Çekici bir yüz görünümü elde etmek isteyen ve aşırı ince dudaklarını beğenmeyen kişilerin yaptırmak istedikleri dudak dolgusu hakkında bilgilendirme sağlamak istedik. Ancak daha kapsamlı bilgi almak adına bir hekim ile iletişime geçmeli ve muayene olmalısınız.

Dudak dolgusu işlemi günümüzde botoks ve cerrahi müdahale geçirmeden ve tamamen kalıcı olmadan dudaklarının daha dolgun ve büyük gözükmesini isteyen bireylerin yaptırdığı bir işlemdir.

Kalıcılık bakımından diğer işlemler ile kıyaslandığında kişiyi çok fazla tatmin etmez. Ancak geçici bir şekilde yüz bölgelerinde değişiklik yapmak isteyen, anestezi kullanmadan işlem yapmak isteyen, dudak dolgusunun kendisinde nasıl bir görüntü vereceğini bilmeden cerrahi müdahale yaptırmak istemeyen kısa bir süre bu şekilde dudakları kullandıktan sonra bunun geçmesini isteyen bireylerin tercih ettikleri ve de memnun kaldıkları bir işlemidir.

Vücut yapısına göre kalıcılığı 6 ay ile 12 ay arasında değişmektedir. Daha sonra vücut tarafından emilerek kendiliğinden ortadan kaybolur ve dudaklarınız eski normal haline geri döner. Dilerseniz işlemi yeniden tekrarlamak da mümkündür. Bu aşamada kalıcı mı yoksa yine geçici mi dolgu istediğinize de daha sağlıklı şekilde karar verebilirsiniz.

Görünümünüzün nasıl olacağı konusunda endişeleriniz varsa ve kalıcı bir işlem istiyorsanız önce geçici dolgu daha sonra kalıcı dolgu da yaptırmanız mümkün.

Hatta işlem sonrasında dolgudan hiçbir şekilde memnun kalmazsanız veya hoşunuza gitmezse hekiminiz birkaç dakika içerisinde dolgunun erimesini sağlayabilir. Bu işlem sırasında enzim kullandığından dolgu eritme işlemi yaptırmak sağlığınız bakımından herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Kalıcı şekilde yapılan dudak dolgusu türleri ve cerrahi müdahale ile yapılanları da vardır. Bu şekilde ömür boyu kalıcı dolgun dudaklara sahip olabilirsiniz.

Peki, dudak dolgusu fiyatları nedir ve dudak dolgusu fiyatları neye göre belirlenir, sorularının yanıtları nelerdir?

İlk olarak dudak dolgusu fiyatlarından bahsedelim. Dudak dolgusu fiyatları bireyin yaptırmak istediği dolgunun miktarına ve kişinin dudak yapısının inceliğine göre farklılık gösteren bir durumdur.

Bu nedenle kişiden kişiye değişen bir durumdan bahsetmekteyiz. Standart bir uygulama olmadığı için ve herkese aynı şekilde uygulanmadığı için net bir fiyat belirlemek de imkansız hale gelmiştir.

Dudak dolgularında kişilerin beklentileri ve ihtiyaçları birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca her uygulama yapan uzman da aynı fiyatlandırma ölçeğine sahip değildir.  Bu nedenle işlemin yapıldığı uygulama merkezlerinin arasında da fiyat değişiklikleri olduğunu bilmelisiniz.

Dudak Dolgusu Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Dudak dolgusu yaptırmak zannedildiği gibi yapay ve şişkin bir görünüme neden olmaz. Ancak abartıldığında böyle bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Doğal bir görünüm istiyorsanız hekiminiz size ne miktarda malzeme kullanılacağı hakkında bilgi verecektir. Özellikle ince dudaklı kişilerin dolgu yaptırırken bir miktar abartmasında sakınca yoktur.

Dudak dolgusu fiyatları neye göre belirlenir, şeklinde bir soru da kişilerin akıllarında belirebilir. Bu işlem yapılırken ilk olarak kişinin bir ön muayeneden geçmesi gerekmektedir.

Bu muayene esnasında kişinin fikirleri ile uygulamayı yapan kişinin fikirleri alışveriş edilir. Bu aşamada kişi nasıl bir görünüm istediğini, uygulamayı yapan kişi de hangi noktaları kullanabileceğini ve beklenilen görüntünün mümkün olup olmadığını, uygulamayı yaptıran kişinin dudak yapısının buna uygun olup olmadığını belirtir.

Bu fikirler tartışıldıktan sonra ortaya çıkarılan ortak karara göre dudak dolgusunun işlem sonunda alınacağı fiyat, uygulamayı yapan kişi tarafından belirtilir.

Bu aşamada uygulamayı yaptıran kişi ne gibi durumlarda fiyatın farklılaştığını da kendisi sorabilir. Tüm uygulamalarda kişilerin bilgi alma hakkının olduğunu bilmelidir. Bu nedenle aklınıza takılan her türlü konu hakkında dudak dolgusunu yaptırdığınız kişiye sorarak öğrenebilirsiniz.

