saç ekiminde greft nedir?

Saç Ekiminde Greft Nedir?

By: | Tags: , , , , , , | Comments: 0 | Ocak 25th, 2016

GREFT NEDİR?

Saç ekimi yaptırmak isteyen, bu konuda araştırma yapan insanların sıklıkla duydukları bu terim, aslında saç ekimi haricinde diş hekimliğinde ve cerrahi gibi başka tıp alanlarında da kullanılmaktadır.

Tıbbın farklı alanlarında farklı anlamlar alabilen greft en genel tanımıyla vücudumuzun herhangi bir bölgesinden, vücudumuzun başka bir bölgesine nakil edilmek üzere damar ve sinir bağlantıları olmadan alınan doku olarak tanımlanmaktadır.

Bu doku parçası taşındığı bölgede “difüzyon” denilen bir yöntemle beslenir. Difüzyon, damar ve sinir bağlantılarından bağımsız taşınan greftlerin, çevrelerinde bulunan dokular ve onların kapiller damarlarıyla beslenmesidir. Zamanla doku taşındığı bölgeye alışır ve yeni damar bağlantıları oluşmaya başlar. Beslenme problemi yaşanması greftlerin nakil edildikleri bölgeye uyum sağlayamayıp ölmeleri anlamına gelebilmektedir. Bunun yaşanmaması için greftler olabildiğince ince kalınlıkta, küçük parçalar halinde kullanılırlar.

Tıbbın farklı alanlarında kullanılan greftler, farklı tedaviler için vücudun farklı bölgelerinden alınabilmektedir. Günümüzde en çok gerek duyulan greft dokuları; deri, saç kökü, kök hücre, kıkırdak, kemik, yağ, tırnak ve damar’dır.

Deri ve cilt greftleri en çok yara yanık tedavisi, travma sonrası oluşan cilt eksiklikleri gibi sebeplerle plastik cerrahi de kullanılırken, saç kökü greftleri ise saç ekimi operasyonlarında kullanılmaktadır.

Saç Ekiminde Greft

Saç ekiminde sıklıkla kullanılan greft terimi, saç ektirmek isteyen kişinin verici sahasından alınarak saçsız bölgeye ekilmek üzere hazırlanan doku parçalardır. Greft içerisinde saç kökleri ve bir miktar deri bulunmaktadır. İçerdiği içeriğindeki deri miktarına ve saç köklerinin sayısına göre farklı greft çeşitleri vardır.

Saç ekimi operasyonu için alınan greftler farklı büyüklüklerde olabilmektedir.
Genellikle ense iki kulak arasındaki donör bölgeden çıkarılan greftler içerisinde ikili, üçlü, beşli saç kökleri bulunabilmektedir.

Saç ekiminde, saçların döküldüğü bölgeye ne kadar saç ekilebileceği operasyonun sonucunu etkileyen bir aşamadır. Greftler bu noktada devreye girmektedir.

 

Unutulmamalıdır ki, greft sayısı, saç kökü sayısı demek değildir. O yüzden saç ekiminde önemli olan kaç greft ekileceği değil, ekilecek greftlerin içerisinde kaç saç kökü barındırdığıdır.

 

Saçların ekildiği alanda ne kadar saç çıkacağı ekilen greft ile değil, greftler içerisindeki saç kökü sayısıyla doğru orantılıdır. Donör bölgenizden alınacak bir greft içerisinde ne kadar saç kökü olacağı, saçınızın yapısına, kalitesine ve yoğunluğuna bağlıdır.

Greftler donör bölgeden farklı yöntemlerle toplanabilmektedir. FUT Tekniği’nde daha geniş ve büyük bir deri parçası alınmak suretiyle yapılan saç ekim operasyonları, Fue Tekniği’nde ise daha küçük greftler halinde saç kökü toplanarak yapılabilmektedir. 0.6-0.8 mm çapında uçları olan bir cihaz yardımıyla toplana greftlerin sık ve küçük olması yaraların çabuk iyileşmesine olanak verir. Mikro Fue tekniğiyle alınan bu küçük dokulara “mikrogreft” denilmektedir.

 

Greftlerin Saklama Koşulları Çok Önemlidir

Saç ekimi operasyonunun ilk aşamasında toplanan greftler, operasyonun ikinci aşaması olan ekim sürecine geçene kadar bekletilmektedir.

Donör bölgeden toplandığında canlı olan ve canlı kalması gereken bu dokuların 1-2 saat sürecince bekletilmesi için doğru koşulların operasyon öncesinden hazır olması gerekmektedir. Greftler alındıktan sonra özel bir solüsyon içerisinde bekletilir. Günümüzde greftlerin bekletilmesi için kullanılan bu solüsyonlar kalitelerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Seçilen solüsyonun kalitesi greftlerin kaybını büyük ölçüde engellemektedir.

 

Bir Seansta Kaç Greft Ekilebilir?

Saç ekimi zor ve ağır bir operasyon olmamasına rağmen uzun sürmektedir. Saç ekimi sabır isteyen süreçtir. Saç ekim operasyonları 4 ile 8 saat arasında sürebilmektedir. Bu süre ekilecek greft sayısına göre değişebilir.

Genellikle 1 veya 2 seans süresince yapılan saç ekimleri yeterli olabilmekte ancak yine de greft sayısının fazlalığı seans sayısını uzatabilmektedir. Seans süreleri ekilecek olan saçın yoğunluğuna ve seçilen saç ekim yöntemine göre (FUT ya da FUE) değişiklik gösterir.

FUT Yöntemi’nde kökler topluca alınıp ekildiği için tek seferde 2000-3000 greft ekilebilmektedir. FUE Tekniği’nde ise kökler tek tek alınıp, tek tek ekilmektedir. Bu, saç ekimi süresini uzatırken, başarı oranını artırmaktadır. FUE Tekniği ile ortalama 4000 greft ancak 6 ila 9 saat içerisinde ekilebilir.
Saç ekimi emek isteyen bir süreçtir. Greftlerin alımı ve nakli süresince lokal anestezi sayesinde acı hissetmeyen hasta, gazete okuyabilmekte veya televizyon seyredebilmektedir.

Leave a Reply