktor ile hastanın sürekli iletişim halinde olması ve tüm sorunları direkt olarak hastaya iletmesi operasyonun da başarısını önemli noktada etkilemektedir.

Hasta ile sağlıklı bir iletişim kurabilen ve operasyon öncesinde ya da sonrasında yapması ve yapmaması gerekenleri anlatan aynı zamanda her türlü test ve tetkikleri yapan tecrübeli bir doktor hem hastanın içini rahatlatacak hem de operasyonun başarılı geçmesine sebep olacaktır.

Saç Ekimi Yapacak Doktor Mutlaka Estetik Cerrah Mı Olmalı?

Saç ekimini gerçekleştirilecek olan doktorun estetik cerrah olması hakkında herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Çünkü bu konuda dermatologlar da ve sertifika almış olan uzmanlar da hizmet vermektedir. Ancak gerçekten doktor olmayan ve alanında uzmanlaşmamış ya da sertifikaya sahip olmamış kişilerin sözlerine itibar etmemek ve bu tip yerlerde saç ekimi yaptırmamak oldukça önemlidir.

Saç Ekimi Yapacak Doktorun Uzman Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Saç ekimi yapacak olan doktorun alanında uzman olduğunu anlayabilmek için geçmiş operasyonlarını incelemek ve operasyon sonuçlarının yorumlarını elde etmek gerekmektedir. Bu konuda doktorun diplomasının olması ve saç ekimi tecrübesinin olması alanında uzman olması işinde iyi olacağı anlamına gelmektedir.

Bu nedenle önceki operasyonlarında aldığı başarılı sonuçları görmek ve önceki hastaların yorumlarına bakarak karar vermek oldukça önemlidir. Hastaların çevresinde saç ekimi yaptırmış olduğu kişilerden de bilgi alması ve tecrübelerinden faydalanması oldukça önemlidir. Çünkü bir kişinin dışarıdan bakıldığı zaman ne derece uzman olduğu ve işinde başarılı olup olmadığı kolay bir şekilde anlaşılmaktadır. Hastaların gerekli tüm araştırmaları yaparak karar vermesi gerekmektedir.

Kaynakça:

https://fuemagazine.com/fue-articles/how-do-you-choose-the-best-hair-transplant-doctor/

https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/treatment/transplant

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.