İşlem hakkında fiyat belirlenirken herhangi bir cinsiyet ayrımı göz önünde bulundurulmamaktadır. Erkek bireylerden de işlem yaptırmak isteyenler olabilir. Yaptırmalarında herhangi bir sakınca veya farklılık olmadığını bilmeleri önemlidir. 

Dudak Dolgusu İşleminde Canınız Acır mı?

Dudak dolgusu işleminde ilk olarak kişiye dudağını hissizleştirecek şekilde anestezik uygulaması yapılmaktadır. İşlem yalnızca dudağın deri kısmını doldurmak olduğundan acısız şekilde yapılmaktadır.

Dudak dolgusu işleminde kesinlikle canınızın acımayacağını bilmelisiniz. Bu konudaki endişeleriniz tamamen yersizdir.

Dudak Dolgusu Yaptırdıktan Sonra Nelere Dikkat Etmelisiniz

Dudak dolgusu yaptırdıktan sonra dikkat etmeniz gerekenler ilk zamanlardan sonra daha da azalacaktır. İlk günleri doğru şekilde atlatmak en önemli konudur.

Yaklaşık 15 – 20 dakika süren dolgu işleminde dikkat etmeniz ve bilmeniz gerekenler:

 • İşlem hem erkeklerde hem de kadınlarda aynı şekilde uygulanmaktadır ve ayrı bulgulara bakılmaktadır. Böbrek hastalığı, kalp hastalıkları, şeker hastalığı vb. birtakım sağlık sorunlarında dudak dolgusu işlemi yapılamamaktadır. Bu nedenle ilk olarak sağlık kontrollerinden geçirilir ve bulgulara göre hareket edilmektedir. 
 • Ayrıca kadınlarda gebelik şüphesi durumunda, gebelik olduğunda ve emzirme döneminde de işlem yapılamamaktadır. Bu nedenle eğer herhangi bir gebelik şüpheniz varsa bu konuda hekiminizin size test yapmasını talep edebilir veya kendiniz önceden test uygulayarak sonucuna göre hekime başvurabilirsiniz.
 • İşlemde dudağınızın şeklini tamamen koruyarak büyüme sağlamak da yeniden şekillendirme yapmak da mümkündür. Örneğin, üst dudağınız dümdüz ise buna hafifçe ‘m’ şekli getirebilirsiniz ya da dümdüz de kalmasını isteyebilirsiniz. Hekiminize bu talebinizi belirttiğinde bilgisayar ortamından size nasıl bir görüntü olacağını ‘öncesi – sonrası’ şeklinde gösterebilir. 
 • Özellikle işlemin yapıldığı gün içecek ve yiyecek seçimlerinizde aşırı soğuk ve aşırı sıcak tüketimler yapmaktan kaçınmalısınız.
 • İlk birkaç gün ılık şekilde besinler ve içecekler tüketmelisiniz. 
 • İlk işlem gününde kozmetik ürün kullanmanız da kaçınmanız gereken bir başka unsurdur. Kozmetik ürünleri uygularken dudağınıza bastırdığınız zaman problem yaşayabilirsiniz. Ancak bunun ilk birkaç güne özgü bir durum olduğunu bilmelisiniz. Özellikle ilk 24 saat dudağınıza herhangi bir madde sürmemelisiniz.
 • Dokular işlem sonrasında toparlanmak için biraz zamana ihtiyaç duyarlar. Dudaklarınıza da dudak dolgusu işleminden sonra kendisine gelmesi için gerekli zamanı tanımalısınız. Bu süreçte kozmetik ürünlerden, dudağınıza gelebilecek darbelerden, dudağınıza sık sık dokunmaktan, çok sıcak ve çok soğuk gıdalar tüketmekten kaçınmalısınız.
 • Eğer işlem sonrasında ağız etrafınızda uçuk çıkması, yara oluşumu veya akne oluşumu fark ettiyseniz veya emzirme döneminde iseniz o halde dudak dolgusu işleminden kaçınmalısınız ve bunu hekiminize de belirtmelisiniz. İşlem öncesinde hekiminiz bu durumları fark ederse kendisi de işlemi yapmak istemeyecektir. İşlemin uygulanabilmesi için ağız çevresinin sağlıklı olması gerekmektedir.
 • Emzirme döneminde veya gebelik durumunda işlem yapılmamasının nedeni de hormonların dalgalanmalarının olmasıdır.  
 • Dudağınızı dolgulaştırma esnasında hangi ürünün kullanılacağı konusunda hekiminizden bilgi talebinde bulunabilirsiniz. Bu konu hakkında merak ettiğiniz her soruyu kendisine sorabilirsiniz. Ayrıca işlem sonrasında ve öncesinde nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda da yine hekiminizden bilgi almalısınız ve bu kurallara uymalısınız. Aksi halde işlem sonrası bir sorun gelişmesine neden olabilirsiniz.
 • Dudak dolgusu işleminin bir hastane ortamında ve bir hekim tarafından yapılmasına dikkat etmelisiniz. Güzellik merkezlerinde veya başka herhangi bir ortamda bu işlemin uygulanmasına izin vermemelisiniz. Bu tür uygulamalar yanlış kişiler tarafından yapıldığında ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir