Geçici Diş Dolgusu Nedir_

Çürümüş olan dişteki çürük ve artıklar temizlendikten sonra ortaya bir boşluk çıkar. Ortaya çıkan o boşluk kişinin canının yanmasına, ağrı duymasına sebep olacağından doldurulmalıdır. 

Kişinin normal yemek yiyebilmesi, içecek içebilmesi ve herhangi bir ağrı yaşamaması için dişin formuna uygun bir madde yani dolgu ile boşluk doldurulur. 

Dolgu uygulaması ile hastanın zarar görmüş olan dişine eski fonksiyonları geri kazandırılır.

Bir de belirli durumlarda hastaya normal dolgudan daha yumuşak olan geçici dolgu uygulanır. Kişiye geçici dolgu uygulanması gereken durumlar:

  • Dişin iyileşmesini beklemek gerekiyorsa hastanın ağrı duymaması için,
  • Tedavi bir seanstan uzun sürecekse,
  • Acil tedavi gerekiyorsa,
  • Çürüyen diş temizlendiğinde ortaya çıkan boşluk çok derinse ve sinirlere çok yakınsa.

Geçici dolgular uzun süre kullanılamazlar. Belirli bir süre geçtikten sonra kırılır, düşer ya da yıpranırlar. Dolguda düşme, yıpranma ya da kırılma yaşanırsa kişi diş doktoruna başvurmalıdır. 

Geçici Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Hastalara kanal tedavisi yapılacağı zaman kişinin operasyona kadar ağrı duymasını engellemek için geçici dolgu uygulanır. Geçici dolgu çok basit bir işlemdir. 

Normal dolguda kullanılan dolgudan daha yumuşak ve bazen karanfil tadı veren bir yapıya sahiptir. 

Ancak geçici dolgu uzun süreli kullanılamaz; kırılır, düşer ya da yıpranır. 

Kişi bu dolguyu uzun süre kullanmayacağından sert bir maddeden değil yumuşak bir maddeden yapılır. Dolgunun yumuşak bir yapısının olması hastaya kimi zaman bazı sıkıntılar yaşatmaktadır. 

Kanal tedavisi yapılana kadar kişi yemek yerken bazı besin türlerinden uzak durmalıdır. 

Çünkü yumuşak olan dolgu yemek yerken parçalanmaya, ufak ufak dökülmeye başlayabilir. 

Bu sebeple kişinin çok dikkatli olması gerekmektedir. 

Çürük olan diş temizlendiğinde hastaya kanal tedavisi uygulanması gerektiğini fark eden hekim kişinin kanal tedavisi yapılacağı güne kadar ağrı duymaması için yumuşak olan dolgu ile oyuğu kapatır. Hava almayan diş sinirlerin uyarılmasını engelleyeceğinden kişi bir süre rahatlar. 

Geçici Diş Dolgusu Uygulaması Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gereklidir?

Geçici diş dolgusu bireyde dolgu yapılması gerekli olduğu ancak tedavi süreci henüz tamamlanmadan hastanın daha rahat yiyip içmesini sağlamak amacı ile yapılır. Ayrıca bir yapılış nedeni de bireyde meydana gelen sorunun tespitini daha iyi sağlamaktır.

Geçici diş dolgusu hakkında merak edilen sorulardan biri de geçici diş dolgusu uygulaması sonrası nelere dikkat etmek gereklidir, şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Uygulama sonrasında ilk olarak hemen bitiminde hekimin belirttiği süre kadar sıvı ve katı gıdaları tüketmemek gerekmektedir.

Bu dönemde su içmek ve ağzı çalkalamak bile doğru değildir. Dolgunun şekli tam dişe oturmadığından yapısı bozulabilir.

Bu nedenle bireyin bu hususa gereken özeni göstermesi oldukça büyük önem taşır.

Ayrıca bu dönemde ilk birkaç saat hastaya uygulanan lokal anestezi bireyin dil ve yanak kısımlarında hissizlik yaratır. Kişi bu dönemde yiyip içme eylemi esnasında dilini ya da ağızda yer alan herhangi bir dokuyu ısırdığında bunu hissedemez. 

Bu dokulara zarar vermemek adına da diş dolgusundan sonra yeme içme eylemine başlamadan önce ağızdaki uyuşukluğun tamamen ortadan kaybolduğundan emin olmak son derece önemlidir.

Bu süreç genellikle seans bitimi sonrası ilk 1,5 – 2 saatlik bir zaman dilimini kapsar. Diş hekimi zaten hastaya bu süreci net şekilde belirtir. Bu sürece dikkat edilmelidir.

İlk günlerde dişlerde hassasiyet durumu gelişebilir. Bu nedenle bireyin ilk günler hassasiyet durumu geçene kadar çok soğuk ve çok sıcak olan yiyecek ve içeceklerden uzak durulması kişinin rahatsızlık hissi yaşamamasına yardımcı olur.

Asit oranı yüksek olan meyve ve sebzeler, baharatlı yiyecekler ve mide asidini arttıran besinlerden de uzak durulması gereklidir.

Hekim tarafından size diş dolgusu sonrası ağrı duymanız durumunda ağrı kesici ilaç reçete edilebilir. Bu önerinin dışına çıkmamak oldukça önemlidir. Bunun nedeni bazı ağrı kesici ilaçların sahip oldukları yan etkidir. Bu yan etki durumu kişide komplikasyon gelişmesine neden olabilir.

Geçici dolgu kullanımı sırasında daha çok boşluklu yapının kişiye rahatsızlık vermemesi hedeflenir. Kişi yemek yerken çiğneme ve koparma esnasında daha çok dolgunun olmadığı tarafı kullanmalıdır.

Herhangi bir anormal durum fark edildiğinde vakit kaybetmeden ve bir sonraki seansı beklemeden diş hekimi ile iletişime geçilmelidir.

Geçici Dolgu Ne Zaman Çıkarılır?

Geçici dolgunun kullanım süresi iki seans arası kadardır. Bu süreçte kişinin hem gülüşü esnasında rahatsızlık duymaması hem de yemek yerken daha rahat olması hedeflenmektedir.

Peki, geçici dolgu ne zaman çıkarılır?

Geçici dolgu kişiye tedavi süreci sırasında tedavi henüz tamamlamadan uygulanır. Ardından kalıcı dolgu uygulaması ya da kaplama uygulaması yapılabilir.

Kişinin daha rahat etmesi için bu dolgu uygulanır ve ardından diğer seansa kadar bekletilir. İki seans arası süre bazen 2 – 3 gün bazen 15 – 16 gün ve daha fazla olabilir.

Bu durum tamamen kişiye yapılan tedavinin ne olduğuna göre değişir.

0 Yorumlar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir