Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir? 1

Saç dökülmesi konusu estetik bir görünüm için mutlaka ele alınması gereken bir sorundur. Neden ortaya çıktığını ve nasıl önlenebileceğini veya nasıl ortadan kaldırılabileceğini iyi araştırmak gerekmektedir. Erkek tipi saç dökülmesi sorunu genel olarak baktığımızda genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur.

Bazı alışkanlıklar edinerek ve bazı alışkanlıklardan kaçınmaya başlanarak erkek tipi saç dökülmesi sorununun tamamen önüne geçilemese bile azaltılması mümkün hale gelebilir.

Çeşitli yöntemler ile saçları olduğundan daha kalın telli hale gelmesine yardımcı olmak ve saç teli sayısını arttırmak mümkündür.

Erkek tipi saç dökülmesinde şakak kısımlarından ve başın üst kısmından açılma olmaktadır. Bu tür bir saç dökülmesinde saçlar ilk olarak incelir ve zayıflar.

Zaman içerisinde bu dökülme tipinde şakalara doğru kelleşme sorunu gözlemlenmeye başlar. Daha sonra saçsız kısım başın ön kısmının açılmasına kadar ilerler ve tepe kısmında kellik görülür. Ancak bu diğer aşamaların gerçekleşmesi uzun zaman alan ve zamanında müdahale edildiğinde önüne geçilebilen bir durumdadır.

Bu nedenle dökülmeler başladığında ve rahatsız edici boyutlara ulaştığında hemen altta yatan nedenin ne olduğu araştırılmalı ve ona yönelik şekilde tedavi planlaması yapılmalıdır. Aksi halde durum daha da kötüleşebilir ve geri dönülmez bir hal alabilir. 

“Erkek tipi saç dökülmesi nedir?” sorusu saç ekimi yaptıracak kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Erkek tipi saç dökülmesi ne zaman başlar?” ve “Erkek tipi saç dökülmesi nasıl önlenebilir?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Ne Zaman Başlar?

Erkek tipi saç dökülmesi, saç dökülmesi işleminin kafa bölgesinin en tepe noktasından itibaren başlayarak devamının gelmesidir. Tepede bulunan saçlar, zamanla seyrele seyrele kafa derisinin açılması noktasına kadar geri gelecektir.

Tepe bölgesindeki saçlar zaman içinde seyrelir ve buna bağlı olarak kafa bölgesinde yuvarlak açık bir alan görüntüsü ortaya çıkar. Bazı kişilerde ise  saçlar saçların başlangıç noktasından itibaren dökülmeye başlamaktadır.

Bu tür saç dökülmelerinin erkek tipi saç dökülmesi şeklinde görülmesi erkeklerde saçların yoğun olarak belirli bir bölgede seyrelmeye başlaması olarak nitelendirilebilir. Erkek tipi saç dökülmesi büyük oranda genetik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur.

Bunun yanında erkek tipi saç dökülmesine sigara, beslenme alışkanlıkları, stres, uyku düzeni, deri problemleri, vitamin eksiklikleri, hormonal bozukluklar ve ilaç kullanımı gibi nedenler de yol açabilir.

Erkeklerde saç dökülmesi 16 ila 30 yaş aralıkları arasından görülür. Birçok kişide ergenlik döneminin sonundan itibaren erkek tipi saç dökülmesi görülmeye başlar. Erkeklerde bu yaşlardan itibaren saç dökülmesi şikayetleri ortaya çıkmaya başlar. Erkek tipi saç dökülmesi için 15-16 yaşları normal olarak görebiliriz.

Erkek saç dökülmesi genellikle 20’li yaşlarda daha sık ortaya çıkar. Sonrasında genel olarak 15-20 yılda tümüyle kel bir görünüm ortaya çıkacaktır. Ama bazı erkeklerde beş yıldan çok daha kısa bir sürede tamamen kelleşme olur. Yani spesifik bir süre bildirmek burada yanlış olacaktır.

Erkek tipi saç dökülmesinin kaç yaşında başlayacağı tamamen genetik faktörlere ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişir. Bazı kişilerde bu dökülme 18 yaş gibi başlarken bazı kişilerde 25 yaşına kadar çıkabilir. Kadınlarda da erkek tipi saç dökülmesi görülebilir ve her yaşta ortaya çıkabilir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nasıl Önlenebilir?

 • Dengeli ve Düzenli Beslenme
 • Paketlenmiş gıda ürünleri, 
 • Fazla miktar fast-food tüketimi, 
 • Ağır ve yağlı yiyeceklerden kontrolsüz miktarda tüketmek erkek tipi saç dökülmesine neden olabilecek alışkanlıkların başında gelen uygulamalardır. 

Bu tip bir sorun ile karşı karşıya kaldığınızda yapmanız gereken en önemli şey bir beslenme uzmanından ve dahiliye uzmanından yardım almaktır. 

Tek tip ve yanlış beslenmelerde kan değerlerinde yaşanan oynamalar saç dökülmesine neden olabilmektedir. Hem saç dökülmesinin sonlanmasını sağlamak hem de bozulan değerlerin yeniden yerine getirilmesini sağlamak ancak ve ancak doğru bir beslenme planı ile mümkündür.

Bu nedenle gerekli tetkikleriniz hekiminiz tarafından yapıldıktan sonra paralel şekilde beslenme uzmanı size hangi besinlerden uzak durmanız ve hangileri bakımından daha zengin şekilde beslenmeniz konusunda yardımcı olacaktır.

 • Sigara Tüketiminden Kaçınmalısınız

Erkek tipi saç dökülmelerinin ortaya çıkmasında sigara tüketiminde aşırıya kaçmak da tetikleyici nedenler arasında yer alan etkenlerden biridir. 

Eğer gerekli kan tahlillerinizi yaptırdığınızda vücudunuzda herhangi bir sorun tespit edilememiş ise ve sigara tüketiyorsanız o zaman saç dökülmenizin bu sorundan kaynaklı olabileceğini aklınıza getirmelisiniz.

Eğer kendi başınıza denemelerinizde başarılı olamıyorsanız sigara bırakmak için bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

 • Çok Sık Saç Şekillendirici Ürün Kullanmak

Saç spreyleri, jöle kullanımı gibi ürünlerin içerdikleri kimyasallar saçlarınızın incelmesine ve zarar görmesine neden olabilmektedir. Bu tip ürünleri çok sık kullanırsanız erkek tipi saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kalmanız kaçınılmaz olabilir.

Bu nedenle kontrollü şekilde saç şekillendirmek, ısı ve ürün kullanmadan yapılan saç modellerine yönelmek ve bu tip ürünlerden mümkün olduğunca uzak durmak sağlığınız açısından kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden olabilir.

Ayrıca saç dökülmesi yaratmasının yanı sıra bu tip ürünlerin kimyasal içeriklerinin sağlığınız açısından da zararlı olduğunu bilmelisiniz.

 • Saç Bakımınızı Aksatmamalısınız

Saçlarımız da bizim gibi zaman zaman bakıma ihtiyaç duyar. Gerekli bakımı yaptığınızda ve saç tipinizi iyi tanıyarak ona yönelik davrandığınızda saçlarınız sağlıklı ve gür olur.

Eğer gerekli bakımları yapmaz ve saçınıza ihtiyacı olan desteği sağlamazsanız erkek tipi saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu da estetik bakımdan ve psikolojik bakımdan sizi yıpratabilecek bir durumdur.

Saçlarınıza ve vücudunuza gerekli özeni göstermeli ve gerekli zamanı ayırmalısınız.

En çok kullanılan saç besleyici ürünler; badem yağı, zeytinyağı, kantaron yağı, ve yumurtadır.

Ayrıca şampuanlarınızı seçerken de dikkatli davranmalısınız. Saçlarınızın yapısına uygun bir şampuan seçimi yapmazsanız saçlarınızda kırıklar, kopmalar, güçsüzlük ve sertlik oluşabilir. Bu da bir süre sonra dökülme problemi yaşamanıza neden olabilir.

Doğru şampuan seçimi yaptığınızda saçınıza gerekli nemlendirmeyi sağladığından emin olmalısınız.

 • Saçlarınızı Temiz Tutun

Saçlarınızı düzenli bir şekilde yıkamalısınız. Bu düzeni sağlarken de aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Saçlarınızı eğer olması gerekenden daha sık yıkarsanız daha hzılı ve yoğun bir şekilde yağlanma olduğunu fark edeceksiniz.

Bunun nedeni vücudun doğal mekanizmasının saçları korumak adına tetiklenmiş olmasıdır. Sık sık yıkanan saçlar yeterince beslenememeye başlar. 

Saçların yağlanmasının vücut tarafından saçları beslemek adına yapılan bir eylem olduğunu bilmelisiniz. Buna siz izin vermediğiniz takdirde vücut kendisi kontrolü sizden devralıp hızlı bir şekilde yağ salgılamaya başlayacaktır.

Bu nedenle saçlarınıza gerekli zamanı tanımalısınız ve bir miktar yağlanmasına izin vermelisiniz.

Ancak bu süre 2-3 günden uzun da tutulmamalıdır.

En ideal saç yıkama aralığı 2 veya 3 gündür. Bu süreden uzun şekilde saçlar bekletildiğinde de kirlenmek saçlarınızı yıpratmaya başlayacaktır.

Kirli ve yağlı saçlar da güçsüzleşir ve dökülür. Bu nedenle saçlarınızı düzenli aralıklarla temizlemeye özen göstermelisiniz.

 • Saçları Ağartma İşleminden Kaçının

Saçlar estetik bir görünüm sağlamak adına zaman zaman açıcılar ile rengi ağartılır. Ancak bu ağartma işlemi saçların zarar görmesine neden olmaktadır. 

Saçlarımız protein yapılı varlıklardır. Saçların rengini kimyasal reaksiyonlar ile açmak saçın içerisindeki protein yapıların zarar görmesine neden olur.

Bu da ciddi anlamda saç dökülmesi nedenlerinden biridir. Saçlarınızı bu tür işlemlerden uzak tutmalısınız. 

Bu bilgileri edindikten sonra hala bu işlemlerden saçınıza uygulatmak istiyorsanız o zaman da serumlar ve keratin destekleri ile saçlarınızı beslemelisiniz. Ancak her ne kadar bu tür bakımlardan yaptırsanız da sık sık saçların açılması bir süre sonra yoğun şekilde kopmasına ve tutam tutam gelmesine neden olabilmektedir.

Bu nedenle bu tür işlemlerden mümkün olduğunca kaçınmak yapılabilecek en doğru eylemdir.

 • Saç Düzleştirici ve Maşa Kullanımı

Saçlarınızı düz veya dalgalı şekillerde seviyorsanız ve bunu evde satın aldığınız ürünler ile ısı kullanarak gerçekleştirmek istiyorsanız; saçlarınızın erkek tipi dökülmesine neden olabilecek eylemlerde bulunuyorsunuz demektir.

Bu tip uygulamalarda ısı kullanıldığı için saçlar incelmeye başlar. Ayrıca saçın yapısındaki proteinler ısı nedeni ile bozulmaya başlar. Bu da erkek tipi saç dökülmelerinin görülmesinde en büyük nedenlerden birini oluşturur.

Dökülmenin yanı sıra saçların çatallaştığını ve sertleştiğini de gözlemlersiniz. Saç sağlığınızı bozan bu tür uygulamalar yerine saçlarınızı ısı kullanmadan sarabilir, örgü yapabilir veya düzleşmesi için çeşitli bakım ürünlerinden yardım alabilirsiniz.

Özellikle de eski yöntemlerden biri olan saçları ütülemekten kesinlikle hayatınız boyunca kaçınmalısınız. Saç düzleştirici ürünlerdeki ısıdan kat kat fazlasını ütü saçınıza direkt olarak verir. Bu da saçlarınızın yanmasına neden olabilir. 

Saçlarınızı şekillendirmek için daha doğal yöntemlerden yardım almalısınız.

 • Saçlarınıza Çok Fazla Dokunmayın

Saçlarınızı sürekli oynuyorsanız ve kafanızı çok fazla kaşıyorsanız bunun da dökülme ve kopmalara neden olan bir alışkanlık olduğunu bilmelisiniz.

Saçlarınıza çok fazla dokunduğunuzda bu sorunun ortaya çıkmasının nedeni ellerinizdeki kirin ve saçınıza yapışan kirli maddelerin saça daha da yayılmasına yol açmanızdır. 

Saçlarınızın dökülmemesi ve sağlıklı kalması için ellerinizle çok fazla dokunmamalısınız.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/male-pattern-baldness

https://www.medicalnewstoday.com/articles/68077

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.