Diş Dolgusu Ne Kadar Dayanır_

Diş dolgusu uygulama tekniği ve kullanılan malzemelere göre farklı özellikte ve farklı yapıdadır. Bu nedenle her diş dolgusu kendi içinde değerlendirilmelidir.

Bu değerlendirme yapılırken de diş dolgusu ne kadar dayanır, sorusunun yanıtı diş dolgusunun kendi türüne özgü şekilde yanıtlanmalıdır.

Diş dolgu türleri;

  • Amalgam Dolgu
  • Kompozit Reçine Dolgu (Beyaz Dolgu)
  • Altın Dolgu
  • Porselen Dolgu şeklindedir.

Bu yapılardan hangisinin kişiye uygun olduğu muayene sırasında hekim tarafından hastanın bütçe yapısına uygu şekilde ayarlanır.

Amalgam Ne Kadar Dayanır?

Amalgam her bütçeye ve birçok ağız yapısına uygun bir dolgu malzemesidir. İçerisinde cıva, bakır, kalay ve çinko gibi metaller yer alır ve bunarın alaşımından meydana getirilir.

Diğer uygulamalara göre daha ekonomik bir seçenektir. Ancak renginin koyu olması nedeni ile her birey estetik anlamda hoşnut olmaz ve oldukça dikkat çeken bir renge sahiptir.

Bu nedenle genellikle bireylerin gülüşü esnasında pek de belli olmayan noktalara yapılması tercih edilir. Örneğin, arkada yer alan azı dişlerine uygulanabilir.

Aşınmalara karşı oldukça dirençli bir yapısı vardır. Kişinin ağız bakımına özen göstermesi halinde uzun yıllar dayanıklılığından ve yapısından bir şey kaybetmeden bireyle birlikte kalır.

Porselen Dolgu Ne Kadar Dayanır?

Poselen dolgu çok farklı kalitelerde üretilen ve seçenek bakımından oldukça geniş bir dolgu seçeneğidir. 

Porselen dolgular; çürük tedavisi, kanal tedavi ya da travma sonucu oluşan çatlak – kırık tedavisinde dişlerin görünen ya da görünmeyen her bölgesinde kullanılabilen bir yapıya sahiptir.

Diş ile aynı renge sahip ve hatta daha beyaz, parak görünen, ışık geçiren yapıda olan çeşitleri vardır. Bu nedenle dişte meydana gelmiş hemen hemen her hasarda tercih edilebilir.

Kalitesi ve çeşidi bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahip olduğundan her bütçeye uygun şekilde ayarlanması da son derece mümkündür.

Kompozit dolgu ile benzer bir görünüm çizse de aslında çok daha kalitelidir ve diğer dişlere daha fazla uyum sağlar. Bu bakımdan diş hekimlerinin gözdesi konumundadır, denilebilir.

Porselen dolgunun ne kadar dayanıklı olduğu bireyin bakımı ile ilgilidir. Bu dolgulara bakım yapılırken tıpkı doğal dişlere bakım yapılıyormuş gibi hareket edilir ve ihmal edilmemelidir.

Bunun nedeni porselen dolgunun renginin korunabilmesi ve uzun yıllar kişide estetik bir görünümün korunabilmesidir.

Doğru bakımı yapıldığında ve düzenli bir şekilde bu bakım sağlandığında ömür boyu kalıcı olabilir.

Ancak porselen dolgunun kırılma ihtimali ve çizilme ihtimali vardır. Bunun için de çatal ısırma, tırnak yeme ve kalem arkası ısırma tarzı alışkanlıklar terk edilmelidir.

Ayrıca sert kabuklu besinler diş ile kırılmaya çalışılmamalı, besinler mümkün olduğunda doğranarak yenmelidir.

Bu sayede kırılma ve çatlama tehlikesinden de kişi sakınmış olur.

Kompozit Reçine Dolgu Ne Kadar Dayanır?

Kompozit dolgu ya da diğer adı ile beyaz dolgu dişin rengi ile aynı yapıda ayarlanabilmektedir. Porselene göre daha ekonomik olma özelliği taşır.

Dişe uygulama sırasında oyun hamuru gibi bir kıvamı vardır. Dişte onarılacak olan bölgeye yerleştirildikten sonra led ışık tutularak ya da halojen kullanılarak sertleşmesi sağlanır.

Bir kere sertleştirilmesi bir daha yumuşak haline dönmemesi için yeterlidir. Bu bakımdan tıpkı topraktan pişirilmiş bir çömlek gibi düşünülebilir.

İyi yapılmış bir kompozit dolgu dışarıdan bakıldığında dişten ayırt edilemez.

Led ya da halojen uygulamasının ardından diş ile bütünleşir ve kimyasal bağ yapar. Bu sayede dişin problemli kısımlarını tamamen kapatabilir.

Günümüzün teknolojisinde kompozit dolgular eski içeriklerinden daha güçlü bir yapıdadır. Kişide çürük kısımlar temizlendikten sonra geride kalan dişe kimyasal olarak bağlanır ve dişin kırılmaya karşı daha da dayanıklı hale gelmesini sağlar.

Ağız ve diş sağlığı bakımına dikkat etmek ve düzenli hekim kontrolüne giderek dişlerdeki herhangi bir sorunun gelişmesinde erken davranılmalıdır. Bu sayede daha hızlı ve kolay tedaviler gerçekleştirilebilir.

Kompozit dolgu iyi bakıldığında kişide uzun yıllar ve hatta ömür boyu kalıcılığını koruyabilir.

Altın Dolgu Ne Kadar Dayanır?

Altın vücudumuzda da bir miktar bulunan bir maddedir ve tepkimeye katılmama özelliği olan bir soy metaldir. Bunun anlamı hiçbir şekilde yenilen içilen yiyeceklerin asit oranı gibi durumlardan etkilenmez.

Kırılması için de çok yüksek şiddetli darbeler gereklidir. Bükülmesi de diş kalınlığında aynı şekilde oldukça zordur.

Altın dolgular daha yüksek bütçeli bireylerin tercih ettiği bir diş dolgusu çeşididir. 

Sipariş üzerine diş laboratuarında yapılır ve yapıştırılarak kullanılabilir. 

Diş etki hastalıklarından çok zor etkilenir. 

Eski yıllarda daha popüler olan ve bazı ülkelerde zenginliğin bir belirtisi olan altın dişler günümüzde çok fazla tercih edilmemektedir. Bunun nedeni de renginin göze hitap etmemesidir.

Birçok birey tarafından en iyi dolgu malzemesi olarak nitelendirilir.

Birkaç seansta uygulanır.

Kalıcılığı ise ömür boyudur. Dayanıklı yapısı sayesinde diğer diş malzemelerine göre bakımının ihmal edilmesinden çok daha zor etkilenir.

0 Yorumlar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir