FUE ve DHİ Saç Ekimi Yöntemlerinin Farkları

FUE ve DHI teknikler hastaların saç ekimi yaptırmayı düşündükleri süre içerisinde titizlikle araştırılması gereken yöntemlerdendir. Çoğunlukla operasyondan hemen önce kişilerin ilgi konusu olmakta ve arama motorlarına FUE ve DHI yöntemlerinin farklarını sıklıkla sormaktadırlar.

Bilinirlik seviyesi bakımından FUE saç ekim tekniği, yeni çıkan DHI tekniğinden daha çok tercih edilmektedir. Fakat DHI yönteminin sunduğu son teknoloji metotlar hastaları cezbetmektedir. Durum böyle olunca hastalar ameliyat aşamasına geçmeden önce sürekli kararsızlık içinde kalmaktalar ve kendileri için en doğru yöntemin hangisi olduğunu merak etmektedirler. Bu yazımızda sizler için aklınızda olan bütün karmaşıklıkları giderebilmek için FUE ve DHI tekniklerinin farklılıklarından ve benzerliklerinden bahsedeceğim.

FUE Tekniği ve DHI Yönteminin Farklılıklarının Sebepleri Nelerdir?

1. Saç problemi yaşayan her hasta için yapılması gereken operasyonlar kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Bu durumda iki yöntemin birbirinden ayrılmasını sağlayan en temel unsurdur. Aslında saç ekim operasyonlarında bu farklılıkların yaratılması, her hastaya uygun müdahalenin yapılabilmesi için büyük avantaj sağlamaktadır. En uygun operasyonun seçim işlemi ise hastaya uygulanan bazı tetkik ve muayeneler sonucunda belirlenebilmektedir.

2. İki yöntem arasındaki farklılıkların oluşma nedenlerinden bir diğeri ise hastanın müdahale edilecek bölgesinin yoğunluk ve genişliğidir. Yoğun bir bölgeye operasyon yaptırmak isteyen bir hasta için FUE uygulaması daha çok kullanılmaktadır.

3. Saç ekimi yaptırmak isteyen hastaların kanama riski de bu iki yöntemin birbirinden ayrılmasına neden olmaktadır. Yapılan muayeneler sonucu, hastanın kanama riskinin fazla çıktığı durumlarda, DHI tekniği ile operasyona başlanması her zaman daha uygun görülmektedir.

4. İki tekniği ayıran bir diğer özellikse hastalarda bulunan saç kaybının yoğunluğu ve ekilecek olan saç miktarının ne oranda olduğudur. Hastanın saç kaybının fazla olduğu durumlarda uzman bir doktor tarafından izlenilecek en uygun yöntem FUE yöntemidir. Hasta tek seansla saç ekim işlemini gerçekleştirmek ve DHI yönteminin kendisine uygulanmasını istese bile işinin ehli bir doktor tarafından bu teklif reddedilmelidir.

FUE Tekniği ve DHI Yönteminin Farkları Nelerdir?

1. FUE ve DHI yöntemleri arasındaki göze çarpan ilk fark, hastalara uygulanma şekillerinin farklılık göstermesidir. Hastalara ekilecek saç miktarı bu yöntemler ile sağlanmakta ve her hasta üzerinde değişiklik göstermektedir. FUE tekniği ile hastalara seans başına yaklaşık 3000-45000 greft miktarında saç ekimi yapılırken, DHI tekniği ile seans başına 1500-2500 greft saç ekimi gerçekleştirilebilmektedir.

2. DHI tekniği, FUE tekniğini göre daha yeni ve teknolojik olduğu için iyileşme süreci bir nebzede olsa daha kısa seyretmektedir. Bu yüzden bu iki tekniği de araştıran hastalar doktorlarından kendilerine bu yöntem ile operasyonu uygulamaları isterler. Fakat her hastaya yapılması uygun görülmemektedir. Ayrıca cerrahi işlem sonrası oluşabilecek olan kanama riski yok denecek kadar azdır. Fakat bu istatistikler kişiden kişiye değişkenlik gösterir.

3. FUE tekniği ile yapılan operasyon, hastaların daha geniş bir ekim alanına işlem yapılmasına olanak tanımaktadır. DHI tekniği her ne kadar hızlı ve daha az zahmetli bir uygulama olsa da, geniş alanlara saç ekiminde uygun görülmemektedir. Fakat DHI operasyonu ise sık ekim yapılabilmesi için FUE yönteminden daha uygun bir tekniktir.

4. FUE yöntemi esnasında hastanın saçlarının hepsi tıraş edilmek zorundadır. İşleme ancak o zaman başlanabilir. Fakat DHI yönteminde hastanın sadece işlem uygulanacak bölgesinin tıraş edilmesi yeterli olacaktır.

5. DHI uygulaması, son teknoloji ekipmanlar ve kalabalık bir cerrah grubu gerektirdiği için, FUE yöntemine göre maliyet açısından biraz daha yüksektir. FUE operasyonları ise daha uygun maliyetlerde hastalara uygulanabilmektedir.

6. FUE tekniği hastanın işlem bölgesine göre sadece 6-8 saat içerisinde tamamlayabiliyorken, DHI yöntemi biraz daha uzun süreli bir işlem olarak karşımıza çıkıyor.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/dhi-hair-transplant#:~:text=In%20DHI%20and%20FUE%20surgeries,hair%20at%20the%20same%20time.

https://fuemagazine.com/fue-hair-transplant/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir