Endodonti Kanal Tedavisi Nedir _

Endodonti kanal tedavisi , dişin etrafındaki dokularda meydana gelen hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılan yöntemdir. Dişin sinir dokusundaki hastalıklar, diş kökü kanallarındaki problem de yine bu yöntemle tedavi edilir. 

Yöntemin kullanım amaçlarından biri rahatsızlık veren dişin, canlılığını yok etmektir. Dişin içinde yer alan canlı dokular alınarak dişin sadece dış yüzeyi bırakılır. Bu dokuları sinir ve hücreler oluşturur. Genelde buradaki sinirlerin iltihaplanması nedeniyle hastalar rahatsızlık duymaya başlar. 

Sinir dokularının iltihaplanmasının ise birden fazla nedeni olabilir. Bunlardan en sık görüleni ağız hijyeninin ihmal edilmesine bağlı olarak gelişenleridir. Özellikle karbonhidrat ağırlı besinler diş ve diş etinde kaldığında asite yol açar. Burada ne kadar kaldığına bağlı olarak ilk olarak bakteri plağı oluşturur. Plak oluştuktan sonra önce diş minesine sonrasında ise dişin çürümesine neden olur. 

Diş minesinde meydana gelen aşınma zamanla dişin dokusuna yayılır. Zamanla çürük oluşmaya başlar. Sonrasında ise sinir hücrelerine kadar ulaşır. Burada diş sinirlerine ciddi zararlar verir. İltihap yapması ile diş tamamen kullanılmaz hale gelir. Eğer buradaki hasar görmüş sinir hücreleri alınmaz ise aşırı olmayan sıcak ve soğuk gıdalar daha ağrı yapabilir. 

Besinlerin dışında sinir iltihabına neden olacak diğer bir etken ise meydana gelen travmalardır. Bu travmalar genelde darbeler sonucunda oluşur. Alınan darbe dişin köküne giden sinir hücrelerinin kopmasına neden olur. Bu da dişin işlevini yitirmesine yol açar. Darbe dışında aşırı sert cisimleri çiğnemek veya dişi zorlamak yine sinir hücrelerinin kopmasına sebebiyet verir. 

Bazen ise genetik olarak dişler olması gerekenden daha zayıf yapıda olur. Bu gibi etkenler olmaksızın bazı dişler canlılığını kaybeder. Diş sinirlenirin ölüp ölmediği ise röntgen ile anlaşılır. Hastada ise şişme, sıcak ve soğuğa duyarlılık, diş ağrısı, diş ağrısına bağlı olarak görülen diğer semptomlardır. 

Dişin iltihaplandığı ise farklı şekillerde anlaşılabilir. Bunlardan en önemli belirtinin sıcağa ve soğuğa karşı duyarlılık olduğunu yukarıda belirttik. Sıcak ve soğuğa duyarlılık hariç dişte meydana gelen renk değişiklikleri, ya da ufak darbelerde bile dişin ağrıması gösterilebilir. 

Kanal tedavisinin kullanım amacı ise bu gibi durumlara bağlı olarak dişin canlılığını yeniden kazandırmak ve fonksiyonel hale getirmektir. Yapılışında anestezi uygulandığı için herhangi bir acı yoktur. Ancak müdahale sonrası birkaç gün dişte ağrı görülebilir. 

Kanal tedavisi bazı durumlarda tek seferde tamamlanamayabilir. Gelişen ve gözlenen durumlara göre 3 seansa kadar tedavi uzayabilir. Kanal tedavisine başlamadan önce ise dişin durumuna göre öncesinde çeşitli işlemlerin yapılması da hekim tarafından istenebilir. 

Endodonti Kanal Tedavisi Kimlere Yapılabilir?

Endodonti kanal tedavisi ölü dişi yeniden canlandırmaya yarar. Bu nedenle birçok hastaya sorunsuz şekilde uygulanabilir. Hastanın kanal tedavisine ihtiyacı olup olmadığını anlamak için öncesinde birkaç tetkikin yapıması gerekir. Bunlardan ilgi röntgendir. Röntgen çekildikten sonra sinir hücrelerinin durumu anlaşılır gerekli görülürse kanal tedavisine başlanır. Tedavi öncesi diş içindeki dokunun ve ölü sinir hücrelerinin temizlenmesi gerekir. Temizlenme esnasında solüsyon kullanılır. Bazı durumlarda hekim hastanın 5-7 gün ilaç kullanarak bölgenin temizlenmesini isteyebilir. Verilecek ilaçlara alerjisi olan hastaların sinir hücreleri başka yöntemler ile alınır. 

Kanal tedavisinde dişin durumu da önemlidir. Dişin dış yüzeyi de tamamen çürümüş ise kanal tedavisinin bir faydası olmayacağı için yapılmaz. Bu tedavinin yapılabilmesi için dişin yüzeyinin sağlam , dişin içinin ise işlevini yitirmiş olması gerekir. Kanal tedavisi yapılmasına engel olmayacak şekilde diş yapısı bulunanlar yine sorunsuz şekilde tedavi yöntemini uygulayabilirler. 

Tedavi sonrası yaşanan ağrılar ve olası iltihapların önlenmesi için antibiyotik ve ağrı kesiciler verilir. Hastanın bu ilaçlardan alerjisi olduğu var ise faklı ilaçlar kullanması gerekir.

Bunlar dışında daha önceden kanal tedavisi yaptıran kişilerin yeniden bir kanal tedavisi yaptırma ihtiyacı doğabilir. Önceden yapılan işlemin yetersiz olması, dişin yeniden temizlenerek tedavi edilmesini gerektirir. Bir dişe en fazla 2 kez kanal tedavisi uygulanabilir. Bu nedenle kanal tedavisi yaptıracak kişilerin uzman hekimlere gitmesi dişin tamamen kaybedilmemesi için önemlidir. İşin uzmanlar tarafından yapılmaması aynı zamanda diğer dişlerin de hasar almasına neden olabilir. 

 

Endodonti Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Endodinti kanal tedavisi anestezi uygulayarak yapılır. Bu nedenle tedavi esnasında herhangi bir acı hissi yaşanmaz. Ancak tedavi sonrası birkaç gün dişte ağrılar görülebilir. Diş hekimi bunun için ağrı kesici ilaçlar verir.  

Kanal tedavisi için diş hekimi çekilen röntgeni inceledikten sonra teşhis koyar. Sinirlerin uzunluğu, durumu, dişin yapısı dikkate alınarak tedaviye başlanır. Bazı durumlarda hastaya göre bazı ilaçlar verilerek 1 hafta kadar kullanması istenir. 

Bu işlemden sonra dişte daha önceden yapılmış bir kanal tedavisi var ise bu ortadan kaldırılır. Sonrasında diş minesindeki çürükler temizlerin ve sinir hücrelerine ulaşılacak yol açılır. Bu yol hekimlerce dişin üst kısmında diş delinerek açılır. 

Buradaki uzunluk önceden çekilen röntgen filmlerine göre belirlenir. Sinir hücrelerine ulaşılacak yol açılırken aynı zamanda çeşitli dezenfektanlar kullanılarak burada yer eden mikroorganizmalar da yok edilir. 

Tedavisi süresi ise dişin durumuna göre değişklik gösterir. Bazı dişler tek seansta tamamlanabileceği gibi bazıları 3 seansa kadar uzayabilir. Her seans ise ortalama 1 saat kadar sürebilmektedir. 

 

Endodonti Kanal Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Endodonti kanal tedavisi uzman hekimler tarafından yapıldığında istenilen sonuçları verir. Hasta dişine baktığı sürece yeniden bir rahatsızlık yaşamaz. Ancak iyi yapılmayan kanal tedavisi, yeni bir endodonti kanal tedavisinin yapılmasına neden olabilir. Ayrıca dişte şişme, ağrı, diş ağrısına bağlı olarak baş ağrısı gibi sebepler doğurur. 

Kanal tedavisinden sonra birkaç gün o bölgenin ağrıması veya sıcak soğuk içeceklere duyarlı olması normaldir. Bu sürenin uzaması durumunda diş hekimi ile yeniden irtibata geçmek gerekir. Kanal tedavisi anestezi ile yapılır. Uyuşukluk süresi tedaviden bir süre sonra da devam eder. Hastalar bu sürede, uyuşukluk geçene kadar herhangi bir şey yiyip içmemelidir. Bunun nedeni ise dişler uyuşuk olduğu için yumuşak dokulara zarar verebilecek olmasıdır. Bir şey yemek zorunda ise bunun sert gıdalar olmaması gerekir. 

Tedaviden sonra özellikle ilk haftalar dişler fındık, ceviz gibi kuruyemişler kırılmamalı, havuç gibi besinler ısırarak yenilmemelidir. 

Dişin tedavisinin birkaç seans sürebileceğini belirtmiştir. Bu seanslar aksatılmadan, hekimin dediği tarihlere uyarak devam edilmelidir. Aksi durumlar ilerleyen günlerde ilkine göre daha ciddi sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle kalıcı dolgu yapılana kadar, sert cisimler yenmemeli, aşırı sıcak ve soğuk içecekler tüketilmemelidir. 

Kanal tedavisi uzun sürede kalıcı çözümler getirebilir. Dişin iç yapısı tamamen alındığı için, kanal tedavisi de düzgün yapılmış ise sorun yaşanmaz. Ancak bu sürede diş bakımının da aksatılmaması gerekir. Dişin her gün fırçalanması ve temizlenmesi gerekir. Kanal tedavisini takip eden günlerde ağız temizliğinin nasıl yapılacağı ise diş hekimine danışılmalıdır.

Tüm bu etkenler göz önüne alınarak tedavi aksatılmadan yapılır, tedavi sonrası süreç özenle devam ettirilirse yapılan dolgu uzun süreler ağızda kalır ve başka herhangi bir işlemin yapılmasını gerektirmez. 

0 Yorumlar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir