Adetliyken Diş Dolgusu Yaptırılır mı_

Diş dolgusu bireylerde çok farklı nedenler ve durumlar sonrasında uygulanabilir. Bir bireyin diş dolgusuna ihtiyacının olup olmadığını kendi başına ev ortamında fark etmesi mümkün değildir.

Bunun için bir diş hekiminin muayenesi gereklidir. 

Yapılan muayene sonucunda bir bireyin diş dolgusu işlemine ihtiyacının olduğu tespit edilirse seanslar sırasında bireyin zamanlama konusunda aklına birtakım sorular gelebilir.

Bu sorulardan biri de adetliyken diş dolgusu yaptırılır mı, şeklinden karşımıza çıkmaktadır.

Regl döneminde bireyler saç boyamak, diş dolgusu yaptırmak veya bazı tedavilere yine ara vermek zorunda hissedebilir. Bazı tedavilerde gerçekten de regl döneminde olan bireylere işlem yapılması doğru değildir.

Peki, diş dolgusu ile regl arasında herhangi bir bağlantı var mıdır?

Öncelikle ülkemizdeki Müslüman yoğunluğuna göre konuyu İslami açıdan ve sağlık açısından ele almak gereklidir.

Din Açısından

Bazı bireyler diş tedavilerinde kendisinin gusül abdestinin olması gerektiğini düşünür ve adet döneminde abdest alamadığı için tedavi planlamasında tarihsel değişikliğe gitmek ister.

Ancak Diyanet’e göre diş dolgusu ve kaplama yaptıran bireylerin boy abdestinin olması zorunlu bir durum değildir.

Bu  sorunun yoğun talebinden dolayı Diyanet’ten böyle bir açıklama gelmiştir.

Sağlık Açısından

Diş dolgusu işleminde hastalardan kan alınmaz ya da kan ile ilgili herhangi bir duruma da gerek yoktur. Bu nedenle kanın azalması ile ilgili bir problem gelişmemektedir.

Regl döneminde dolgu yaptırırken herhangi bir başka etken de bu duruma sağlık açısından engel teşkil etmemektedir.

Kadınlar adetliyken diş dolgusu yaptırabilirler.

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Diş dolgusu uygulaması hakkında oldukça merak edilen sorulardan biri de diş dolgusu nasıl yapılır, şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Diş dolgusu uygulamasında ilk olarak kişinin muayene bulgularının incelemesi yapılmaktadır. Diş hekimi dışında muayene bulgularının değerlendirilebileceği bir meslek dalı bulunmaz.

Hekim değerlendirmesi sonucunda yine hekim tarafından hastaya bütçe yapısına ve ağız yapısına uygun olarak hangi dolgu türlerinin uygulanmasının diğer yöntemlere göre daha avantajlı olduğu açıklanır.

Bir hastada uygulanabilecek farklı dolgu türlerinin de avantajları ve dezavantajları hastaya açıklanır. Ardından hasta bir seçim yapar ve hastanın buna uygun olarak ağız ölçüleri alınır.

Ölçüler alındıktan sonra hekim laboratuara sipariş verir. Uygun ölçülerde dolguların uygun malzeme ile hazırlanmasını talep eder.

Bu esnada laboratuar da işleme bir teslimat tarihi belirtir. Bu tarihe uygun olarak seans planlaması yapılır.

Hasta bu şekilde de evine gönderilmez. Hastaya geçici dolgu uygulaması yapılır. Bu süreçte daha rahat yemek yemesi ve estetik anlamda daha rahat etmesi hedeflenir.

Geçici dolgu yapılabilmesi için ilk olarak dişte bulunan tüm dokuların sağlamlaştırılması ve hastalıklı dokuların (çürük, plak vb.) bölgeden uzaklaştırılması sağlanır.

Ardından hastaya geçici dolgu uygulaması sonrası ne kadar saat sonra yeme içmeye başlayabileceği söylenir ve bir sonrası seansa tarih ile saat verilerek işlem bitirilir.

Arından seans gününde geçici dolgu bölgeden alınır. Bölge daha sağlıklı bir hale getirilir. Temizliği ve bakımı yapılır.

Dolgu temiz olan ve çürüğü bulunmayan dişe uygulanır. Bunun nedeni çürüklerin az miktarının kalmasının bile dişe zamanla yayılarak dişi komple köküne kadar bile çürütebilmesidir. 

Kalıcı dolgu yapımında kişinin adetli olup olmaması önemli bir konu değildir. Sağlık açısından regl döneminde olmak herhangi bir komplikasyona yol açmaz.

Dolgu Çeşitleri Nelerdir?

Dolgu çeşitleri belirlenirken kişinin ağız yapısına, gelir durumuna, ağızda yer alan destek dokuların durumuna ve ne kadar dolgu gerektiğine dikkat edilir.

Kişinin ayrıca estetik kaygıları da büyük önem taşır.

Dişlerimiz yüzümüzün daha güzel görünmesine de daha çirkin görünmesine de neden olabilir. Gülümseme sırasında oluşan görüntü bazı kişilerin özgüveninde probleme yol açabilir.

Gülerken ağzını kapatma, kendini sıkma gibi problemler yaşanabilir. Bu da kişinin hayat kalitesinin düşmesine yol açabilir.

  • Porselen Dolgular

Porselen dolgular daha çok hastanın gülümsediğinde görünen kısımlarına uygulanır. Ayrıca azı dişlerinin çiğneme sırasında yoğun kullanımı nedeni ile de bu bölgelerden ziyade daha çok ön dişlerde tercih edilmektedir.

  • Amalgam Dolgular

Amalgam dolguların görüntüsü hoş değildir. Dişte gümüş ve gri bir renk oluşumuna neden olurlar. Bu nedenle daha çok gülümsendiğinde görünmeyen kısımlara uygulanır. Azı dişlerde tercih edilmesi durumu daha yaygındır. Ayrıca bireyde çiğneme esnasında herhangi bir probleme neden olmaz.

  • Altın Dolgu

Altın dolgu her gelir düzeyine uygun olmayan ve pahalı bir uygulamadır. Altın dolgu dişler en sağlam dişlerdir. 

Altının sert ve bozulmayan dayanıklı yapısı nedeni ile kişide ömür boyu yapıldığı ilk günkü hali ile kalabilir.

Isırma, çiğneme ve koparma sırasında aşınma, çatlama ve kırılma yapmaz. Asitli yiyeceklerden etkilenmez.

  • Kompozit Dolgu (Beyaz Dolgu)

Kompozit dolgu halk arasında beyaz dolgu olarak anılır. Doğal diş renginde olan özel bir reçinedir. Bu reçine dişe uygulandığında led ışık ya da halojenler ile sertleştirilir.

Porselen dolguya göre daha ekonomik bir seçenektir. Yan dokular ile daha rahat uyum sağlar.

0 Yorumlar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir