2. kez saç ekimi yapılır mı?

2. kez saç ekimi yapılır mı? 1

Saç ekiminin hayatını ve güvenini nasıl değiştireceğimizi biliyoruz. Ancak çok genç yaşta, örneğin yirmili yaşlarınızda saç ekimi yaptırdıysanız, zamanla ilk kelliğin özelliklerinin giderek arttığını fark edebilirsiniz. Bu durumda saçlarınız ekilen bölgede gür ve sağlıklı görünecekken, çevre bölgelerde hafifleyebilir ve incelebilir. Bunun tek nedeni her zaman genç yaşta yapılan saç ekimi değildir. Saç dökülmesinin hızı ve şekli tahmin edilemez olabilir veya saç dökülmesi farklı bölgelere yayılabilir, bu nedenle yeni alanlarda incelme ve açılma meydana gelebilir.

Durum ne olursa olsun, endişelenmeyiniz. Birden fazla saç ekimi normal ve doğal bir işlemdir. Kaç kez saç ekimi yapabileceğiniz, elbette, saç ekimi için kullanılan saç köklerinin sayısına bağlı olacaktır. Saç ekiminde kullanılan saç kökleri genellikle başın arka kısmında, kulak hizasında bulunur. Bu bölge Güvenli Donör Bölge olarak bilinir ve saç dökülmesine neden olan hormonlardan ve genetik faktörlerden etkilenmeyen güçlü saçlara dönüşen güçlü saç köklerine sahiptir. İlk saç ekimi sırasında doktorunuz bu bölgeden saç köklerini çıkaracak ve ekilecek alanlara aktaracaktır. Tüm insanlarda, bazıları güçlü, bazıları zayıf olan sınırlı sayıda saç kökü vardır. Kalın saç köklerinin sayısı azsa veya donör alan küçükse ikinci bir saç ekimi faydalı olmayabilir. Uzmanlarımız bu sorun hakkında size tavsiyelerde bulunacak ve ancak başarılı olacağını düşündükleri takdirde saç ekimi gerçekleştirecektir.

“2. kez saç ekimi yapılır mı?” sorusu saç ekimi yaptıracak kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Neden 2. kez saç ekimi yapılır?” ve “Saç ekimi sonrası saç çizgisi görünümü nasıl olur?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

2. kez neden saç ekimi yapılır?

Saç ekiminin bir an önce tamamlanmasını ve o saça sahip olan hastanın ömür boyu mutlu mesut yaşamasını ister, Ama her şey kalbin istediği gibi olmuyor. Bazen kaçınılmaz nedenlerle tekrar saç ekimi yapılması gerekebilir. Şimdi iki saç ekimini zorunlu kılan faktörlere bakalım;

Saç Yoğunluğu

İlk ekimden sonra yeni saçlarınız doğal saçlarınızdan daha ince görünüyorsa, ikinci bir saç ekimi düşünebilirsiniz. Bu genellikle sağlıklı saç köklerinin başın arkasındaki küçük bir bölgeden alınıp daha geniş bir alana taşınmasının doğal bir sonucudur. Yirmili yaşlarının başındaki genç bir adamın kafasında genellikle 100.000 saç teli bulunur. Saçlarımızın inceldiğini fark ettiğimizde ve harekete geçmeye karar verdiğimizde o saçların yarısını çoktan kaybetmiş oluyoruz. Başarılı bir saç ekimi için donör bölgeden yaklaşık 2.500 ila 4.000 saç kökü alınması gerekir. Çok fazla saç kökünüz varsa, başınızın arkasındaki açık alanların açık kalma riski vardır. Dolayısıyla, geçmişte çok daha fazla saça sahip olan geniş bir alanı kaplamak için 2.500 ila 4.000 saç folikülü kullanıldığını düşünürsek, ideal saç yoğunluğuna ulaşmak için neden sıklıkla ikinci bir saç ekimine ihtiyaç duyulduğunu anlayabiliriz.

Zayıf Saç Folliküllerinden Alınan Saçlar

Saç köklerinin donörün güvenli alanı dışında alınması, kaçınılmaz olarak standart dışı sonuçlara yol açacaktır. Bunun nedeni, bu foliküllerin ve onlardan çıkan saçların zayıf olması ve saç dökülmesi için hormonal ve genetik risk faktörlerinden kolayca etkilenmesidir. Bu zayıf saç köklerinin bir yerden başka bir yere nakledilmesi sorunu çözmez. Saç dökülmesi risk faktörlerinden kalıcı olarak etkilenirler. Aktarılan saçlar aynı şekilde incelmeye ve dökülmeye başlayarak hüsrana ve üzüntüye neden olur. Deneyimli ve bilgili bir saç ekim merkezi, saç derisinin en güçlü donör bölgesinin nerede olduğunu tam olarak bilir ve o bölge dışında zayıf saç kökleri kullanılmaz. Bu çok cazip gelse de, doktorunuzdan mümkün olduğu kadar çok saç kökünü çıkarmasını ve nakletmesini istemeyin.

Saç Ekimi Sonrası Saç Çizgisi Görünümü

İkinci saç ekiminin en yaygın nedeni, hastaların ilk işlemde yapılan saç çizgisinden memnun kalmamasıdır. Öndeki saç çizgisinin yanlış sabitlenmesi, arkadan saç dökülmesine veya doğal olmayan bir şekle neden olabilir. Bilgili ve profesyonel bir doktor sizin fikrinizi alacak ve bunu önleyecek bir saç çizgisi oluşturacak ve başlamadan önce istediğiniz sonuçtan memnun kalmanızı sağlayacaktır. Ancak bazı merkezler veya doktorlar hastanın görüşü olmadan da ameliyat yapabilirler. Aynı şekilde ilk saç ekimi işlemi saç dökülmesi olan bölgeyi tam olarak kapatmıyorsa ikinci bir saç ekimi işlemi talep edebilirsiniz. Saç ekimi, genel saç dökülmesi sorununu tamamen çözmez, bu da kafa derisi, başın ön ve yan taraflarındaki saçlarınızın dökülmeye devam edeceği anlamına gelir. Başarılı saç ekimi ve yeni saçlar, genetik olarak daha güçlü donör foliküllerinden geldikleri için yerinde kalacaktır. Ancak mevcut doğal saçlarınız dökülüyorsa yeni saçlar açılabilir ve bu da dolgu görünümüne neden olabilir. Bağış yapılan bölgede yeterince sağlıklı saç kökü varsa ikinci bir saç ekimi bu durumu düzeltmeye yardımcı olacaktır.

Saç ekimin düzeltilmesi 

Saç ekiminde düzeltme işlemi daha öncesinden saç ekimi yapılmış, sadece bu işlemden memnun olmayan kişilere yapılacak yeni bir operasyonu kapsamaktadır. Saç ekiminin amacı ancak saçsız alanların saçla doldurulması değildir. hekim ve hastanın saç ekiminden ilkin en müsait model hakkındaki düşünce donanmasına varması ve hastanın bu mevzu hakkındaki görüşlerine ehemmiyet verilmesi gerekmektedir. Ancak saç ekimi hemen sonra kendi düşüncelerine göre güzel duyu görünümü kaybettiklerini düşünerek, sonuçlardan memnun kalmayabilirler.

Bu sonuçtan daha çok hastalık duyar hale gelirler. Bu durumda kel olduklarında daha karizmatik oldukları özelliklerini kaybediyorlar, bununla beraber yeni meydana getirilen saçlarıyla kendilerini daha üzgün hissetmeye başlıyorlar. Bazı hastalarda ekimi meydana getirilen saç köklerinde sıkıntı olmasa bile, yeni saçlarını istedikleri yöne doğru tarayamama problemi yaşayabilirler. Bu sıkıntı daha oldukça saç köklerinin organik çıkış yönüne ekilmemesi sebebiyle kaynaklanır. Saç ekimi uygulamasında çoğu zaman hastaların çoğunluğu yeniden saç ektirmek isteyen kişilerden oluşmaktadır. Bu kişiler ya saç ekiminden memnun memnun olmamış hastalar veya saç dökülmesi devam ettiğinden, saçsız alanları artmış kişilerden meydana gelmektedir.

Kaynakça:

https://www.hairphysician.com/can-get-second-hair-transplant

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.