DİŞE KANAL TEDAVİSİ YAPILMAZSA NE OLUR_

Ülkemizde maalesef diş ve ağız sağlığı oldukça ihmal edilen bir konudur. Bu durum, ağız sağlığının zayıf olmasına ve erken yaşlarda dahi diş çürüklerine ve hatta diş kayıplarının yaşanmasına neden oluyor. Ayrıca diş tedavisinin ağrı ve acı verici olduğunun düşünülmesi de diş tedavisinin geciktirilmesine yol açıyor.

Diş hekimliğinde özellikle son yıllarda oldukça öne çıkan düşünce, doğal dişin yerinin hiçbir yapay dişin tutamayacağıdır. Bu düşünce ile, hastaların diş kaybı yaşamadan, diş ve diş eti hastalıklarının tedavi edilmesi çok önemlidir. Eskiden kolaylıkla çekilen dişiler, artık kanal tedavisi gibi tedavi yöntemler ile fonksiyonlarını devam ettirebiliyorlar. Bu sebeple doğal dişlerin tedavi edilerek, son noktaya kadar korunması da önem arz ediyor. Bu gerçeklik çerçevesinde öne çıkan en önemli diş tedavi yöntemlerinden biri de kanal tedavisidir.

Kanal tedavisi, kendini tamir edemeyecek kadar çürümüş veya enfekte olmuş pulpa denilen dişin içindeki yumuşak tabakanın temizlenip, boşluğun doldurulması ile gerçekleşen bir işlemdir. Pulpa temizlenip çıkarılmazsa, diş ve çevresindeki dokular enfekte olur ve diş kaybı yaşanabilir. Bahsettiğimiz gibi önceki yıllarda enfekte olmuş diş tabakasıyla karşılaşıldığında tek çözüm olarak diş çekimi görülürken, artık bu dişler tedavi edilebiliyor.

Ülkemizde hem diş ve ağız sağlığına verilen önemin az olması, hem de diş tedavisinin, çok ciddi ağrılı bir tedavi olduğu yanlış düşüncesi sebebiyle pek çok sıkıntı yaşanmaktadır. Erken bir şekilde kanal tedavi yöntemi ile kolaylıkla iyileşebilecek diş hastalıkları, diş hekimine gitmeme eğilimi sebebiyle diş kayıpları ile sonuçlanıyor. Bu nedenle kanal tedavisi ile kurtarılma şansı olan dişlerin tedavisinin ertelenmesi veya hiç yaptırılmaması daha büyük ağız sağlığı problemlerine yol açıyor.

Kanal tedavisi aslında tahmin edilenin aksine, oldukça kolay ve ağrısız bir tedavi yöntemi. Kanal tedavisinden önce dişe ve çevre dokularına anestezi yapılır. Anestezi ile uyuşukluk sağlandığından emin olunduktan sonra çürük kısım temizlenip hastalıklı doku çıkarılır. Bu noktada tüm hastalıklı dokunun temizlenmesi önemlidir. Temizlenen yer özel bir dolgu maddesiyle diş köküne kadar doldurulur. Bu süreç bazen birden fazla seansta tamamlanırken, tek seansta da bitebilir.

Diş çürüdüğü zaman canlılığını kaybeder. Kanal tedavisi yapılmazsa enfeksiyon kök ucundaki dokulara kadar ulaşabilir, ilerleyen durumlarda vücudun başka organlarına da zarar verebilir. Yoğun bir ağrı ve şişlik ile seyreden bu durumlarda, hızlı bir şekilde kanal tedavisinin yapılması oldukça önemlidir.

Kanal tedavisi yapılmış diş, tekrar enfekte olmazsa ve diş ve ağız sağlığı bakımına özen gösterilirse, ömür boyu kullanılabilir. Düzenli kontroller ile erken zamanda yakalanan enfeksiyonlar da yine diş kayıplarının önüne geçer. Tekrar söylemekte fayda var: Hiçbir yapay diş doğal dişin yerini tutmaz. Dolayısıyla doğal dişlerin mümkün olduğunca uzun yıllar boyunca korunması oldukça önemlidir.

Kaynakça:

https://www.webmd.com/oral-health/guide/dental-root-canals#1

 

0 Yorumlar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir