Çocuklarda ve Bebeklerde Saç Dökülmesi Nedenleri 1

Saç dökülmesi normal koşullarda ve çoğunlukla yetişkinlikten itibaren görülmesi gereken bir durumdur. Çocuklarda Saç Dökülmesinin nedenleri genellikle olağan dışı nedenlerle ortaya çıkar ki, bu nedenlerin önemli bir kısmı hekim kontrolü ve tedavi gerektirebilir.

Saç derisini etkileyen deri hastalıklarından, vitamin ve mineral eksikliğine kadar oldukça geniş bir alanda inceleyebileceğimiz Çocuklarda Saç Dökülmesi sorunu, kimi durumlarda bir sorun değil, hayatın olağan akışı sayılabilir.

Bebeklerde Saç Dökülmesi

Bebeklerde saç dökülmesi, özellikle ilk 4-6 aydan sonra bebeğin saçının neredeyse tamamen dökülmesi ile ebeveynlerde endişe yaratan bir durumdur. Oysa bu bir sorun değildir. Yeni doğan bebeğin 4. Aydan sonra saçlarının dökülmesi ve yerine yenilerinin çıkması olağan bir durumdur.

Bunun yanında bebeklerin yatış pozisyonlarına bağlı olarak sürekli üzerine yattıkları kısımda hafif bir dökülme olabilir. Bu oran aşırılaşır ise mutlaka müdahale etmek, duruş düzeltilse dahi iyileşmeyen bir durum söz konusu ise hekime başvurmak gerekir.

Bebeklerde saçkıran çok görülmese de bir ihtimal olarak değerlendirilebilir. Çocukluktan önce nadir vakada saçkıran görülebilir.

Çocuklarda Saç Dökülmesi

Çocuklarda günde ortalama 100 tel saç dökülmesi son derece normal bir durumdur. Bu yaşlarda çocuğun vücudu hızla yenilenir ve gelişir buna bağlı olarak saç telleri de dökülerek yenilenir. Bunun üzerinde bir miktarın dökülmesi ise bir sorunun habercisi olabilir.

Her ne kadar çocuklarda hormon kaynaklı hastalıklar yaygın görülmüyor olsa da, tiroid günümüzde çocuklarda da görülen bir sorundur. Buna bağlı olarak saç dökülmesi görülmesi olağandır. Ancak elbette buna kendiniz karar veremezsiniz. Hekim kontrolü mutlaka gerekli olacaktır.

Bahsettiğimiz Çocuklarda Saç Dökülmesi durumu, 3 yaşını aşmış tüm çocuklar için geçerlidir. Bu yaştan itibaren çocuklar dış etkenlere maruz kalmaya başlayacağından saç dökülmesine neden olan unsurlarla da karşılaşacaktır.

Küçüklerde Saç Dökülmesi Nedenleri

Çocuklarda saç dökülmesinin nedenleri başlığı altında

 • Genetik faktörler
 • Mantar
 • Saçkıran (Alopesi areata)
 • Tiroid
 • Mineral Eksikliği (Çinko, Demir, Magnezyum, Selenyum)
 • Fiziksel etkiler (saç tellerini koparacak şekilde tarama, yanlış toka kullanma, kurutma makinesine fazla maruz kalma vb.)
 • Alerjenler (Şampuan, sabun vb.)
 • Kimyasal Etkiler
 • Yetersiz beslenme (protein ve aminoasitlerin yeterince alınmaması)
 • Sürekli şapka veya bere kullanmak
 • Kullanılan ilaçların yan etkileri
 • Stres ve depresyon (nadir görülen durumlar olsa da etken olarak sayılabilir)

Çocuklarda Saç Dökülmesi Engellenebilir mi?

Çocuklarda görülen saç dökülmesi ve hatta kellik, duruma göre tedavi edilebilen bir durumdur. Ancak elbette bu noktada sorunun kaynağı önemlidir. Örneğin, travmatik nedenlerle saç derisindeki köklerde bir kayıp durumu söz konusu olmuş ise bu kaybın geri getirilmesi ancak cerrah saç nakli, yani saç ekimi ile mümkün olabilir. Bu nedenle saç dökülmesinin engellenmesi noktasında hekim konsültasyonu gereklidir ki, çocuklarda saç dökülmesine ne iyi gelir dendiğinde de, sorunun çözümü elbette kaynağı ile ilişkili olacaktır.

Çocuklarda saç dökülmesine ne iyi gelir?

Çocuklarda saç dökülmesinin önlenmesi noktasında evsel çözümler, elbette ciddi bir sorun söz konusu değilse uygulanabilir. Hekim tarafından yapılacak değerlendirme neticesinde çocuğun başkaca bir sağlık sorunun olup olmadığı onaylanır ve buna göre bir yol haritası belirlenir.

Açıkça ifade edilmesi gerekirse; Çocuklarda Saç Dökülmesinin nedenleri bilinmeden Çocuklarda Saç Dökülmesine neyin iyi geleceğini beyan etmek doğru bir yaklaşım olmaz. Zira sorunların temelinde yatan unsurlar farklıdır. Çocuğun sağlığının korunması, uzun vadeli ve kalıcı bir tedavinin sunulması için, en doğru yöntem aşırı saç dökülmesi durumunda hekime başvurmak ve yapılacak muayeneden sonra hekim tavsiyelerine uygun hareket etmek olacaktır.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/hair-loss-in-children

https://www.medicalnewstoday.com/articles/326951

0 Yorumlar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir