Erkeklerde Saç Ekimi

Erkeklerde Saç Ekimi 1

Erkeklerde saç ekimi; estetik cerrahinin en çok aranan konularındandır ve gerek yurt içinde gerekse yurt dışında bu alanda çok sayıda klinik hizmet verir. Elbette saç ekimi farklı protokolleri söz konusu olduğu gibi; uygulama nitelikleri bakımından da farklılık arz eden bir uygulamadır. Bu bakımdan konu hakkında bilgi sahibi olmak ve bundan sonra hizmet almak için girişimde bulunmak daha doğru olacaktır. 

Günümüzde insanlar dış görünüşlerine oldukça önem vermektedir. Bunun için ciltlerine ve vücutlarına bakımlar yapmaktadır. İlk görünüş iş hayatında ve sosyal hayatta oldukça önemli bir hale gelmiştir. Dış görünüşümüzde en önemli noktalardan bir tanesi saçlarımızdır. Dolgun temiz ve parlak saçlara sahip olmak güzel bir dış görünüşün ilk adımları arasındadır. Şehir hayatının yaygınlaşması ve stresin artması ile birlikte saç dökülmesi sorunu insanlar arasında daha sık görülmeye başlamıştır. Tıp biliminin ilerlemesi ile birlikte bu sorun büyük ölçüde ortadan kaldırılmıştır. 

Saç ekimi operasyonu ile insanlar kellik probleminden kurtulmaktadırlar. Saç ekiminde ekilen her saçın çıkması gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak operasyon öncesinde ve sonrasında saçlarınızın bakımını yaparsanız ve doktorun tavsiyelerine uyarsanız etkileyici sonuçlar alacaksınız. Operasyon öncesi ve sonrasında sigara ve alkol kullanmamaya, kafeinli içecekler tüketmemeye ve yaraların iyileşmesi için gerekli tedavi yöntemlerini uygulamaya özen gösterirseniz kısa süre içinde yeni saçlarınıza kavuşacaksınızdır.

“Erkeklerde saç ekimi nedir?” sorusu saç ekimi yaptıracak kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Erkeklerde saç ekimi kaç yaşında yapılır?” ve “Erkeklerde saç ekimi nasıl yapılır?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Erkeklerde Saç Ekimi Kaç Yaşında Yapılır?

Yapılan araştırmalar sonucu 40 yaşından sonra saç dökülmesinin durduğu kanıtlanmıştır. Bu sebeple bazı kişiler 40 yaşına kadar saçlarının dökülmesini bekleyip sonra ekim yapmayı tercih etmektedir. Bazıları ise bu duruma hemen müdahale ederek sorunu ortadan kaldırmayı tercih ediyorlar. Yani saç ekimi yaptıran erkeklerin yaş aralığı 25 ile 45 yaş arasındadır. 

Bu aralıkta en çok görülen yaşlar ise 27 ile 37’dir. Bu yaşları 40 ile 45 yaşa arasındaki kişiler takip etmektedir. Ancak saç ekimi operasyonu için belirli bir yaş bulunmamaktadır. Her yaştan kişilere saç ekim operasyonu yapılabilmektedir. Ekilen saçların tutma ihtimali de her yaş için aynıdır. Ekilen saçların tutması yaş ile ilgili değil, saçınıza bakmanız ve doktorunuzun tavsiyelerine uymanız ile ilgilidir. Operasyon öncesi ve sonrası doktorunuzun tavsiyelerine mutlaka uymanız gerekmektedir.

Fakat burada bir dipnot vermekte fayda vardır. Saç ekimi yaş aralığı bazı özel durumlarda değişebilir. Örneğin, küçük yaşlarda özel durumların ortaya çıkması sonucu saçlarını kaybedenler için hekimin onayı ile saç ekimi uygulaması yapılabilir. Bu durum travmatik olaylar veya kullanılan ilaçların ya etkileri olabilir.

Erkeklerde Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Tüm saç ekim yöntemlerinde ortak olan temel aşamalar mevcuttur. Saç köklerinin toplanması, kanalların açılması ve köklerin ekilmesi 3 temel aşamadır. Kafanızın araka tarafından, iki kulağınızın arasında saç kökleriniz toplanır. Klasik yöntemde saç kökleri ameliyat ile toplanırken, ameliyatsız yöntemde iğneler yardımı ile kafanızın arkasından iz bırakmadan yapılmaktadır. Klasik yöntem ile bir gün içerisinde 5000 kök ekimi yapılabilirken, ameliyatsız yöntem ile bir günde 1500 saç ekimi yapılmaktadır. Kanal açma işlemin de ise keskin, safir bıçaklar kullanılmaktadır. 

Bu bıçakları ile kanal açılması ile saçların yönüne ve ne kadar yatık olacağını belirlemek bile mümkündür. Ayrıca bu bıçakların kullanımı sonucu daha hızlı iyileşme görülmektedir. Son adımda ise saçlar doğru açılar ile açılan kanallara ekilmektedir. Yaklaşık 40-45 derecelik açılar ile saç ekim işlemi tamamlanmaktadır. Bu aşamaların her birinin kendine özgü incelikleri mevcuttur.

Erkeklerde Saç Ekimi Sonrası Süreç

Saç ekimi sonrası yaraların iyileşme süreci başlamaktadır. Zaten saç ekimi süreci öncesi hazırlık ve sonrası iyileşme süreci dahil olmak üzere 1 yıl sürmektedir. Operasyon sonrası ilk adım kızarıklık oluşumu ve kabuk tutmasıdır. Saç ekimi, saç tellerinin tek tek çıkartılıp açılan kanallara ekilmesi olduğu için kanmalar meydana gelerek yaralar oluşacaktır. Yani operasyon sonrası bu süreç gayet normaldir. Böyle bir sürece girdiyseniz panik yapmanıza gerek yoktur. 

Oluşan bu kabuklar 10 ila 15 gün arasında dökülecektir. Daha sonra ise şok dökülme süreci başlar. Bu süreçte ekilen saçların cilt üzerinde kalan kısımları dökülecek ve yeni saç kökleri oluşmaya başlayacaktır. Saç ekiminden sonra saçlarınızın direkt çıkacağını beklemek sizi hayal kırıklığına uğratacaktır. Saçlarınız 1 yıllık sürecin sonunda çıkacaktır. Bu bir yıllık süreci ne kadar iyi geçirirseniz saçlarınızın çıkma ihtimali o kadar yüksek olacaktır.

Erkeklerde Saç Ekimi Fiyatlara Neler Etki Eder?

Saç ekimini belirli bir fiyatı mevcut değildir. Kafanızda bulunan boşluğa göre kaç seans alacağınız belirlenir. Bir seansta ortalama 5000 saç ekimi yapılmaktadır. Kafanızın arkasından belirli sayıda saç kökü alınabileceği için ikinci seans en az 6 ay sonra yapılabilmektedir. Kafanızda büyük boşluklar yoksa tek seans size yetecektir. 

Çok ucuz yerlere giderek saç ekimini kalitesini düşürmek sizin yararınıza olmayacaktır. Çünkü saçı ektirmek kadar ekilen saçın tutması da önemlidir. Bunun için tecrübeleri yerlerde saç ekimi yaptırmak önemlidir. Erkeklerde saç ekimi fiyatları; elbette her klinikte farklıdır. Ancak bu noktada belli standartlar söz konusu olduğundan, çok düşük fiyatlar söz konusu olduğunda temkinli olmakta fayda vardır.

Saç ekimi yapan doktorlar ve klinikler hakkında detaylı araştırma yapmalı öncelikle düşük fiyatları değil, uzmanın niteliklerini dikkate almalısınız. Bu sayede başarılı sonuçlara ulaşabilir ve aslında en uygun fiyatla hizmet almış olursunuz.

Kaynakça:

https://www.mensfashionmagazine.com/gets-a-hair-transplant

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/hair-loss/hair-transplants#1

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.