Başka İnsanlardan Saç Ekimi Yapılır mı?

Başka İnsanlardan Saç Ekimi Yapılır mı_

Saç ekimi; saç dökülmesi sorunu ya da saç kaybı yaşayan kişilerde seyrelme ve kellik sorununa doğal ve kalıcı bir çözüm yoludur. Saç kökünün artık aktif olmadığı ve kelliğin oluşmaya başladığı alanlara, sağlıklı saç köklerinin mikro cerrahi yöntemlerle nakledilmesi işlemine saç ekimi adı verilmektedir. Saç ekiminde dökülen bölgeye, hastanın kendi sağlıklı saçları eklenmektedir.

“Başka insanlardan saç ekimi yapılır mı?” sorusu saç ekimi yaptıracak kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Saç ekiminde nereden saç alınır?” ve “Başka insanların saçları ile ekim yapılabilir mi?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Sağlıklı ve transfer edilebilir kıl köklerinin saçsız alana nakledilmesi işlemi olarak tanımlanacak saç ekiminde donör bölgenin anlamı ise saçsız alana transfer edilecek saç köklerinin bulunduğu bölgedir. Verici saha ya da donör alan olarak da kullanılabilmektedir. Saç ekim işleminde genel olarak verici saha olabilecek bölgeler ense baş boyun alanları başta olmak üzere çene, göğüs, omuz ve bacak olarak kabul edilmektedir.

Saç ekiminde kullanılacak ense kısmı, sakal veya göğüs gibi donör bölgeleri iki ana başlıkta incelenebilir. Vücut bölgesindeki donör alanları; alt ve üst çene, göğüs, omuz ve bacaktır. Kafa bölgesinde ise sadece ense donör alanı olarak seçilebilir.

Vücut bölgesinden alınan kıl köklerinden saç nakli yapılması zorunlu durumlar dışında tercih edilmemektedir. En verimli bölge olan ve ilk tercih edilen ense bölgesinin yetersiz kaldığı durumlarda ikinci tercih edilen bölge olan alt ve üst çene bölgesine bakılır. Dökülmeye dayanıklı bu bölge de yeterli gelmiyorsa göğüs bölgesine bakılır ancak buradan sağlanacak verim hastadan hastaya göre değişiklik göstermektedir. Bu gibi durumlarda test ekimi yapılmasında yarar vardır. Tüm değerlendirmelerden sonra kelliğin söz konusu olduğu bölgeyi kapatmaya yeterli saç kökü transferi sağlanamayabilir.

Bu donör alan eksikliği nedeniyle insanların aklına gelen sorulardan biri de bir başka kişinin saçları ile saç ekiminin mümkün olup olmayacağıdır. Bu konu sadece bu sorunu yaşayan kişiler tarafından değil aynı zamanda doktorlar tarafından merak edilmiştir.

Konuyla ilgili ilk araştırma 1999 yılında Dr. Colin Jahoda tarafından yapılmıştır ve şaşırtıcı sonuçlar elde edilmiştir. Dr. Colin Jahoda yaptığı çalışmada kendi kafa derisinden aldığı tüyleri eşinin ve meslektaşı DR. Amanda Reynolds’un kollarının iç kısmına ekmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Dr. Amanda Reynolds’un vücudu erkek dokusunu reddetmemiş ve saç büyümesi başlaması gözlemlenmiştir. Yapılan genetik çalışmalarından sonra Dr. Amanda Reynolds’un kolundaki hücrelerde hem erkek hem kadın kromozomları olduğu doğrulanmıştır.

Ancak daha sonra yapılan araştırmalara göre aynı DNA kodlarına sahip ikizlerde bile saç ekimi işleminde sorunlar çıkabilmektedir. Kişiden kişiye saç ekimi işlemi başarılı olsa bile vücudun bunu bir süre sonra reddetme ihtimalinin haricinde hastanın kendi saçlarının dökülme riski de bulunmaktadır.

Günümüzde başka birinden alınan saç foliküllerinin ekilmesi konusunda gerçekleştirilen bir tedavi olmasa da bu konuyla alakalı yapılan çalışmalar ve deneyler ilerleyen zamanlarda böyle bir seçeneğin ortaya çıkmasını sağlayacak gibi duruyor.

Saç Ekiminde Nereden Saç Alınır?

Saç ekim işlemleri esnasında açık olan bölgeye köklerin en kaliteli olduğu bölgeler seçilerek ekim işlemi yapılıyor. Saç ekimi işlemlerinde en yaygın olarak ense bölgesinden alınan saç kökleri alınarak ekim işlemi olur. Kişide ense bölgesinde yer alan saç kökleri hormonlara karşı duyarsız olan yapılardır. Söz konusu durum ense bölgesinde bulunan saçlarda dökülme problemlerinin yaşanmamasını sağlıyor.

Ense dışında başka bölgelerden de saç alınarak ekim yapılabiliyor. Ancak ense bölgesi dışında transfer yapılan saç ekim prosedürlerinde sonradan yeni bir dökülme şikayeti ortaya çıkması çok yaygın oluyor. Bu neden ile saç ekiminde saç alınacak bölge belirlenirken tamamen hastanın durumuna göre hareket edilir. Özellikle sakal, göğüs ve kol dökülme açısından diğer bölgelere göre daha dayanıklı kıl köklerine ev sahipliği yapar.  Bu neden ile son yıllarda saç ekim işlemlerinde vücudun çeşitli yerlerindeki kılların kullanılması da çok yaygındır.

 FUE tekniğini artık günümüzde tüm saç ekim merkezleri tarafından tercih edilen bir yöntem oluyor. Özellikle kafa bölgesinde sağlıklı bir saç kökü olmayan kişilerde bu teknik çok işlevseldir. Bu yöntem sayesinde tamamen kel hastalar dahi saçlı bir hale gelebilir. Bu işlemde saç ekimi öncesi donör olarak alınacak bölge belirlenir. Saç ekimi öncesinde yapılan değerlendirmelerde bazı adımlar olduğunu da belirtelim. Vücuttan alınan kıllar saçlar kadar kalın ve dolgun olmadığı için saçlı görünüm yoğun bir şekilde belli olmayabilir. Ayrıca kılların belli bir uzunluğa kadar uzayabileceğini de hastaların iyi bilmesi gerekiyor. Buna rağmen saçlardaki seyreklik için sakaldan, kollardan, göğüs bölgesinden ya da sırtta bulunan kıl köklerinden saç ekimi işlemlerinde yararlanılması çok yaygındır. En uygun bölge tamamen yapılan değerlendirmeye göre uzmanlar tarafından belirlenir.

Kaynakça:

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/hair-loss/understanding-hair-restoration#1

https://www.washingtonpost.com/wp-srv/WPcap/1999-11/04/053r-110499-idx.html

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.